
Valrhona Dulcey 35% är en blond choklad med en karamelliserad smak som påminner om smörkola och dulce de leche. Denna choklad är perfekt för att skapa fantastiska praliner, baka läckra desserter eller bara njuta som den är.

Med ett kilo mjölkchoklad från Valrhona får du högkvalitativ choklad med 40% kakaoinnehåll. Chokladen har en viss bitterhet, en härligt krämig konsistens och mjuka noter av malt och vanilj. Perfekt att använda till såväl desserter och kakor som för att göra praliner.
Valrhona startades i Tain-L’Hermitage i södra Frankrike år 1922, och har idag kommit att bli en av världens största chokladtillverkare. Deras mål är att alltid tillhandahålla delikat choklad, som produceras med hänsyn till människor och miljö. Chokladen görs av kakaobönor av mycket hög kvalitet och fungerar lika bra till bakning och pralintillverkning som att avnjutas precis som den är.

Upptäck Malmö Chokladfabriks läckra skapelse - Malmö Mjölk 45% couverturchoklad. Denna choklad är inte bara för proffs, utan även för hemmakockar som vill skapa magi i sitt eget kök. Med en slät och vackert mjuk konsistens framhäver den mjölktoner med en subtil friskhet som kommer att glädja dina smaklökar.
Malmö Mjölk 45% är både ekologisk och Fairtrade-certifierad, och den är också en vän för gluten-, nöt- och sojaallergiker. Det gör den till ett mångsidigt val för både den professionella bagaren och matentusiasten. Låt kreativiteten flöda och bjud in vänner eller familj på en kväll med chokladfondue.

Manjari 250 g görs på kakao från Madagaskar, som nästan alltid har en hög syrlighet. Chokladkakan har 64% kakaohalt, och har en mild smak utan bitterhet, med toner av apelsin, hallon och röda vinbär. Otroligt god att använda för pralintillverkning, desserter och bakning.
Chokladtillverkaren Valrhona grundades i södra Frankrike år 1922 och är idag en av världens största. De arbetar med att utveckla choklad som både är vacker och otroligt god, samtidigt som den produceras med respekt för både människor och miljö. Chokladen tillverkas av kakaobönor av hög kvalitet för att alltid ge dig bästa möjliga smak.


Valrhona Bahibe 46% är chokladkaka av rik och fyllig mjölkchoklad gjord på bönor från Dominikanska republiken. Chokladen har toner av torkad frukt och kraftig kakao, och passar otroligt väl att avnjuta till kaffet. Du kan dock med fördel använda den i bakning eller pralintillverkning.
Valrhona grundades år 1922 i Tain-L’Hermitage i södra Frankrike. Idag är företaget en av de största aktörerna på chokladmarknaden, och levererar choklad till konditorier och restauranger över hela världen. Målet är att erbjuda delikat choklad världen över, och samtidigt producera produkterna med hänsyn till både människor och miljö. Självklart använder de högkvalitativa kakaobönor, för att alltid ge dig bästa möjliga smak.

Valrhona Albinao är en chokladkaka med 85% kakaohalt. Chokladen har en elegant kraft och är ovanligt balanserad för sin höga kakaohalt. Bitterheten är dominant i smakbilden men balanseras upp av en liten syrlighet. Perfekt både att avnjuta som ett elegant tillbehör till kaffet eller att använda i bakning eller pralintillverkning.
Det franska företaget Valrhona grundades 1922 i Tain-L’Hermitage i södra Frankrike. Idag är företaget ett av de allra största på chokladmarknaden. För att skapa bästa möjliga smak använder de kakaobönor av högsta kvalitet, och de levererar choklad till restauranger och konditorier världen över. Målet är att erbjuda otroligt god choklad, och samtidigt producera sina produkter med hänsyn till såväl människor och miljö.


Med Guanaja 70% får du en av Valrhonas klassiker. Chokladen har en djup och rik smak, med varma toner av allt som utmärker mörk choklad: bitterhet, syrlighet och en sällsynt lång eftersmak. Guanaja lämpar sig väl för både bakning och tillverkning av praliner. Du kan till exempel med fördel använda den för att göra brownies eller en chokladmousse med riktigt fyllig chokladsmak. Förpackningen innehåller 250 gram choklad, men finns även i en större påse på 1 kg.
Valrhona grundades i södra Frankrike år 1922, och är idag en av de största chokladproducenterna på marknaden. Deras mål är att erbjuda delikat choklad, och samtidigt producera sina produkter med hänsyn till både människor och miljö. De använder alltid kakaobönor av högsta kvalitet för att ge dig bästa möjliga smak, och levererar choklad till restauranger och konditorier över hela världen.



Mild och mjuk mjölkchoklad från Valrhona med noter av karamell och mjölk. Chokladen har en kakaohalt på 39% och är både ekologisk och Fairtrade-certifierad. Väl lämpad för många olika typer av bakning, till exempel praliner, gjutning, ganache, glass, mousse, crémeux och som dekoration.
Valrhona grundades 1922 i Tain-L’Hermitage i Rhonedalen i södra Frankrike. Idag är de en av de allra största aktörerna på chokladmarknaden, och förser konditorier och restauranger världen över med choklad. För att ge dig bästa möjliga smak använder de kakaobönor av allra högsta kvalitet. Deras mål är att erbjuda delikat choklad, och samtidigt tillverka sina produkter med hänsyn till både människor och miljö.




Vit chokladkaka från Valrhona med 35% kakaohalt. Ivoire är en vit silkeslen choklad som inte är för söt, och som ger dig en mjuk smak av mjölk och vanilj. Perfekt som smaksättare i praliner och bakning. Förpackningen finns i två olika storlekar, antingen 250 gram eller 1 kilo.
Valrhona grundades i Tain-L’Hermitage i Rhonedalen i Frankrike år 1922. Idag är märket en av världens största chokladtillverkare. De använder kakaobönor av högsta kvalitet, och deras choklad används av konditorier och restauranger över hela världen. Deras mål är att erbjuda otroligt god choklad, samtidigt som de producerar sina produkter med hänsyn till människor och miljö.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.