c/o GERD Blueberry Queen är en exklusiv ansiktsolja som ger näring till huden. Den innehåller oljor från gurkört, nyponrosfrö och blåbärsfrö, som är rika på essentiella fettsyror och antioxidanter. Använd den som en nattolja för att återfukta och ge huden lyster.
c/o GERDS Lingonberry Face Serum är ett högkoncentrat av bl a lingonfröolja och ringblomma. En booster och komplement för den obalanserade hyn. Rekommenderas att kombineras med Lingonberry Clear Cream och/eller Lingonberry Clear Skin Oil. Kan även användas som en intensivbehandling om man har tillfälliga blemmor eller utslag. Använd: 3 – 5 droppar, masseras in på väl rengjord hud, eller som punktbehandling på angripet område
c/o GERDS CLOUDBERRY FACIAL CREAM innehåller en hög halt av hjortronfröolja vilken är mycket rik på C-vitamin. Är du i behov av fukt och har mer yttorr hy? Använd vår C-vitaminrika ansiktskräm så kommer du få en balanserad och naturlig återfuktning. Använd: På väl rengjord hy. Vid behov av extra fukt rekommenderar vi Cloudberry Facial Oil och/eller Cloudberry Serum vid torrhet på vissa punkter i ansiktet eller som en intensivkur för att boosta hyn.
c/o GERDS Lingonberry Clear Skin är en balanserande olja för dig med obalans i huden. Tisteloljan innehåller stora mängder av Omega 6-fettsyran, linolsyra, vilken är viktig för hudens vitalitet, gurkörtsoljan tillför GLA och nyponfröoljan Omega 3 samt retinsyra en typ av A-vitamin. Lingonfröoljan har vissa antiinflammatoriska egenskaper, som i kombination med de eteriska oljorna verkar gynnsamt för din hy. Använd: Oljan används på väl rengjord hud ensam eller under dagkrämen. Kan användas både som dag och nattolja.
c/o GERDS LINGONBERRY CLEAR CREAM innehåller den lugnande och antibaktriella fröoljan från lingonet. Är din hy i obalans? Krämen lugnar och balanserar hy med acne, hormonhy eller för dig som upplever att du fort får en glansig och fet hy. Använd: På väl rengjord hy. Vi rekommenderar varmt Lingonberry Serum och Lingonberry Clear Skin Oil som komplement.
Royal Facial Oil GLA är en utslätande och fuktgivande ansiktsolja med Gurkörtsolja, Jojobaolja och Nyponfröolja, lämplig för alla hudtyper. Produkten är fri från eteriska oljor. Royal Facial Oil GLA stärker kollagenet, motverkar UV-skador och hjälper huden hantera årstidsväxlingar och anpassa sig till skiftningar i luftfuktighet. Gurkörtsolja, Jojobaolja och Nyponfröolja ökar elasticiteten och fukthalten i huden. Detta ger en utslätande effekt som är mest märkbar på äldre eller torr hud. Gurkörtsolja tillför huden viktiga byggstenar såsom de essentiella fettsyrorna GLA (Gammalinolensyra) och linolsyra, vilka behövs för att stärka skyddsbarriären hos den som lider av eksem. Oljan innehåller 20% GLA, denna kan kroppen omvandla till prostaglandiner, vilka hjälper till att bevara huden. Nyponfröolja innehåller A-vitamin, som hjälper huden att nyskapas, vilket medför att mörka fläckar, rynkor och ärr blir mindre markerade. Nyponfröolja verkar även uppstramande på huden. Olja från Kaktusfikon tillför huden E-vitamin och essentiella fettsyror. Extrakt från Havrekärna förbättrar hudbarriären genom att tillföra steroler, ceramider och fria fettsyror. Flaskan är försedd med en hygienisk droppinsats. Produkten är naturligt självkonserverande.
c/o GERDS CLOUDBERRY FACIAL CREAM innehåller en hög halt av hjortronfröolja vilken är mycket rik på C-vitamin. Är du i behov av fukt och har mer yttorr hy? Använd vår C-vitaminrika ansiktskräm så kommer du få en balanserad och naturlig återfuktning. Använd: På väl rengjord hy. Vid behov av extra fukt rekommenderar vi Cloudberry Facial Oil och/eller Cloudberry Serum vid torrhet på vissa punkter i ansiktet eller som en intensivkur för att boosta hyn.
c/o GERDS Blueberry Queen är en lyxig ansiktsolja som är komponerad för en mogen eller normal hy med behov av extra näring. Med oljor från bl a gurkört, nyponrosfrö och blåbärsfrö, mättas huden med essentiella fettsyror, GLA, antioxidanter samt A- och E- vitamin. Använd: Som nattolja på väl rengjord hy. Vid extra behov även dagtid under dagkräm.
c/o GERDS Jojobaoljan passar alla hudtyper. Känslan är sammetslen och rik utan att vara kladdig, detta till stor del av jojobaoljans unika sammansättning av fettsyror. Jojobaoljan skyddar och binder hudens fukt. Den här produkten går att använda till hela kroppen. Jojobaoljan passar alla hudtyper. Känslan är sammetslen och rik utan att vara kladdig, detta till stor del av jojobaoljans unika sammansättning av fettsyror. Jojobaoljan skyddar och binder hudens fukt.