CeraVe Reparative hand cream är en vårdande handkräm som är speciellt framtagen för extremt torra och spruckna händer. Den hjälper till att minska torrheten och stärker hudens skyddande barriär. Formulan innehåller tre essentiella ceramider och hyaluronsyra för att återfukta huden.
Vegan Aquarizing Hand Cream är en vegansk handkräm framtagen för att intensivt återfukta och ge näring till torra och nariga händer. Den smältande krämiga texturen absorberas snabbt in i huden utan att kännas kladdig, och lämnar dina händer mjuka och smidiga med en naturlig lyster.Egenskaper:* Stärker hudens fuktbarriär för långvarig återfuktning.* Ger intensiv fukt och förbättrar hudens elasticitet.* Skyddar och vårdar även naglarna mot torrhet och skador.Nyckelingredienser:* Hinoki Cypress Water – Känd för sina lugnande och återfuktande egenskaper. Hinoki Cypress Water är naturligt antibakteriellt och bidrar till att skapa en balanserad och frisk hud.* Shea Butter – Skapar en skyddande barriär och förbättrar hudens smidighet.* Jojoba Seed Oil – Ger djup näring, återfuktar huden och bidrar till en naturlig lyster. Hjälper till att skydda och återställa hudens fuktbalans.* Karbamid (Urea): Tillför intensiv återfuktning på djupet samtidigt som den hjälper till att jämna ut hudens struktur. Dess exfolierande egenskaper bidrar till att minska ansamlingen av döda hudceller, vilket främjar en mjukare och smidigare hud.* Vitamin E – Näringsrik och stärkande för både hud och naglar. Hjälper till att skydda naglar från torrhet och skador samt förbättrar hudens elasticitet.Handkrämen doftar av "Darjeeling Forest", en exklusivt framtagen signaturdoft från Dr. Ceuracle för denna linje, med en behagligt doft av trä.
Reparerande barriärhandkräm för mycket torra och irriterade händer med försämrad hud orsakade av olika typer av externa angrepp (klimat, ämnen på arbetsplatsen). Innehåller: Mikroniserad Sukralfat (en unik ingrediens som hjälper till att reparera överhuden), en kombination av koppar och zink som renar det irriterade området. Rik på Avène thermalvatten, lugnar Cicalfate handkräm den känsliga överhuden. Den krämiga texturen ger näring och absorberas snabbt och ger skydd i form av ett "andra skinn".
Fuktgivande rengöring för normal till torr hud på kroppen och i ansiktet. Rengör huden och tillför fukt utan att störa ansiktets och kroppens skyddande hudbarriär med tre essentiella ceramider och hyaluronsyra. Utan parfym.
<p>Denna stärkande handcreme lugnar, skyddar och stärker hudbarriären på överbelastade händer, tack vare dess formulering som kombinerar [niacinamid] och [glycerin].</p>
<p><br>Torra, spruckna och nariga händer upplevs, mjuka och återhämtade samt upplevs mindre röda.</p>
<p><br>Cremen skyddar huden och bildar en osynlig vattenresistent barriär. </p>
Utmärkt till torr och skadad hud på händer, fötter, armbågar och andra torra hudområden. Innehåller en hög mängd av Squalane som bygger upp fuktnivåerna i huden samt A-vitamin som reparerar och återuppbygger kollagenfibernätverket. Lämpar sig mycket bra vid torr och skadad hud, som eksem eller psoriasis. 50 ml.Unika egenskaper:- Intensivt fuktgivande utan att kladda- Tillför stora mängder squalane- Doftfri
Återfuktande lotion för torr/mycket torr hud. Till ansikte och kropp. Bidrar till att stärka hudbarriären i ansiktet och på kroppen med hjälp av tre essentiella ceramider och hyaluronsyra. MVE-teknologi (MultiVesicular Emulsion Technology) frigör kontinuerligt återfuktande ingredienser i 24 timmar och bidrar till att hålla huden mjuk hela dagen. Utan parfym. Hypoallergen.
Gelkräm för extremt torr och grov hud som skyddar, lugnar och återfuktar huden. Innehåller 3 essentiella ceramider och hyaluronsyra som hjälper till att stärka hudbarriären. Lätt gelkräm-konsistens men ändå intesivt återfuktande som kan appliceras på kropp, ansikte och läppar. Passar till hela familjen även spädbarn. Utan Parfym. Täpper inte till porerna. Lämplig för känslig hud.
CeraVe Facial Moisturising lotion SPF50 är en återfuktande ansiktslotion med högt skydd mot både UVA- och UVB-strålar för normal till torr hud. Bidrar till att bevara den beskyddande hudbarriären med tre essentiella ceramider, hyaluronsyra, niacinamide och vitamin E. Utan parfym.