Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Superior Japansk Kockkniv/Santoku 17 cm

Denna 17 cm kockkniv i santokumodell är perfekt för att skiva, hacka och tärna alla typer av fisk, kött och grönsaker. Kniven har en utmärkt balans och skärpa, vilket gör den till ett toppval för matlagning. Handtaget är utformat med ett genomarbetat bolster mellan handtag och knivblad för extra komfort och kontroll.

1129 kr

Kockkniv
Köksknivar
Knivar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Akio Svart Santokukniv Olivslipad, 18 cm
1099 kr
Bagaren och Kocken

Mareld Akio Santokukniv Olivslipad är en mångsidig och populär japansk kockkniv, perfekt för alla typer av köksuppgifter. Santoku betyder "tre uppgifter", och kniven är utmärkt för att skära, tärna och strimla, vilket gör den idealisk för kött, fisk, grönsaker och fågel. Den här kniven från Marelds Akio-serie har en bladlängd på 18 centimeter, vilket ger den en perfekt storlek för både enklare och mer avancerade uppgifter i köket.

Bladet är olivslipat, vilket innebär att det har små fördjupningar som gör att livsmedel som frukt, grönsaker och ost lättare släpper från bladet under skärning. Den funktionella designen, tillsammans med den exceptionella skärpan, gör denna Santokukniv till ett utmärkt val för både vardagsmatlagning och mer avancerade rätter.

Marelds knivserie Akio är tillverkad med damaskusteknik i 67 lager, vilket ger bladen ett vackert mönster som är unikt för varje kniv. Knivarna är noga utvalda för att kunna fylla alla behov du kan tänkas ha i köket när det kommer till att skiva, skära, hacka och tärna. De har en hårdhet på 60-62 HRC, vilket gör att de håller sig vassa länge men samtidigt kräver lite extra jobb när de väl ska skärpas. Vi rekommenderar att du drar ett par gånger med ett skärpstål i diamant innan varje användning.

Knivarnas handtag är gjort av svart pakkaträ, ett kompakt och tåligt material som både är vattenavstötande och hämmar bakterietillväxt. Handtagets form är rundat vid midjan och smalnar sedan av mot bolstret, vilket låter dig få ett ett stadigt grepp oavsett vilken teknik du använder. Den snygga designen i svart trä gör dessutom att du med fördel kan låta knivarna hänga framme på en knivlist.

Genom att sköta om dina knivar på rätt sätt ser du till att de håller i många år framöver. Vi rekommenderar som sagt att du använder ett skärpstål, men även att du vid behov slipar eggen med slipsten. Vi rekommenderar Mareld Slipsten 1000/3000, som passar mycket bra för underhållsslipning. För en riktigt rakbladsvass egg rekommenderar vi att du avslutar slipningen med Mareld Slipsten 4000/8000.

Origin Santokukniv 17,5 cm
372 kr
Bagaren och Kocken

Denna santokukniv från Sabatiers Origin-serie är ett oumbärligt verktyg för både vardagliga och mer avancerade uppgifter i köket. Med sitt 17,5 cm långa blad och japanskinspirerade design är den här mångsidiga kniven perfekt för allt från att skära grönsaker till att finhacka örter och utföra annat precisionsarbete. Bladet är tillverkat av förstklassigt rostfritt stål med högt kolinnehåll, vilket ger enastående skärpa och lång hållbarhet.

Knivens ergonomiskt utformade handtag ger ett stabilt och bekvämt grepp, även vid krävande uppgifter, medan den balanserade vikten mellan blad och handtag ger en bekväm och kontrollerad användarupplevelse.

Som en del av Sabatiers Origin-serie kombinerar santokukniven funktionalitet med en tidlös design. Oavsett om du är hemmakock eller en erfaren matentusiast kommer den här kniven snabbt att bli en favorit i köket. Även om kniven tål diskmaskin rekommenderas handdisk för att bevara skärpan och förlänga dess livslängd.

Chef Brödkniv 23 cm
899 kr
Bagaren och Kocken
MAC BS-90 brödsåg som av många anses vara den bästa på marknaden. Du slipper smulor på skärbrädan!
Chef-serien
Knivbladet har en legering av extra hårt stål med bland annat molybden, volfram och vanadin vilket gör att eggen är extra slitstark och rostfri
Handtaget är av trä
Art nr BS-90
Chef santoku non-stick 17 cm
1299 kr
Bagaren och Kocken

Med den här santokun i den exklusiva Chef-serien från MAC får du en kombination av modern teknologi och traditionell japansk knivdesign. Resultatet är en högpresterande kökskniv som lämpar sig väl för alla typer av skärarbete, med ett 17 centimeter långt blad som passar perfekt för allt från att hacka grönsaker till att skära kött och fisk med precision.

Precis som resten av knivarna i Chef-serien är santokun utrustad med en teflonbeläggning på bladet. Därför fastnar råvaror inte på samma sätt under tiden du skär, vilket är särskilt praktiskt när du hanterar klibbiga ingredienser och delikata råvaror som kräver exakta snitt. Den breda och lite rundade bladprofilen är utformad för att möjliggöra ett smidigt gungande skärmönster, vilket gör kniven särskilt effektiv för att hacka och finfördela ingredienser snabbt och jämnt.

Knivbladet är tillverkat av extra hårt stål med en legering av molybden, volfram och vanadin, vilket ger en exceptionellt slitstark rostfri egg. Det säkerställer att kniven håller skärpan länge, även vid intensiv och daglig användning. Knivens skaft är noggrant balanserad mot bladet och har en ergonomisk utformning i robust trä, med en balanserad vikt som ger optimal kontroll över varje rörelse. Ett utmärkt val för kockar som söker mångsidighet, balans och pålitlighet i en och samma kniv – ett ovärderligt verktyg i både professionella kök och hemmakök.

Santokukniv, 18 cm
1495 kr
Bagaren och Kocken

House of Trade North har tillverkat en praktisk Santoku-kniv som lämpar sig för att skära kött samt skära och tärna grönsaker. Det vackra bladet är tillverkat av 67 lager Damaskus-stål, med en kärna av rostfritt VG-10-stål byggd med 33 lager på varje sida av kärnan, vilket ger kniven en nästan overklig skärpa och imponerande hållbarhet. Bladlängden är 18 centimeter. Handtaget har en mjuk rundning, så kniven är bekväm att hålla i.

Skötselråd: Skölj i varmt vatten och torka torrt. För bästa hållbarhet, slipa tre gånger på varje sida innan du hänger kniven på en magnetremsa. Bör inte diskas i diskmaskin.

Fiskars Santokukniv All Steel 17cm
741 kr
Bagaren och Kocken

Fiskars All Steel santokukniv är en kraftfull och mångsidig universalkniv med rötter i asiatisk matlagningstradition. Det breda, precisa bladet på 17 cm gör den idealisk för att skära, strimla och hacka kött, fisk och grönsaker – perfekt för dig som söker ett effektivt redskap med hög prestanda i köket.

Kniven är tillverkad i högkvalitativt japanskt rostfritt stål med högt kolinnehåll, vilket ger imponerande skärpa och lång hållbarhet. Med en hårdhet på 58 HRC kombinerar den slitstyrka med stabil egg – samtidigt som den är enkel att underhålla.

Den helgjutna konstruktionen i ett enda stycke stål ger kniven ett stilrent, tidlöst och hygieniskt uttryck. Det ergonomiskt utformade stålskaftet är noggrant balanserat för att vila naturligt i handen och ge stabilitet och kontroll i varje rörelse.

Kniven är formgiven i Finland. För att bevara dess prestanda och finish över tid rekommenderas handdisk.

Mighty Laxkniv Olivslipad 27 cm
1889 kr
Bagaren och Kocken
MAC har en kvalitet som inte finns hos många knivar. 

De har en japansk slipvinkel mellan 10-15 grader och är därför sylvassa! 

Det märks att det är experter som har tagit fram de här knivarna och vi hyser stor respekt för tillverkarna.


Knivbladet har en legering av extra hårt stål med bland annat molybden, volfram och vanadin vilket gör att eggen är extra slitstark och rostfri
Handtaget är av trä
Swiss Modern santokukniv 17 cm, oliv
829 kr
Bagaren och Kocken

Japaninspirerad Schweizisk santokukniv. Santokuknivens tunna blad är ytterst lämpligt i köket då du jobbar med snabba hackrörelser och med att skära upp frukt och grönsaker. Santokukniven skär också enkelt igenom kött.

Det 17 cm långa rostfria stålbladet har en speciellt räfflad kant som förhindrar att maten klibbar fast på bladet.

Geometriskt format handtag i valnöt ger en modern känsla. Skall inte diskas i diskmaskin.

Längd på blad: 17 cm.
Vikt: 264 g. 

Chef Kockkniv 20 cm
1075 kr
Bagaren och Kocken
En suverän BK-80 kockkniv på 20 cm från MAC. MAC introducerades i Sverige på 80-talet och blev genast en stor succé. Av olika anledningar var det svårt att få tag på knivarna till många kockars förtvivlan. Nu har vi lyckats övertyga det japanska företaget om att ta in knivarna i Sverige igen! 
Vi är mycket stolta. MAC har en kvalitet som inte finns hos många knivar. Den japanska slipvinkeln är mellan 10-15 grader — de är därför sylvassa! Det märks att det är experter som har tagit fram de här knivarna. Vi hyser stor respekt för tillverkarna. Materialet är japanskt stål av högsta kvalitet. Kniven har även en legering av extra hårt stål, bland annat molybden, volfram och vanadin vilket gör att eggen är extra slitstark och rostfri. Handtaget är av trä.
MAC Japansk Sashimikniv 21 cm
1289 kr
Bagaren och Kocken
Laga den läckraste, mest perfekt skurna sushin med den japanska sashimikniven från MAC. Kniven har en bladlängd på 21 cm och passar perfekt när du ska filea fisk. Sashimi är små skivor av rått kött, primärt fisk, och till förberedelsen av detta passar kniven från MAC utmärkt - mycket tack vare den skarpa bladet i rostfritt stål. Det ergonomiska handtaget är tillverkat i mörkt pakkaträ och ligger stabilt i handen. Kniven är dessutom handslipat med höger hand, samt lätt att hålla både ren och skarp. Utöver detta blir MAC-kniven kvalitetskontrollerad innan den lämnar produktion.
Akio santokukniv, 13 cm
599 kr
Bagaren och Kocken

Santokukniven är en sorts japansk kockkniv och kanske den allra mest populära av japanska knivar. Det japanska ordet san betyder tre och toku betyder uppgifter. Om man översätter det rakt av betyder det tre uppgifter, något som går att tolka lite olika. Vissa hävdar att kniven kan användas till kött, fågel och fisk. Andra menar att den ska användas till att skära, tärna och strimla. Den här mindre santokukniven i serien Akio från Mareld har en bladlängd på 13 centimeter, vilket gör att den kommer väl till pass när du behöver en lite nättare kniv. Tack vare sin funktionella design kommer den väl till pass både till vardagsmaten och när du förbereder mer avancerade rätter.

Marelds knivserie Akio är tillverkad med damaskusteknik i 67 lager, vilket ger bladen ett vackert mönster som är unikt för varje kniv. Knivarna är noga utvalda för att kunna fylla alla behov du kan tänkas ha i köket när det kommer till att skiva, skära, hacka och tärna. De har en hårdhet på 60-62 HRC, vilket gör att de håller sig vassa länge men samtidigt kräver lite extra jobb när de väl ska skärpas. Vi rekommenderar att du drar ett par gånger med ett skärpstål i diamant innan varje användning.

Knivarnas handtag är tillverkat av ljust pakkaträ, ett kompakt och tåligt material som både är vattenavstötande och hämmar bakterietillväxt. Handtagets form är rundat på midjan och smalnar av mot bolstret, vilket gör att du får ett ett stadigt grepp oavsett vilken teknik du använder. Den snygga designen i ljust trä gör dessutom att du med fördel kan låta knivarna hänga framme på en knivlist.

Genom att sköta om dina knivar på rätt sätt ser du till att de håller i många år framöver. Vi rekommenderar som sagt att du använder ett skärpstål, men även att du vid behov slipar eggen med slipsten. Vi rekommenderar Mareld Slipsten 1000/3000, som passar mycket bra för underhållsslipning. För en riktigt rakbladsvass egg rekommenderar vi att du avslutar slipningen med Mareld Slipsten 4000/8000.

Superior Kock-/allkniv 20 cm
1185 kr
Bagaren och Kocken
En kvalitetskniv från MAC Superior-serien för dig som inte vill arbeta med ett längre blad. 

Handtagets vinkel ger en bekväm hack- och skärrörelse.

Superior-serien
Knivbladet har en legering av extra hårt stål med bland annat molybden, volfram och vanadin vilket gör att eggen är extra slitstark och rostfri
Handtaget är av trä
Mighty Kockkniv 21 cm
1885 kr
Bagaren och Kocken
En kockkniv är en kniv med ånga fördelar. Just den här kniven är en del av MACs professionella Mighty-produktserie, även kallad PRO-serien. Mighty-seriens kniv är designade för att vara extra tåliga och håller därför skärpan längre. Kniven har ett behagligt skaft av färgat magnoliaträ.

MAC knivarna smids i byn Sakai, Japan. MAC har en lång tradition för hantverk som härstammar från smidandet av de gamla samurajsvärden. Varje kniv blir handslipand och kvalitetskontrollerad innan den lämnar produktionen. MAC-knivarna har ett högt kolinnehåll som håller skärpan och är samtidigt rostfritt.

Houcho Köttkniv Magnoliahandtag 17 cm
372 kr
Bagaren och Kocken
En av de vassaste kockknivarna du kan hitta. Knivbladets design gör den underbar att hacka och skiva med.
 
Material: Hi Carbon Steel
Bladlängd: 17 cm
Slipvinkel 15 grader
Handtag i magnoliaträ
Slipas med sten eller keramiskt bryne
Chef Kockkniv Olivslipad 20 cm
1395 kr
Bagaren och Kocken
En klassiker i MAC-sortimentet. Olivslipningen gör TH-80 kniven extra följsam och det som skivas suger inte fast på bladet.
20 cm blad
Handtag i trä
Kaizen Santoku japansk kockkniv, 18 cm
1995 kr
Bagaren och Kocken

Med kniven Santoku från premiumserien Satake Kaizen får du en mångsidig japansk kockkniv som du kan använda för de allra flesta uppgifter i köket. Den lyxiga kniven har ett tåligt och elegant blad av damaskusstål i 67 lager, 66 lager supportstål och en stabil kärna av MVS10Cob-stål. Kniven har en bladlängd på 18 centimeter och är totalt 30 centimeter lång. Tack vare det vackra skaftet i åldrat olivträ får du dessutom ett bekvämt och ergonomiskt grepp. Du får med andra ord en multifunktionell kvalitetskniv som klarar det mesta – en optimal knivupplevelse.

Knivarna från Satake-serien Kaizen tillverkas i knivarnas huvudstad: Seki City i Japan. Att de högkvalitativa knivarna fått heta just Kaizen passar bra, eftersom namnet Kaizen står för en konstant strävan mot förbättring. Med en Satake Kaizen-kniv får du alla grundkriterier som kännetecknar en bra kniv: ett bekvämt grepp, en stilren form och ett slitstarkt och vasst blad.

 

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.