Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 549
KATEGORIER
Zen Liten Santokukniv 12,5 cm

Yaxell Zen santokukniv är en elegant och högkvalitativ kniv med ett vackert damaskusmönster. Kniven är tillverkad av 37 lager rostfritt stål och har en kärna av VG-10 stål. Handtaget är gjort av svart Mikarta och är försett med dubbla nitar.

1224 kr

Köksknivar
Knivar
Santokuknivar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Zen Kiritsuke 20 cm
1529 kr
Bagaren och Kocken
Prisad kniv från fantastisk serie!

Knivserien Zen från japanska Yaxell har vunnit många priser, och dess kockkniv har kammat hem vinsten i Aftonbladets knivtest 2 år i rad. Denna Kiritsuke är inte sämre rankad och kommer göra ditt köksarbete smidigare och roligare. I grund och botten är det en hybrid mellan en grönsakskniv och en fiskkniv, och används traditionellt av kökschefen som ett tecken på status. I dag är den ett vanligt inslag i det moderna köket och en otrolig hjälpreda att kunna plocka fram!

Bladet består av hela 37 lager stål, varav kärnan är tillverkad i VG10-stål och övriga lager i ett mjukare, mer rosttåligt stål. Kombinationen ger en kniv som håller länge och som dessutom behåller sin skärpa. Den starka estetiska karaktären kommer delvis från den hamrade ytan på bladets överdel och den nerslipade underdelen, där stållagren träder fram. Handtaget är gjort i det hygieniska materialet micarta och sammansatt med 2 kraftiga stålnitar. Detta är verkligen en kniv att räkna med! Handdiska i ljummet vatten direkt efter användning!
Ran Allkniv 15 cm
1249 kr
Bagaren och Kocken

Den mycket vassa eggen på Ran damaskusknivar har uppnåtts genom att kombinera det bästa av avancerad teknik med hantverkarens oöverträffade kunskap och expertis. Deras kompetens har utvecklats genom den traditionella japanska svärdsmedstekniken. Tekniken har förts vidare från svärdens och knivarnas huvudstad Seki i Japan från generation till generation under sju århundraden.

Ran består av 69 lager damaskerat stål där 68 lager mjukt stål omgärdar en kärna av hårt VG10-kobolt/vanadium rostfritt stål för ett blad med oslagbar styrka och tålighet. Handtaget är tillverkat i svart Mikarta med nitar. Mikarta är ett mycket vattentåligt och hygieniskt material som lämpar sig väl i köksmiljö

San Kyoto Skalkniv 12 cm
1919 kr
Bagaren och Kocken

Tamahagane SAN Kyoto har 63 lager stål i damaskusdesign.

Bladets längd: 12 cm

Centrumstålet är extra hårt och bildar egg, medan sidorna är något mjukare och ger kniven extremt bra styrka. Handtaget är tillverkat i svart Micarta.

Micarta är ett högtrycklaminat med träkänsla men med hygieniska egenskaper som klarar resturangkrav. En mycket användbar skal/renskniv som fungerar  bra till att rensa svamp eller att hacka smågrönsaker på skärbrädan.

Hana allkniv 12 cm
1299 kr
Bagaren och Kocken

Yaxell Hana allkniv är en del av den exklusiva Hana-serien, känd för sin oslagbara kombination av japansk precision och tidlös design. Denna allkniv är skapad för att bli en trogen följeslagare i köket, oavsett om du hackar grönsaker, skär frukt eller utför mer finjusterade skäruppgifter. Knivarna i Yaxell Hana-serien består av tre lager stål, där kärnan utgörs av det hårda Movax-stålet. Runt kärnan finns två lager av ett mjukare, rostfritt stål som skyddar bladet och ökar dess flexibilitet. Bladets hårdhet mäts till 58 HRC, vilket ger en bra balans mellan skärpa och hållbarhet, samtidigt som det gör kniven lättare att underhålla.

Kniven finns i två storlekar – 12 cm och 15 cm – vilket ger flexibilitet beroende på dina behov och preferenser. Bladets längd och form gör kniven mångsidig, perfekt för både små och medelstora skäruppgifter. Det ergonomiskt utformade handtaget ger en bekväm och säker känsla i handen, vilket gör att du kan arbeta med kniven under längre stunder utan att uppleva trötthet. Handtaget är gjort av mörkbrun pakkawood, ett slitstarkt och hygieniskt material som skapas genom att kombinera trä och plast under högt tryck. Det ger en hållbarhet som liknar plast men behåller den naturliga känslan av trä. Handtagets kantiga och traditionella japanska form förstärker intrycket av genuint hantverk och ger både komfort och stabilitet under användning.

Den är ett idealiskt val för både professionella kockar och entusiastiska hemmakockar som söker hög kvalitet, hållbarhet och en modern touch i sitt kök.

Shun Classic DM-0718 Santokukniv Olivslipad 17,5 cm
1949 kr
Bagaren och Kocken

Från den japanske knivmästaren Kai kommer dessa otroliga superknivar.

Damaskusstål i 65 lager med en inre kärna av V10-Goldstål gör Shun till en närmast overkligt skarp och tålig kniv.

Alla Shunknivar är gjorda för hand, inklusive stålarbetet, och detta ger varje kniv ett lika karaktäristiskt som unikt mönster i stålet.
Handtaget är tillverkat av Pakka-wood och designat i D-form på traditionellt japansk vis. Oavsett om det är fisk, fågel, kött eller grönsaker.

 I Shun-serien finner du knivar som passar alla ändamål - bara lite bättre.

Bladets längd: 17,5 cm

Ran Brödkniv 23 cm
1790 kr
Bagaren och Kocken

Den mycket vassa eggen på Ran damaskusknivar har uppnåtts genom att kombinera det bästa av avancerad teknik med hantverkarens oöverträffade kunskap och expertis. Deras kompetens har utvecklats genom den traditionella japanska svärdsmedstekniken. Tekniken har förts vidare från svärdens och knivarnas huvudstad Seki i Japan från generation till generation under sju århundraden.

Ran består av 69 lager damaskerat stål där 68 lager mjukt stål omgärdar en kärna av hårt VG10-kobolt/vanadium rostfritt stål för ett blad med oslagbar styrka och tålighet.

Handtaget är tillverkat i svart Mikarta med nitar. Mikarta är ett mycket vattentåligt och hygieniskt material som lämpar sig väl i köksmiljö.

Bladets längd: 23 cm

Santokukniv, 18 cm
599 kr
Bagaren och Kocken

Santokukniven är en sorts japansk kockkniv – kanske den allra mest populära av japanska knivar. Det japanska ordet san betyder tre och toku betyder uppgifter. Om man översätter det rakt av betyder det tre uppgifter, något som kan tolkas lite olika. Vissa hävdar att kniven kan användas till kött, fågel och fisk. Andra menar att den ska användas till att skära, tärna och strimla – något den passar mycket bra till tack vare sin lite rakare egg. Oavsett är en santoku en kniv som kan användas till det mesta i köket. Ett bra val av kniv både till vardagsmaten och till mer avancerade rätter.

Marelds köksknivar är framtagna med utgångspunkt i tysk knivtradition. De är tillverkade av 1.4116 rostfritt stål med en hårdhet som mäter 55-57 HRC. Det ger knivarna en tålig egg som klarar tuffa utmaningar i köket, samtidigt som de är enkla att skärpa upp. Handtaget är tillverkat av ljust pakkaträ, en blandning av tunna trälager som sammanfogas med harts under hårt tryck. Det skapar ett hårt och kompakt material som passar bra i köket tack vare sina vattenavstötande och bakteriehämmande egenskaper.

För att bevara din kniv på bästa sätt rekommenderar vi att du diskar den för hand och torkar den torr med en kökshandduk efter användning. Förvara den sedan på knivlist, i knivställ eller i knivfack för att hålla eggen så vass som möjligt.

Vi rekommenderar att du underhåller din kniv med skärpstål samt slipar eggen med våtsten vid behov. För underhållsslippning kan du använda Mareld Slipsten 1000/3000. För mer avancerad slipning rekommenderar vi att du kombinerar en grövre och en finare slipsten, till exempel Mareld Slipsten 300/1500 och Mareld Slipsten 4000/8000. På så vis kan du först använda den grövre slipstenen för att skapa en ny egg och sedan använda den finare stenen för att polera eggen till perfektion.

SAN Santokukniv 17,5 cm Olivslipad
2252 kr
Bagaren och Kocken

Denna santokukniv från Tamahagane SAN är en japansk kniv med treskiktsstål. Centrumstålet (VG-5) är extra hårt och bildar egg, medan sidorna är något mjukare och ger kniven extremt bra styrka.

Bladets längd: 17,5 cm

Handtaget är tillverkat i brunt Pakkawood

Zen Trancherkniv 22,5 cm.
1911 kr
Bagaren och Kocken

Denna 22,5 cm. långa trancherkniv från Yaxells Zen-serie är en mycket praktisk och mångsidig kniv. Det vassa bladet är gjort av 37 lager VG10 stål som har en mycket vacker hamrad yta. Det långa bladet gör den särskilt bra för tranchering av både tillagat och råttkött. Handtaget har även en skön ergonomisk design som gör den mycket skön att använda.

SAN Tsubame Santokukniv 16 cm
1949 kr
Bagaren och Kocken

Tamahagane San Tsubame Santokukniv 16 cm

Bladet består av en kärna av VG5 stål som omgärdas av två lager SUS410 stål. Kärnan är hård samtidigt som det yttre stålet är något mjukare. Bladet valsas från 20.0 mm till 2.0 mm och får sitt karaktäristiska bankade utseende genom att endast den nedre delen slipas. Det tunna bladet är lätt att slipa och kommer att hålla skärpan längre än normalt. Kniven har bra balans och ligger skönt i handen.

Handtaget är tillverkat i svart Mikarta, ett material som tas fram genom att linneduk och specialplast pressas samman under högt tryck och hög temperatur till ett hårt, vattentåligt och hygieniskt material som lämpar sig väl i köksmiljö.

Bladets längd: 16 cm

Zen Knivset (kock, allkniv, skalkniv)
3352 kr
Bagaren och Kocken

Yaxell knivset (kock, allkniv, skalkniv) är ett komplett och elegant knivset som består av tre knivar från Yaxells Zen serie, som har vunnit Aftonbladets stora knivtest tre år i rad. Dessa knivar är tillverkade av högkvalitativt VG-10-stål med 37 lager stål, vilket ger dem en unik och slitstark yta med ett vackert damaskusmönster. Knivarna har också handtag av svart micarta, ett material som består av harts och tyg, vilket ger dem ett rustikt och modernt utseende. Knivarna är ergonomiskt utformade för att ge ett bra grepp och balans, och har en handstansad logotyp som en extra finish. I detta knivset ingår följande knivar:

  • Kockkniv 20 cm: En mångsidig och kraftfull kniv som är perfekt för att hacka, skära och tärna kött, fisk, grönsaker och frukt. Kockkniven har ett brett och böjt blad som gör det lätt att gunga kniven fram och tillbaka över skärbrädan.
  • Allkniv 15 cm: En mindre och smidigare kniv som är idealisk för att skära mindre ingredienser som vitlök, chili, örter och nötter. Allkniven har ett smalt och spetsigt blad som gör det möjligt att utföra fina snitt med precision.
  • Skalkniv 8 cm: En liten och vass kniv som är utmärkt för att skala, rensa och dekorera frukt och grönsaker. Skalkniven har ett kort och böjt blad som gör det enkelt att följa formen på råvaran.

Yaxell knivset (kock, allkniv, skalkniv) är ett knivset som kombinerar traditionellt japanskt hantverk med modern design, och som passar perfekt för dig som vill ha en högpresterande och stilfull kniv i ditt kök.

SAN Santokukniv 17,5 cm
2124 kr
Bagaren och Kocken
Denna santokukniv från Tamahagane SAN är en japansk kniv med treskiktsstål. Centrumstålet (VG-5) är extra hårt och bildar egg, medan sidorna är något mjukare och ger kniven extremt bra styrka.

Bladets längd: 17,5 cm

Handtaget är tillverkat i brunt Pakkawood. 
Zen Allkniv 12 cm
1106 kr
Bagaren och Kocken

Yaxell ZEN består av 37 lager rostfritt stål. 18 lager hårt och mjukt stål varvat på var sida om kärnan av VG-10 stål. Det är dessa lager som bildar det otroligt vackra damaskus-mönstret. Den övre delen av bladet bankas för att få ett karaktäristiskt utseende. Dessutom poleras hela bladet för att ge en yta som är så blank att det går att spegla sig i den. Handtaget är tillverkat i svart Mikarta med dubbla högblanka nitar.

Yaxell Santokukniv Super Gou 12,5 cm
3224 kr
Bagaren och Kocken
Bladlängd: 12,5 cm.När man inte trodde det kunde bli fler lager stål i en kniv kommer Yaxell med Super Gou med inte mindre än 161 lager. Bladet har en extremt vass egg som är tillverkat av det japanska rostfria pulverstålet SG2 Micro Carbide, vilket är omslutet av 160 lager mjukare stål. Det pulveriserade stålet innehåller mycket kol och har en hårdhet på ca 63 HRC. Pulverstålet används eftersom det garanterar en hög grad av renhet och styrka vilket ger en ovanligt vass egg. Bladet imponerar med ett fascinerande Damaskusdesignmönster – vilket symboliserar en kniv av högsta kvalitet. Handtaget är tillverkat av FDA-godkänt rödsvart Canvas- Micarta, vilket är ett enormt slitstarkt material tillverkat av harts och linne.
Ran Santokukniv 12,5 cm
1386 kr
Bagaren och Kocken

Bladets längd: 12,5 cm

Den mycket vassa eggen på Ran damaskusknivar har uppnåtts genom att kombinera det bästa av avancerad teknik med hantverkarens oöverträffade kunskap och expertis. Deras kompetens har utvecklats genom den traditionella japanska svärdsmedstekniken. Tekniken har förts vidare från svärdens och knivarnas huvudstad Seki i Japan från generation till generation under sju århundraden.

Ran består av 69 lager damaskerat stål där 68 lager mjukt stål omgärdar en kärna av hårt VG10-kobolt/vanadium rostfritt stål för ett blad med oslagbar styrka och tålighet. Handtaget är tillverkat i svart Mikarta med nitar. Mikarta är ett mycket vattentåligt och hygieniskt material som lämpar sig väl i köksmiljö

Mini-Santoku Kniv 13 cm
0 kr
Bagaren och Kocken

En mini santokukniv 13 cm från japanska Kasumi. Den vackra kniven har 32 lager av rostfritt stål med en 15 graders vinkel och mycket vass egg.  En perfekt kniv för den som gillar att arbeta med små och smidiga verktyg!

Kniven är tillverkad i Japans knivmecka Seki.  

Specifikationer: 

Mått: 

Knivlängd: 24,5 cm. 

Bladlängd: 13 cm. 

Vikt: 123 gram.  

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.