
En högkvalitativ kockkniv med ett blad på 18 cm, perfekt för att hantera större köttstycken och grönsaker. Kniven har en vacker damaskusdesign med 63 lager stål och ett handtag i svart Micarta.

Grönsakshacka som med sitt höga blad och snabba avslut ger den balans som en grönsakskniv bör ha.
Tamahagane SAN Kyoto har 63 lager stål i damaskusdesign.
Centrumstålet är extra hårt och bildar egg, medan sidorna är något mjukare och ger kniven extremt bra styrka. Handtaget är tillverkat i svart Micarta.
Micarta är ett högtrycklaminat med träkänsla men med hygieniska egenskaper som klarar resturangkrav.
Bladets längd: 18 cm



Tamahagane SAN är en japansk kniv med treskiktsstål. Centrumstålet (VG-5) är extra hårt och bildar egg, medan sidorna är något mjukare och ger kniven extremt bra styrka. Denna grönsakskniv har en bra balans och allt man vill att en grönsakskniv ska ha.
Handtaget är tillverkat i brunt Pakkawood.
Bladets längd: 16 cm


Tamahagane SAN Kyoto har 63 lager stål i damaskusdesign.
Bladets längd: 12 cm
Centrumstålet är extra hårt och bildar egg, medan sidorna är något mjukare och ger kniven extremt bra styrka. Handtaget är tillverkat i svart Micarta.
Micarta är ett högtrycklaminat med träkänsla men med hygieniska egenskaper som klarar resturangkrav. En mycket användbar skal/renskniv som fungerar bra till att rensa svamp eller att hacka smågrönsaker på skärbrädan.

Tamahagane San Tsubame Santokukniv 16 cm
Bladet består av en kärna av VG5 stål som omgärdas av två lager SUS410 stål. Kärnan är hård samtidigt som det yttre stålet är något mjukare. Bladet valsas från 20.0 mm till 2.0 mm och får sitt karaktäristiska bankade utseende genom att endast den nedre delen slipas. Det tunna bladet är lätt att slipa och kommer att hålla skärpan längre än normalt. Kniven har bra balans och ligger skönt i handen.
Handtaget är tillverkat i svart Mikarta, ett material som tas fram genom att linneduk och specialplast pressas samman under högt tryck och hög temperatur till ett hårt, vattentåligt och hygieniskt material som lämpar sig väl i köksmiljö.
Bladets längd: 16 cm

Bladets längd: 17,5 cm
Tamahagane SAN Kyoto har 63 lager stål i damaskusdesign.
Centrumstålet är extra hårt och bildar egg, medan sidorna är något mjukare och ger kniven extremt bra styrka. Handtaget är tillverkat i svart Micarta. Micarta är ett högtrycklaminat med träkänsla men med hygieniska egenskaper som klarar resturangkrav. Santoku kniven är med dess höga blad mycket väl lämpad för både grönsaker och fågel.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.