
Denna allkniv är perfekt för precisionsarbete i köket, med sitt orientaliska snitt och 11 cm långa blad. Den är idealisk för att skära grönsaker, örter och mindre köttbitar med precision.

En funktionell 16 cm allkniv i orientalisk stil med böjligt blad från Globals nya serie NI.
NI är Globals nya heta serie med knivar för alla uppgifter som man kan tänkas stöta på i köket. Global NI är designad av Komin Yamada som har en gedigen historia av att ta fram kvalitetsknivar för Global och har med sin känsla för perfektion och noggrannhet satt Global på världskartan.
Handtaget har lite större form än de klassiska Globalknivarna men med en mer avsmalnade design för perfekt ergonomiskt grepp. De välkända ”Globalprickarna” har fått en ny form och präglas nu av en ljus och elegant design.
Material: Cromova 18-stål.
Längd blad: 16 cm.

Globals knivar är till för alla som älskar att laga mat och inte tummar på utrustning och kvalitet. Den här kockkniven har ett långt blad på 27 cm, som dessutom är högt för att ge plats för att stödja knogarna mot bladet när du hackar och skär. Kockkniven är smidd i ett stycke utan fogar, vilket gör den hygienisk och lätt att rengöra. Knivens handtag är smyckat med Globals klassiska prickade design, som både gör den vacker och säkerställer ett fast och säkert grepp om kniven för optimal ergonomi.
Kniven är tillverkad i Japan av högkvalitativt rostfritt Cromova 18-stål. För att behålla knivens skärpa rekommenderas alltid att du diskar kniven för hand.

Kockkniven är kockens bästa vän i köket. Det är en mångsidig knivmodell som du kan använda för att såväl hacka och tärna som att skära. Bladets tyngd underlättar när du arbetar med större köttbitar och rotfrukter.
Den här kökskniven återfinner du i globalserien - Global Classic, vilket är den bredaste och mest välkända av globals serier. Kollektionen innehåller en rad vassa modeller, där allt från köttyxor till flexibla filéknivar, grönsakshackare och små skalknivar ingår. Knivbladet är tillverkade i ett solitt stållager och du känner igen dem på det svartprickiga handtaget. I Global Classic sortimentet även andra viktiga redskap som hjälper dig att hålla skärpan i köket.
Bladets längd: 18 cm


Vill du ha en kniv som klarar allt? Då är Global Allkniv 11,5 cm ett utmärkt val. Den här kniven är tillverkad i Japan av högkvalitativt rostfritt stål som håller skärpan länge. Kniven har ett ergonomiskt handtag med svarta prickar som ger ett bra grepp och en balanserad vikt. Den raka kniven är idealisk för att skära tunna skivor av kött, fisk eller ost. Du kommer att uppskatta den smidiga och flexibla klingan som gör det lätt att följa konturerna av det du skär.
Global är ett välkänt varumärke som erbjuder en bred och kvalitativ serie av knivar för alla behov. Global Classic är den mest populära serien som har en elegant och tidlös design. I serien finns även andra redskap och tillbehör som hjälper dig att hålla dina knivar i toppskick. För att förlänga livslängden på din Global Allkniv 11,5 cm rekommenderar vi att du handdiskar den och slipar den regelbundet med en keramisk bryne eller en diamantbryne.
Passa på att köpa fler knivar från Global och komplettera din samling med de bästa knivarna på marknaden. Varför inte unna dig själv en Global Allkniv 11,5 cm idag?

En flexibel och välbalanserad nyhet från Global som kommer att bli en trogen följeslagare i köket. Modellen heter GS-92 och är behandlad med olivolja vilket gör att det man skär inte fastnar på bladet lika lätt. Kniven mäter 13 cm tvärs över bladet och det ergonomiska handtaget och storleken på kniven gör den suverän när det kommer till att hacka och skära mindre ingredienser i köket.
Den är perfekt när du vill skära upp sommarens färskpotatis, mindre grönsaker och rödbetor eftersom du har ett säkert och bekvämt grepp över handtaget, samtidigt som du har 100 % kontroll över skärbladet. Det kommer säkert att finnas många tillfällen att använda denna allroundmaskin i ditt kök.
Det är samma modell som den trogna kockkniven GS-3 från Global, som funnits i sortimentet sedan starten och är en favorit bland både professionella kockar och hobbykockar – nu med en ny finess i olivpolerad variant.
För att bevara knivens skärpa så länge som möjligt är det bäst att diska den för hand efter användning och torka den omedelbart. Förvara knivar helst på en knivmagnet. I Japan är det en viktig tradition att ha knivarna pekande nedåt, då uppåtvända knivar kallar på krig och gräl, medan nedåtriktade knivar, svärd och andra vapen skapar och lockar till fred. Det är naturligtvis upp till dig.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.