Denna milda rengöringsolja från Rudolph Care är baserad på ekologiska oljor och rengör huden skonsamt samtidigt som den bevarar fukten. Perfekt för dig med känslig eller torr hud som vill ha en effektiv men skonsam rengöring.
Förälska dig i Refreshing Tonic Lotion som omedelbart tonar upp huden och är perfekt för sminkborttagning.Denna uppfriskande lotion återfuktar, lugnar och är perfekt för sminkborttagning för alla hudtyper. Mjuk och tonad är din hud redo för ytterligare vård.Huden känns fräsch och är bekväm och redo för ytterligare vård.Den är berikad med rosextrakt och består till 99 % av ingredienser av naturligt ursprung. Dess delikata rosendoft och ultrafräscha konsistens, utan en klibbig finish, omsluter huden med en omedelbar lugnande känsla.
Facial Oil Delight är en otroligt lätt ansiktsolja som smälter in i huden utan någon fet känsla. Den tillför fukt, näring och spänst och gör huden silkeslen med en hälsosam look. Facial Oil Delight innehåller en särskilt framtagen kombination av ekologiska oljor, som broccoliolja, avokadoolja, sesamolja, aprikoskärnolja och açaiolja som tillsammans ger huden en boost av vitaminer.Lämplig för torr och mycket torr hud, men även för blandhy, då oljan har en förmåga att återställa fuktbalansen och samtidigt har en rengörande, balanserande effekt. Certifierad med Svanenmärket, Ecocert COSMOS Organic och Vegan Trademark.
The Eye Makeup Remover är en effektiv ögonmakeupborttagare som även löser upp vattenfast mascara – utan att svida, göra huden fet eller torka ut ögonområdet. Istället tillför den fukt. Den är utan tillsatt parfym, men kan ha en svag doft av rosor eftersom ögonmakeupborttagaren innehåller Damascenerrosor, som har en lugnande effekt på känslig hud.Certifierad med Svanemärket, Ecocert COSMOS Organic och Vegan Trademark.
Rengöringsolja med Anti-Sebum P, en patenterad ingrediens för att ta bort sebum, och Sesamum Indicum (Sesam) Seed Oil, rik på polyfenoler och fettsyror, för att hjälpa till att avlägsna pormaskar som sesamfrön. En lätt, vattnig olja som skiljer sig från den tyngre konsistensen hos andra rengöringsoljor. Emulgerar omedelbart vid kontakt med vatten för djup rengöring. Rengör noggrant pormaskar, döda hudceller och ultrafint damm. Ger daglig keratinvård med den fjärde generationens keratinexfolierande ingrediens LHA. Innehåller jojoba- och tamanufröoljor för att förhindra förlust av näringsämnen under rengöring
Açai Facial Oil är en prisbelönt lyx från Rudolph Care. Ren, koncentrerad, ekologisk açaiolja som innehåller en unik kombination av vitaminer, essentiella fettsyror och antioxidanter. Verkar regenererande, stärker hudens naturliga elasticitet och ger en vacker lyster. En intensiv fuktboost för alla hudtyper. Certifierad med Svanenmärket, Ecocert COSMOS Organic och Vegan Trademark.
Olive Cleansing är en rengöringscreme med Olivolja för torr, känslig och mogen hud. Produkten rengör huden och avlägsnar makeup.Olive Cleansing innehåller kallpressad Olivolja, som långsamt penetrerar huden och tar upp smuts och orenheter innan den sköljs bort. Oljan kommer från den första kallpressningen (olivolja extra virgin) vilket gör att den innehåller E-vitamin. Pomeransoljan i Olive Cleansing är balanserande och antiseptisk.Produkten är naturligt självkonserverande.
Facial Oil Delight är en otroligt lätt ansiktsolja som smälter in i huden utan någon fet känsla. Den tillför fukt, näring och spänst och gör huden silkeslen med en hälsosam look. Facial Oil Delight innehåller en särskilt framtagen kombination av ekologiska oljor, som broccoliolja, avokadoolja, sesamolja, aprikoskärnolja och açaiolja som tillsammans ger huden en boost av vitaminer.Lämplig för torr och mycket torr hud, men även för blandhy, då oljan har en förmåga att återställa fuktbalansen och samtidigt har en rengörande, balanserande effekt. Certifierad med Svanenmärket, Ecocert COSMOS Organic och Vegan Trademark.
Hur kan den vara så snäll men ändå så effektiv? Rengöringsoljan är lika effektiv på tyngre och vattenfast makeup som på lättare orenheter. Den löser effektivt upp andra oljor, vilket innebär att den är särskilt effektiv för att avlägsna oljebaserade orenheter, såsom talg, solskyddsmedel och smink. Always be Kind Cleansing Oil är ett silkeslent mysterium som är lätt att älska då den är skonsam mot huden utan att torka ut. Den landar på huden lika aktsamt som en fjäril med ömma fötter – och känslan när den löser upp makeup och smuts är behagligt silkesmjuk. Den supermilda rengöringen innehåller vitaminrika växtbaserade oljor som återfuktar, lugnar och stärker hudens egna barriärskydd. Perfekt för dig som har känslig och torr hud men den passar även andra hudtyper, inklusive fet och kombinerad hy. - Mild och närande solrosolja - bevarar hudens naturliga fuktbarriär - Antiinflammatorisk och lugnande jojobaolja - motverkar irritation.- Bibehåller hudens fuktbalans.- Avlägsnar effektivt makeup och smuts.