Köpa.se Logo
x
569 056
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Smidd Kockkniv GF-34

Denna kockkniv från Global är tillverkad för matlagningsentusiaster som värdesätter kvalitet. Med sitt 27 cm långa blad är den perfekt för att hacka och skära. Kniven är smidd i ett stycke, vilket gör den hygienisk och enkel att rengöra.

1614 kr

Köksknivar
Knivar
Kockknivar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
GF-35 Kockkniv 30cm Smidd
2299 kr
Bagaren och Kocken

Global Kockkniv 30 cm smidd.

Globals största kniv.

Bladets längd: 30 cm

GS-89 Kockkniv 13 cm
656 kr
Bagaren och Kocken

För 30 år sedan klev Globalkniven in i våra kök, den kom för att stanna!

Detta är en mycket populär kockkniv från Global. Kniven klarar nästan allt och har Globals höga kvalitet. Ett av det största plusen med kniven är hur behagligt den ligger i handen samt den otroligt vassa slipningen som gör att motståndet blir minimalt. Kockkniven blir snabbt din bästa vän i köket!

Kniven har det sköna kurviga handtaget och ett lite längre blad på 13 cm. 

G-2 Kockkniv 20cm + Mareld slipsten 1000/3000 Grit
1199 kr
Bagaren och Kocken

Globals kockkniv G-2 löser de flesta uppgifter du tar dig an med kniv i köket. Alla Globalknivar är tillverkade i det hårda rostfria stålet Cromova 18 och knivarna är kända för att hålla skärpan länge.
Bladet på kniven är 20cm långt och med handtaget inräknat är den 32cm. Alla Globalknivar i serien har det ikoniska och halkfria handtaget som ger ett bra grepp även med blöta händer.

I detta set följer även en dubbelsidig slipsten från Mareld med 1000/3000 grit med. Du kan enkelt underhållslipa dina knivar och avlägsna mindre skador på eggen. Det perfekta setet till den entusiastiska hemmakocken!

olivslipad kockkniv, 13 cm
849 kr
Bagaren och Kocken

En flexibel och välbalanserad nyhet från Global som kommer att bli en trogen följeslagare i köket. Modellen heter GS-92 och är behandlad med olivolja vilket gör att det man skär inte fastnar på bladet lika lätt. Kniven mäter 13 cm tvärs över bladet och det ergonomiska handtaget och storleken på kniven gör den suverän när det kommer till att hacka och skära mindre ingredienser i köket.

Den är perfekt när du vill skära upp sommarens färskpotatis, mindre grönsaker och rödbetor eftersom du har ett säkert och bekvämt grepp över handtaget, samtidigt som du har 100 % kontroll över skärbladet. Det kommer säkert att finnas många tillfällen att använda denna allroundmaskin i ditt kök.

Det är samma modell som den trogna kockkniven GS-3 från Global, som funnits i sortimentet sedan starten och är en favorit bland både professionella kockar och hobbykockar – nu med en ny finess i olivpolerad variant.

För att bevara knivens skärpa så länge som möjligt är det bäst att diska den för hand efter användning och torka den omedelbart. Förvara knivar helst på en knivmagnet. I Japan är det en viktig tradition att ha knivarna pekande nedåt, då uppåtvända knivar kallar på krig och gräl, medan nedåtriktade knivar, svärd och andra vapen skapar och lockar till fred. Det är naturligtvis upp till dig.

GF-36 grönsakskniv
1599 kr
Bagaren och Kocken

Global är detsamma som lyx, och lyx är i detta fall detsamma som effektivitet. Denna grönsakskniv är smidd i ett stycke i Cromova 18 rostfritt stål, designad av Komin Yamada och tillverkad i Japan. Grönsakskniven har ett blad på 20 cm och en exakt snittvinkel på 15 grader, vilket ger optimal skarphet och precision. Knivens skaft är dekorerat med de karakteristiska prickarna som länge varit ett trade mark för Global-knivarna, och som samtidigt ger dig ett fast och säkert grepp när du hackar.

Global rekommenderar att du alltid diskar kniven för hand, då maskindisk kan försämra eggens skärpa. Knivens blad bör också alltid slipas i en exakt vinkel på 15 grader, vilket du kan få hjälp med genom en av våra knivslipare i vårt stora sortiment.

Knivset med 10 Knivar
7999 kr
Bagaren och Kocken
Detta är vårt mest kompletta knivset från Global. Speciellt om man letar efter ett användbart knivset för att få en ny uppsättning knivar som täcker alla områdena. Om man dessutom är ute efter välbeprövad kvalitet och snygg design så har man verkligen hittat till rätt knivar. Globals knivset håller alltid en hög kvalitet. Skärpan tillsammans med balansen i Globalknivarna är egenskaper som gjort de japanska knivarna så omåttligt populära och respekterade. 
 
Innehåller: (från vänster på bilden)
 
1. Global GS-38 Skalkniv 9 cm.
2. Global GS-11 Allkniv 15 cm.
3. Global GS-5 Grönsakskniv 14 cm.
4. Global G-2 Kockkniv 20 cm.
5. Global G-9 Brödkniv 22 cm.
6. Global G-17 Kockkniv 27 cm.
7. Global G-30 Filékniv 21 cm flexibel.
8. Global G-81 Grönsakskniv olivslipad 18 cm.
9. Global GS-61 Bröd/salladskniv tandad 16 cm.
10. Global G-79 Kockkniv olivslipad 16 cm.
 
Globals knivar är indelade i knivar vars serienummer börjar på G, GS, GF eller GSF. G är de vanliga lite större knivarna. GS står för Global Small och dessa är de mindre knivarna i Globals sortiment, de har ett något mindre handtag. GF står för Global Forged, knivarna i denna serie är smidda i ett stycke stål, från knivspets till handtagets slut. GSF står således för Global Small Forged det vill säga de mindre smidda knivarna. 
G-57 Santokukniv 16 cm
897 kr
Bagaren och Kocken

Santokukniv med valsat knivblad från Global.

Kniven är tillverkad av Cromova 18 specialstål - ett unikt och mycket slitstarkt material för en utmärkt skärpa som varar länge.

Varje globalkniv slipas för hand på Global i Japan, där det för tillfället finns sju slipare, varav två av dessa är "mästare". Att bli mästare tar mellan fem och tio år, och de övriga slipningarna måste godkännas av en mästare, för att få säljas.

Bladet på globalknivarna är tillverkade i rostfritt stål bestående av krom-, molybden- och vanadiumstål, som är känt för att vara mycket hårt. Skaftet däremot tillverkas istället av krom- och nickelstål, som är mer formbart och därför passar bättre som skaft. Den sista processen är att fylla skaftet med sand, för att få rätt balans innan det slutligen svetsas igen.

Bladets längd: 16 cm

Global G-19 Bred Filékniv 27 cm Flexibel
1544 kr
Bagaren och Kocken
Global G-19 är en bred och flexibel filékniv som även fungerar som allroundkniv. Perfekt när du skall förbereda och putsa kvällens exklusiva köttbit eller filea fisken. Globals flexibla knivar har något tunnare stål i bladet, vilket gör dem smidiga och lätta att arbeta med. Bladets längd: 27 cm.
GF-98 kockkniv, 20,5 cm, smidd
1112 kr
Bagaren och Kocken

Nu lanserar Global en kniv som lämpar sig väl för de tyngsta uppgifterna i köket. Modellen heter GF-98, men på vissa marknader går den under smeknamnet "Model X". Den är dubbelt så tjock över bladet (4 mm) jämfört med kockknivens klassiska G-2 (2 mm). Denna modell är handsmidd och är 40 % tyngre än motsvarande kockknivar.

Själva knivbladet mäter 20,5 cm, medan hela kniven mäter 33,5 cm. Den har ett ergonomiskt grepp, vilket ger dig exceptionellt bra kontroll över skärbladet. Här har du en kniv som du kan lita på i alla lägen. En riktig hårt arbetande kniv i köket som kommer att göra grovarbetet enkelt och snabbt på nolltid. För att bevara skärpan på kniven så länge som möjligt är det bäst att diska den för hand efter användning och torka den.

Förvara dina knivar helst på en knivmagnet. I Japan är det en viktig tradition att ha knivarna pekande nedåt, då uppåtvända knivar kallar på krig och gräl, medan nedåtriktade knivar, svärd och andra vapen skapar och lockar till fred. Det är naturligtvis ditt val.

Specifikationer:

  • Bladlängd 20,5 cm
  • Handtagslängd 13 cm
  • Totalt 33,5 cm
Knivset med G-2, GS-1, GSF-15
1899 kr
Bagaren och Kocken

Med knivar från Global får du slitstarka knivar som både håller skärpan, är estetiskt tilltalande och underlättar ditt arbete i köket. Det här setet innehåller tre knivar: en G-2 kockkniv, en GS-1 kökskniv och en SDF-15 skalkniv. Alla knivarna i setet är tillverkade av Cromova 18, en unik rostfri stålblandning som är otroligt hård och tålig. Knivarna är otroligt vassa och välbalanserade, allt för att din upplevelse i köket ska bli så enkel och smidig som möjligt.

Kockkniven G-2 är baskniven i Globals sortiment, den kniv som många köper allra först. Med sin bladlängd på 20 centimeter klarar den många olika uppgifter, och hjälper dig att enkelt skära och hacka till exempel grönsaker eller köttdetaljer. Även kökskniven GS-1 kommer väl till pass för ett brett utbud av sysslor i köket, men har ett kortare blad på 11 centimeter som gör den utmärkt för att hantera mindre råvaror. Till sist ingår även en GSF-15 skalkniv med ett blad på 8 centimeter. Den passar utmärkt för allt man gör utanför skärbrädan, till exempel att rensa eller skala frukt och grönt.

G-21 Filékniv 16 cm Flexibel
1077 kr
Bagaren och Kocken

Global G-21 filékniv 16 cm flexibel.

Kort flexibel kniv som med fördel används vid filéande av fisk, men är även bra vid urbening av kött.

Material: Cromova 18-stål.

Alla flexibla knivar från Global har ett något tunnare stål i bladet vilket gör dem flexibla och mer följsamma.

Globals knivar är indelade i knivar vars serienummer börjar på G, GS, GF eller GSF. G är de vanliga lite större knivarna. GS står för Global Small och dessa är de mindre knivarna i Globals sortiment, de har ett något mindre handtag. GF står för Global Forged, knivarna i denna serie är smidda i ett stycke stål, från knivspets till handtagets slut. GSF står således för Global Small Forged det vill säga de mindre smidda knivarna.

Trots att Globals knivar kallas helstålsknivar är de inte, som många tror, gjorda i ett enda stycke (med undantag för GFS & GF knivarna). Då skulle handtaget bli alldeles för tungt och ta mycket lång tid att värma upp i handen. Globalkniven består från början av två utstansade handtagshalvor och ett blad, valsat eller smitt beroende på knivmodell. Delarna svetsas ihop och handtaget fylls med sand. Knivarna går därefter till en kemifabrik där de doppas i olika kembad för rengöring och för att det ska bildas svart kromoxid på hela handtaget. Efter detta går knivarna tillbaka till fabriken för slipning. Bladets kilform slipas till, handtaget poleras så att svart kromoxid endast finns kvar i urgröpningarna. Detta ger Globalknivens handtag dess karakteristiska prickmönster. De små prickarna som egentligen är små konkava paraboler har ett syfte som inte många vet om. De gör att värmestrålningen som utvecklas i handen studsar tillbaka och ger en isolerande luftspalt mellan handtaget och handen vilket gör att handtaget inte känns så kallt. När handtaget är polerat är det dags för slipning av knivens egg. Beroende på modell går den antingen till sliproboten eller till handslipning. Sedan är det dags för avsyning, etsning av loggan och packning. Kniven skeppas iväg till ytterligare en lycklig ägare.

 

 

G-78 Kockkniv Olivslipad 18 cm
1036 kr
Bagaren och Kocken

Olivslipad kockkniv 18 cm.

Kniven följer det klassiska draget av en kockkniv och får därför också alla dess fördelar. Olivslipningen i bladet gör att livsmedlet du skär inte fastnar lika lätt på bladet.

Bladets längd: 18 cm

Kockkniv Olivslipad 20 cm
1094 kr
Bagaren och Kocken

Kockkniv olivslipad 20 cm.

Kniven följer det klassiska draget av en kockkniv och får därför också alla dess fördelar. Olivslipningen i bladet gör att livsmedlet du skär inte fastnar lika lätt på bladet.

Bladets längd: 20 cm

GF-27 Slaktkniv Smidd 16 cm
1243 kr
Bagaren och Kocken

Global smidd slaktkniv 16 cm

Bladets längd: 16 cm

NI Kockkniv Olivslipad 26 cm Oriental
986 kr
Bagaren och Kocken
En rejäl 26 cm kockkniv i orientalisk stil från Globals nya serie NI. Kniven har en praktisk olivslipning, vilket gör att maten släpper lättare från bladet då inget vakuum skapas. 
 
NI är Globals nya heta serie med knivar för alla uppgifter som man kan tänkas stöta på i köket. Global NI är designad av Komin Yamada som har en gedigen historia av att ta fram kvalitetsknivar för Global och har med sin känsla för perfektion och noggrannhet satt Global på världskartan. 

Global Nis sortiment består av 18 högklassiga knivar och två knivset. Knivbladen är tillverkade av Cromova 18-stål och är något tjockare än den klassiska Globalkniven. Global NI-knivarna har fått en extrem skärpa och slipas för hand av en slipmästare. 

Handtaget har lite större form än de klassiska Globalknivarna men med en mer avsmalnade design för perfekt ergonomiskt grepp. De välkända ”Globalprickarna” har fått en ny form och präglas nu av en ljus och elegant design.  
  

Material: Cromova 18-stål.
Längd blad: 26 cm.

GS-28 Kockpincett 30 cm.
389 kr
Bagaren och Kocken

GS-28 kockpincett från Global är tillverkad av högkvalitetsstål och är dessutom designad med tanke på ergonomin och användarvänligheten. Den är 30 cm. lång så att du kan vara på säkert avstånd från värmen. Dessutom har den ett ergonomiskt handtag så att den ligger skönt i handen. Det ovärderliga tillbehöret tillhör Globals tillbehörs samling.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.