Olive Cleansing från Maria Åkerberg är en rengöringscrème med olivolja, speciellt framtagen för torr, känslig och mogen hud. Den avlägsnar effektivt smuts och makeup samtidigt som den vårdar huden med kallpressad olivolja och E-vitamin.
Face Dream, med eterisk olja av Lavendel och extrakt av Ringblomma, är en mild ansiktscreme som skyddar torr och känslig hud mot yttre påfrestningar och tillför näring. Det är den fetaste ansiktscremen i vårt sortiment, för väldigt torr och känslig hud. Den lindrar och dämpar rödflammig hud och ökar hudens motståndskraft. Lavendel och Geranium ger en mild doft. Produkten är naturligt självkonserverande.
Maria Åkerberg Olive Cleansing 250 mlOlive Cleansing är en rengöringscreme med Olivolja för torr, känslig och mogen hud. Produkten rengör huden och avlägsnar makeup. Olive Cleansing innehåller kallpressad Olivolja, som långsamt penetrerar huden och tar upp smuts och orenheter innan den sköljs bort. Oljan kommer från den första kallpressningen (olivolja extra virgin) vilket gör att den innehåller E-vitamin. Pomeransoljan i Olive Cleansing är balanserande och antiseptisk. Produkten är naturligt självkonserverande.Maria Åkerberg Face Lotion More 100 mlVinnare, Årets produkt – Organic Beauty Awards 2016 Motivering: ”Konsumenterna röstade fram denna svensktillverkade och omedelbart uppstramande ansiktskräm” Face Lotion More är en återfuktande lotion för mogen hud (cirka 40+). Extrakt från Rödklöver och eteriska oljor av Ros, Patschuli och Bergamott återger huden dess elasticitet och spänst. I Rödklöver finns isoflavoner, som återger åldrande hud dess elasticitet och spänst samt normaliserar fuktbalansen. Studier har visat att när rödklöverextrakt används på huden stimuleras cellförnyelsen. Huden blir friskare och slätare. Rödklöverextraktet gör Face Lotion More lite mörkare i färgen än andra cremer. Gurkörtsolja, Nyponfröolja samt de eteriska oljorna Ros Otto, Patschuli och Bergamott medverkar till den regenererande effekten. Gurkörtsolja ökar cellernas syreupptagning och motståndskraft samt förebygger torr hud. Nyponfröolja hjälper huden att nyskapas. Patschulioljan utvinns av torkade blad från växten Patschuli, en buske som växer i Indien, Kina och Indonesien. Oljan har en exotisk, orientalisk doft och stimulerar hudens celldelning. Bergamottolja utvinns ur citrusfrukten Bergamott. Oljan är balanserande och renande. Den olja vi använder är fri från bergapten som annars kan göra huden ljuskänslig. Rose Otto är olja destillerad från rosblommor. Den hjälper hudcellerna att nyskapas och ökar den fuktbevarande effekten. Produkten är naturligt självkonserverande.Det här är ett PaketerbjudandePaketerbjudande innebär att vi erbjuder mängdrabatt på populära kombinationer av produkter.
AHA Cleansing Milk är en exfolierande ansiktsrengöring med fermenterad Mjölksyra och mjukgörande Jojobaolja. Den avlägsnar orenheter och kan användas på alla hudtyper, även en reaktiv hud. Den är speciellt bra för torr och mogen hud då den bibehåller fukten i huden samtidigt som den ger lyster. AHA Cleansing Milk passar även utmärkt för en blandhud då Mjölksyran ger en extra djuprengörande effekt samt hjälper att minska stora porer.Den Mjölksyra vi använder tillverkas av sockerbetor och är av samma typ som den vi har naturligt i kroppen (för att bevara fukt). Den verkar revitaliserande och milt peelande. Mjölksyran hjälper även att stärka kollagenfibrerna i huden.Produkten är naturligt självkonserverande.
Foaming Wash Clearing är en löddrande rengöringsgel för normal hud och blandhud som inte är känslig.Produktens rengörande ingredienser kommer från majs och kokos. Eteriska oljor av Grapefrukt, Oregano, Timjan, Kanel och Lavendel ger också en rengörande effekt.Produkten är naturligt självkonserverande.
Pre-Cleansing Oil är en rengöringsolja för alla hudtyper, även känslig hud. Den är mycket lämplig som en inledande rengöringsprodukt vid borttagning av smink som innehåller mineralolja och silikoner, till exempel teatersmink. De främsta rengörande ingredienserna i Pre-Cleansing Oil är Ricinolja och Olivolja, som avlägsnar både makeup och orenheter. Eteriska oljor av Cypress och Neroli stärker huden. Produkten är naturligt självkonserverande.
En mjuk och vårdande men ändå effektiv rengöring för din rutin. Nourishing Cleansing Oil är en oljebaserad, parfymfri rengöringsprodukt som består av ekologiska oljor från açai, linfrö, solros och sesam. Oljan rengör skonsamt huden från makeup och smuts – och hjälper samtidigt huden att lättare bevara sin naturliga fukt. Därför är oljan särskilt lämplig för dig med känslig eller torr hud. Känns din hud ofta torr efter regelbunden rengöring? Prova att byta ut din rengöring till Nourishing Cleansing Oil. Använd oljan ensam och upplev hur ingredienserna tar hand om din hud. Eller använd oljan först för att avlägsna makeup – och följ sedan upp med Gentle Cleansing Foam om du behöver djuprengöring som gör huden lätt och fräsch, redo för efterföljande hudvårdsprodukter.Certifierad med Svanenmärket, Ecocert Cosmos Organic och Vegan Trademark.
Olive Cleansing är en rengöringskräm med olivolja för torr, känslig och mogen hud.Olive Cleansing rengör huden och avlägsnar makeup.Kallpressad Olivolja penetrerar långsamt huden och tar upp smuts och orenheter innan den sköljs bort. Oljan kommer från den första kallpressningen (olivolja extra virgin) vilket gör att den innehåller E-vitamin. Pomeransoljan är balanserande och antiseptisk.Det här är ett PaketerbjudandePaketerbjudande innebär att vi erbjuder mängdrabatt på populära kombinationer av produkter.