Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 549
KATEGORIER
Allroundkniv, 13 cm

Denna allroundkniv från House of Trade North är tillverkad med ett vackert blad av 67 lager Damaskus-stål. Kniven är idealisk för lättare uppgifter i köket och har en imponerande skärpa och hållbarhet. Handtaget är mjukt rundat för ett bekvämt grepp.

845 kr

Köksknivar
Knivar
Universalknivar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Zen Allkniv 12 cm
1106 kr
Bagaren och Kocken

Yaxell ZEN består av 37 lager rostfritt stål. 18 lager hårt och mjukt stål varvat på var sida om kärnan av VG-10 stål. Det är dessa lager som bildar det otroligt vackra damaskus-mönstret. Den övre delen av bladet bankas för att få ett karaktäristiskt utseende. Dessutom poleras hela bladet för att ge en yta som är så blank att det går att spegla sig i den. Handtaget är tillverkat i svart Mikarta med dubbla högblanka nitar.

Mini-Santoku Kniv 13 cm
0 kr
Bagaren och Kocken

En mini santokukniv 13 cm från japanska Kasumi. Den vackra kniven har 32 lager av rostfritt stål med en 15 graders vinkel och mycket vass egg.  En perfekt kniv för den som gillar att arbeta med små och smidiga verktyg!

Kniven är tillverkad i Japans knivmecka Seki.  

Specifikationer: 

Mått: 

Knivlängd: 24,5 cm. 

Bladlängd: 13 cm. 

Vikt: 123 gram.  

Yaxell Ran Allkniv 12 cm
1166 kr
Bagaren och Kocken
Den mycket vassa eggen på Ran damaskusknivar har uppnåtts genom att kombinera det bästa av avancerad teknik med hantverkarens oöverträffade kunskap och expertis. Deras kompetens har utvecklats genom den traditionella japanska svärdsmedstekniken. Tekniken har förts vidare från svärdens och knivarnas huvudstad Seki i Japan från generation till generation under sju århundraden. Ran består av 69 lager damaskerat stål där 68 lager mjukt stål omgärdar en kärna av hårt VG10-kobolt/vanadium rostfritt stål för ett blad med oslagbar styrka och tålighet. Handtaget är tillverkat i svart Mikarta med nitar. Mikarta är ett mycket vattentåligt och hygieniskt material som lämpar sig väl i köksmiljö
Shun Classic DM-0707 Kockkniv 25,5 cm
2319 kr
Bagaren och Kocken

Från den japanske knivmästaren Kai kommer dessa otroliga superknivar.
Damaskusstål i 65 lager med en inre kärna av V10-Goldstål gör Shun till en närmast overkligt skarp och tålig kniv.

Alla Shunknivar är gjorda för hand, inklusive stålarbetet, och detta ger varje kniv ett lika karaktäristiskt som unikt mönster i stålet.
Handtaget är tillverkat av Pakka-wood och designat i D-form på traditionellt japansk vis. Oavsett om det är fisk, fågel, kött eller grönsaker.
I Shun-serien finner du knivar som passar alla ändamål - bara lite bättre.

Bladets längd: 25,5 cm

Allkniv 11,5 cm
824 kr
Bagaren och Kocken

Vill du ha en kniv som klarar allt? Då är Global Allkniv 11,5 cm ett utmärkt val. Den här kniven är tillverkad i Japan av högkvalitativt rostfritt stål som håller skärpan länge. Kniven har ett ergonomiskt handtag med svarta prickar som ger ett bra grepp och en balanserad vikt. Den raka kniven är idealisk för att skära tunna skivor av kött, fisk eller ost. Du kommer att uppskatta den smidiga och flexibla klingan som gör det lätt att följa konturerna av det du skär.

Global är ett välkänt varumärke som erbjuder en bred och kvalitativ serie av knivar för alla behov. Global Classic är den mest populära serien som har en elegant och tidlös design. I serien finns även andra redskap och tillbehör som hjälper dig att hålla dina knivar i toppskick. För att förlänga livslängden på din Global Allkniv 11,5 cm rekommenderar vi att du handdiskar den och slipar den regelbundet med en keramisk bryne eller en diamantbryne.

Passa på att köpa fler knivar från Global och komplettera din samling med de bästa knivarna på marknaden. Varför inte unna dig själv en Global Allkniv 11,5 cm idag?

Zen Allkniv 15 cm
1216 kr
Bagaren och Kocken

Allkniven är en kniv med lite mer spets och lite kortare blad än kockkniven.

Yaxell ZEN består av 37 lager rostfritt stål. 18 lager hårt och mjukt stål varvat på var sida om kärnan av VG-10 stål. Det är dessa lager som bildar det otroligt vackra damaskus-mönstret. Den övre delen av bladet bankas för att få ett karaktäristiskt utseende. Dessutom poleras hela bladet för att ge en yta som är så blank att det går att spegla sig i den. Handtaget är tillverkat i svart Mikarta med dubbla högblanka nitar.

FK130WH Keramisk Allroundkniv 13 cm Vit
549 kr
Bagaren och Kocken
En modell på kniv som används till det mesta av många.
Kniven är rakbladsvass och den håller skärpan tack vare att keramik är mycket hårdare än stål. Bara diamant är hårdare.

Allkniv 13 cm blad.
Ergonomiskt plasthandtag.
Keramiskt blad i "High Tech" keramik.
Universalkniv 13 cm, svart
329 kr
Bagaren och Kocken

Med Mareld universalkniv får du ett mellanting mellan en skalkniv och en mindre kockkniv. Den passar perfekt för att hacka, skiva eller skära mindre grönsaker, till exempel schalottenlök eller vitlök. Universalkniven är även ett bra val för dig som ofta föredrar att arbeta med en lite mindre kniv i köket. Kompakt, mångsidig och lättarbetad – ett värdefullt verktyg i varje kök.

Marelds köksknivar är utformade enligt tysk knivtradition, med blad i 1.4116 rostfritt stål och en hårdhet på 55-57 HRC. Det ger knivarna en tålig egg som klarar många utmaningar i köket, samtidigt som de är enkla att slipa vid behov. Handtaget är tillverkat av pakkaträ, en mix av tunna trälager som sammanfogas med harts under högt tryck. Det ger ett hårt och kompakt material som passar bra i köket tack vare sina vattenavvisande och antibakteriella egenskaper.

För att hålla din universalkniv i bästa skick rekommenderas att du diskar den för hand och torkar den omedelbart efter användning. Förvara den sedan på en knivlist, i ett knivställ eller i en låda med knivinsats för att hålla eggen så vass som möjligt. Regelbundet underhåll med skärpstål och våtstensslipning vid behov rekommenderas. För underhållsslipning kan du till exempel använda Mareld Slipsten 1000/3000. För mer avancerad slipning rekommenderas att du kombinerar en grövre och en finare slipsten, till exempel Mareld Slipsten 300/1500 och Mareld Slipsten 4000/8000. Du använder då den grövre slipstenen för att skapa en ny egg, och avslutar sedan med den finare stenen för att polera eggen till perfektion.

BLACK 5000MCD Shotoh Allkniv 13 cm
3272 kr
Bagaren och Kocken

Denna otroligt starka japanska Shotoh kockkniv har ett blad på 13 cm. Den är tillverkad av det extremt hårda mikro-karbid pulverstål, något som ger en fantastisk skärpa. Det är en sann lättviktare och är perfekt till att hacka upp småsaker som frukt och grönt. Kärnan är täckt av 132 stållager vilket gör att bldet har den unika damaskus-designen

 

Miyabi knivar och tillbehör är ett samarbete mellan Zwilling och Kockarna Rokusaburo Michiba, den första japanska Iron Chef och kocken Masaharu Morimoto, japans mest berömda Iron Chef. Miyabi knivar är tillverkad med urgamla japanska traditioner och modern tysk ingenjörs- och och fabrikstradition. Miyabi ger dig otroligt vassa knivar med en raffinerad skönhet, finess och kvalitet som är så viktigt i den japanska kulturen. 

Allkniv Super Gou 15 cm
3679 kr
Bagaren och Kocken

Bladlängd: 15 cm.

När man inte trodde det kunde bli fler lager stål i en kniv kommer Yaxell med Super Gou med inte mindre än 161 lager. Bladet har en extremt vass egg som är tillverkat av det japanska rostfria pulverstålet SG2 Micro Carbide, vilket är omslutet av 160 lager mjukare stål. Det pulveriserade stålet innehåller mycket kol och har en hårdhet på ca 63 HRC. 

Pulverstålet används eftersom det garanterar en hög grad av renhet och styrka vilket ger en ovanligt vass egg. Bladet imponerar med ett fascinerande Damaskusdesignmönster – vilket symboliserar en kniv av högsta kvalitet. Handtaget är tillverkat av FDA-godkänt rödsvart Canvas- Micarta, vilket är ett enormt slitstarkt material tillverkat av harts och linne.

Kockkniv 35,5 cm
2879 kr
Bagaren och Kocken

Ryda Knives kockkniv har en bladlängd på 21 centimeter och är designad för att vara mer än bara ett verktyg. Utformningen är gjord med målet att kniven ska vara som en förlängning av din hand, och ge en intuitiv och harmonisk känsla vid användning.

Knivens blad är tillverkat av avancerat 73-lagers Damaskus-stål. De yttre lagren består av 316/316l rostfritt stål medan kärnan består av ST650 pulverstål, en ståltyp som är känd för sin höga kolhalt. Men det är inte bara stålvalen som bidrar till dess exceptionella styrka och hållbarhet. Kniven genomgår även en rigorös värmebehandling i vakuum under tillverkning, vilket gör att den uppnår en imponerande hårdhet på 62±1 HRC. På så vis kan kniven behålla sin skärpa under lång tid, men är även enkel att underhålla med regelbunden skötsel. Kniven har en skärningsvinkel på 2 x 15%, vilket gör att den skär genom kött, grönsaker, örter och mer med en lätthet och precision som gör alla skäruppgifter till ett nöje.

Knivens handtag är tillverkat av franskt olivträ och mässing, vilket inte bara ger den ett estetiskt tilltalande utseende utan även ger ett bekvämt och säkert grepp under användning. Kombinationen av material säkerställer att kniven är en fröjd för ögat, samtidigt som den utgör ett pålitligt verktyg i köket.

Kockkniven levereras i en elegant presentförpackning med Ryda Knives logotyp på ovansidan. Inuti asken hittar du en broschyr i handgjort papper, som innehåller viktig information om hur du bäst tar hand om din nya kniv. Ett fint tillskott till din egen köksarsenal, men även en fin present till matentusiasten som värdesätter hantverk, kvalitet och funktionalitet i köket.

Samura Damascus skalkniv, 9 cm
475 kr
Bagaren och Kocken
Samuras skalkniv i Damascus-serien är tillverkad i Kina enligt japansk metod. Knivbladet består av 67 lager damaskusstål som är en teknik där man sammanfogar flera lager av järn och stål vilket ökar bladets skärpa och tålighet. När bladet sedan etsas fram träder de olika lagerna fram i ett unikt mönster. Knivbladet är 9 centimeter långt och har en hårdhetsgrad på 61 (HCR) som gör det enkelt att skala, skära och hacka grönsaker och frukt. Det ergonomiska skaftet består av materialet G-10 som är ett härdat och starkt kompositmaterial som står emot fukt. Mellan bladet och skaftet finns antibakteriellt stål vilket är en klar fördel vid matlagning.
GS-13 Allkniv 15 cm Fintandad
742 kr
Bagaren och Kocken

Global allkniv fintandad 15 cm.

Bladets längd: 15 cm

GSF-49 Allkniv 11 cm
499 kr
Bagaren och Kocken

Global helsmidd Allkniv 11 cm.

Bladets längd: 11 cm

Zen Trancherkniv 18 cm
1663 kr
Bagaren och Kocken

Bladets längd: 18 cm

Yaxell ZEN består av 37 lager rostfritt stål. 18 lager hårt och mjukt stål varvat på var sida om kärnan av VG-10 stål. Det är dessa lager som bildar det otroligt vackra damaskus-mönstret. Den övre delen av bladet bankas för att få ett karaktäristiskt utseende. Dessutom poleras hela bladet för att ge en yta som är så blank att det går att spegla sig i den.

Handtaget är tillverkat i svart Mikarta med dubbla högblanka nitar.

San Kyoto Kockkniv 18 cm
3999 kr
Bagaren och Kocken

Detta är en klassisk kockkniv som med sin tyngd underlättar arbeten med större köttstycken eller till exempel rotsaker.
Bladets längd: 18 cm

Tamahagane SAN Kyoto har 63 lager stål i damaskusdesign.

Centrumstålet är extra hårt och bildar egg, medan sidorna är något mjukare och ger kniven extremt bra styrka. Handtaget är tillverkat i svart Micarta.

Micarta är ett högtrycklaminat med träkänsla men med hygieniska egenskaper som klarar resturangkrav.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.