c/o GERD Cloudberry Facial Cream är en ansiktskräm som innehåller hjortronfröolja, rik på C-vitamin. Denna kräm är speciellt bra för dig med yttorr hy som behöver extra fukt. Använd den på rengjord hy för en balanserad och naturlig återfuktning.
c/o GERDS Eco Facial Scrub rengör och exfolierar på ett skonsamt sätt bort orenheter och döda hudceller. Skrubben innehåller jojobakorn och mjölksyra och kan användas 1-2 gång/vecka. Applicera skrubben och massera med mjuka rörelser över hela ansiktet, undvik dock huden runt ögonen. Skölj noga med ljummet vatten. Tips! Applicera skrubben på de partier som du vill skrubba och låt verka. Då får du en kemisk peeling via mjölksyran. Därefter skrubbar du med jojobakornen.
c/o Gerds HAND CREAM LINGONBERRY är lyxig, mjukgörande och återfuktande. Kompositionen av bland annat sheasmör, lingonfröolja samt eteriska oljor från citron och grape gör att krämen verkar uppiggande.
c/o GERDS BLUEBERRY QUEEN CREAM är en rik dagkräm som återfuktar, mjukgör och ger din hy en perfekt balans. Har du en torr och kanske mogen hy? Blueberry Queen Facial Cream är vår mest närande ansiktskräm som återfuktar på djupet! Kompositionen av Ecocertifierade råvaror och den E-vitaminrika Blåbärsfröoljan gör Blueberry Queen Cream mycket vårdande för hy med behov av fukt. Använd: På väl rengjord hy. Vid extra behov av fukt rekommenderas Blueberry Queen Facial Oil som underlag innan kräm
c/o GERDS Rose Mist passar normal, torr och mogen hud och verkar lugnande, ph-neutraliserande och porsammandragande. Använd: Efter rengöring av huden innan applicering av olja och ansiktskräm. Fri från alkohol.
c/o GERDSCloudberry Face Serum kan användas som en intensivkur eller som punktbehandling när hyn känns grå och är i behov av näring. Använd: Med fördel på väl rengjord hy om natten. Innehåller den aktiva bärfröoljan från hjortron, nyponrosfrö- och gurkörtsolja som tillför din hy A-vitamin och GLA, samt den lyxigt härliga nerolin.
c/o GERDS Blueberry Night Balm hjälper till att kapsla in fukt under natten när återuppbyggande av hudens celler är som mest aktiv. Innehåller vårdande eteriska oljor och den antioxidantrika blåbärsfröoljan. Appliceras sist i hudvårdsrutinen innan läggdags, undvik området runt ögonen.
c/o GERDS Hyaluronic facial mist är fuktgivande, lugnande och pH-balanserande. Den stärker hudens elasticitet och ger en skön fräschör. Använd på väl rengjord hy morgon och kväll. Passar utmärkt att använda som uppfräschningsmist för er som arbetar i torra datormiljöer.
c/o Gerds HAND CREAM CLOUDBERRY är en lyxig, mjukgörande och återfuktande handkräm. Kompositionen med bland annat sheasmör och den C-vitaminrika hjortronfröoljan gör krämen mycket vårdande. Har du torra händer och har använt handkräm som är baserad på mineralolja finns det en mycket stor möjlighet att du kommer få en otrolig wow-upplevelse.