Pre-Cleansing Oil är en mild rengöringsolja som passar alla hudtyper, även känslig hud. Den kan användas för att ta bort smink, inklusive teatersmink, som innehåller mineralolja och silikoner. Ricinolja och olivolja är de huvudsakliga ingredienserna som effektivt avlägsnar makeup och orenheter.
Eye Makeup Remover är en mild rengöring för huden runt ögonen och för läpparna. Den tar enkelt och skonsamt bort din makeup utan att du behöver gnugga. Eye Makeup Remover passar alla, men för borttagning av vattenfasta ögonprodukter rekommenderas Pre-Cleansing Oil för bästa effekt. Eye Makeup Remover tar inte bort vattenfast mascara. Produkten är naturligt självkonserverande.
Cleansing Clay är en balanserande rengöringscreme som avlägsnar både makeup och orenheter. Den passar alla hudtyper, men är särskilt lämplig för fet och oren hud. Eftersom Cleansing Clay är en av våra mildaste ansiktsrengöringar, passar den även utmärkt till känslig hud. Cleansing Clay innehåller Vit Lera, Ricinolja och eterisk olja av Pepparmynta. Den mineralrika Vita Leran är lugnande och verkar stärkande på bindväven. Ricinoljan hjälper till att rena huden innan produkten sköljs bort. Ricinolja är en fet olja som huden har svårt att ta upp, vilket ger effektiva rengöringsegenskaper. Vanlig tvål och vatten täpper till porerna så att det överskottsfett som orsakar kvisslor och plitor inte kan komma ut. Det torkar även ut huden så att den åldras fortare och får ett sämre skydd. Det är viktigt för en fet hud att inte torka ut, eftersom den då kan börja producera ännu mer fett, vilket skapar en ond cirkel. Produkten är naturligt självkonserverande.
Face Mask Gentle är en balanserande, djuprengörande och lugnande ansiktsmask med Vit Lera, lämplig för alla hudtyper. Leran har en sammandragande effekt på både porer och ytliga kärl. Den är berikad med en sammansättning av eteriska oljor som hjälper till att stärka kärlen och minska rodnader i huden. Lavendelolja stimulerar cellförnyelsen, verkar balanserande, renande och lugnande. Nerolioljan, som kommer av blommor på Pomeransträdet, lindrar och lugnar huden, stimulerar cellförnyelse samt förebygger brustna blodkärl. Oljan används ofta mot graviditetsstrimmor, rynkor och skadad hud. Den är även mentalt uppiggande och lugnande för nervsystemet. Petitgrain (Pomeransbladolja) är renande och antiseptisk. Olibanumolja, som utvinns ur Olibanumträdets kåda, agerar stärkande och stimulerar cellförnyelsen. Produkten är naturligt självkonserverande.
Denna oljebaserade rengöring med närande lipider rengör huden djupgående men skonsamt och sveper bort extra hållbar makeup och mineralsolskydd. Tar bort orenheter utan att irritera huden eller rubba den naturliga skyddsbarriären. Oljan smälter vid kontakt med vatten och är lätt att skölja av. Gör huden ren, lyxigt mjuk och vårdar den. Kan användas runt ögonen.
AHA Cleansing Milk är en exfolierande ansiktsrengöring med fermenterad Mjölksyra och mjukgörande Jojobaolja. Den avlägsnar orenheter och kan användas på alla hudtyper, även en reaktiv hud. Den är speciellt bra för torr och mogen hud då den bibehåller fukten i huden samtidigt som den ger lyster. AHA Cleansing Milk passar även utmärkt för en blandhud då Mjölksyran ger en extra djuprengörande effekt samt hjälper att minska stora porer.Den Mjölksyra vi använder tillverkas av sockerbetor och är av samma typ som den vi har naturligt i kroppen (för att bevara fukt). Den verkar revitaliserande och milt peelande. Mjölksyran hjälper även att stärka kollagenfibrerna i huden.Produkten är naturligt självkonserverande.
AHA Cleansing Milk är en exfolierande ansiktsrengöring med fermenterad Mjölksyra och mjukgörande Jojobaolja. Den avlägsnar orenheter och kan användas på alla hudtyper, även en reaktiv hud. Den är speciellt bra för torr och mogen hud då den bibehåller fukten i huden samtidigt som den ger lyster. AHA Cleansing Milk passar även utmärkt för en blandhud då Mjölksyran ger en extra djuprengörande effekt samt hjälper att minska stora porer.Den Mjölksyra vi använder tillverkas av sockerbetor och är av samma typ som den vi har naturligt i kroppen (för att bevara fukt). Den verkar revitaliserande och milt peelande. Mjölksyran hjälper även att stärka kollagenfibrerna i huden.Produkten är naturligt självkonserverande.
Olive Cleansing är en rengöringscreme med Olivolja för torr, känslig och mogen hud. Produkten rengör huden och avlägsnar makeup.Olive Cleansing innehåller kallpressad Olivolja, som långsamt penetrerar huden och tar upp smuts och orenheter innan den sköljs bort. Oljan kommer från den första kallpressningen (olivolja extra virgin) vilket gör att den innehåller E-vitamin. Pomeransoljan i Olive Cleansing är balanserande och antiseptisk.Produkten är naturligt självkonserverande.
En lätt, rengörande växtbaserad olja som på ett skonsamt sätt löser fettbaserade hudavlagringar utan att skada hudens naturliga barriärlipider och lämnar inga rester som kan täppa till. Löser upp oljebaserad makeup, överskottstalg, vattenfasta solskyddsfilter och andra förekommande föroreningar från omgivningen. Den unika formulan gör att PreCleanse enkelt kan sköljas bort utan att lämna kvar några oljerester. Förstärkt med vårdande essentiella fettsyror som slätar ut, lugnar och ger näring åt huden. Passar alla hudtyper. Utvecklad utan artificiella dofter och färger.