Köpa.se Logo
x
569 056
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Spitzenklasse Plus santoku-kniv, 18 cm

WMF Spitzenklasse Plus santoku-kniv är en mångsidig kniv som passar utmärkt för att hacka och skära kött, fisk och grönsaker. Den japanska designen gör den lättare än traditionella europeiska knivar och ger bra plats för fingrarna. Kniven är tillverkad med Performance Cut-teknik för en långvarig skärpa.

1059 kr

Köksknivar
Knivar
Santokuknivar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Kaizen Santoku japansk kockkniv, 18 cm
1995 kr
Bagaren och Kocken

Med kniven Santoku från premiumserien Satake Kaizen får du en mångsidig japansk kockkniv som du kan använda för de allra flesta uppgifter i köket. Den lyxiga kniven har ett tåligt och elegant blad av damaskusstål i 67 lager, 66 lager supportstål och en stabil kärna av MVS10Cob-stål. Kniven har en bladlängd på 18 centimeter och är totalt 30 centimeter lång. Tack vare det vackra skaftet i åldrat olivträ får du dessutom ett bekvämt och ergonomiskt grepp. Du får med andra ord en multifunktionell kvalitetskniv som klarar det mesta – en optimal knivupplevelse.

Knivarna från Satake-serien Kaizen tillverkas i knivarnas huvudstad: Seki City i Japan. Att de högkvalitativa knivarna fått heta just Kaizen passar bra, eftersom namnet Kaizen står för en konstant strävan mot förbättring. Med en Satake Kaizen-kniv får du alla grundkriterier som kännetecknar en bra kniv: ett bekvämt grepp, en stilren form och ett slitstarkt och vasst blad.

 

Santokukniv 18 cm
2879 kr
Bagaren och Kocken

Ryda Knives santokukniv är både fin och funktionell, med en design som passar för många olika uppgifter i köket. En santoku är en populär japansk kockkniv, perfekt för att skiva, tärna och strimla såväl kött som olika grönsaker. En praktisk hjälpreda i vardagen som låter dig klara din matlagning med bravur.

Santoku-kniven från Ryda Knives är tillverkad av damaskusstål i 73 lager. Kärnan är tillverkad av ST650 pulverstål med en hårdhet på 62-63 HRC. De omgivande lagren är tillverkade av rostfritt stål 316/316L och är vakuumvärmebehandlade för att kniven ska hålla sig vass under en längre tid. Knivens handtag är tillverkat av olivträ och kniven levereras i en lyxig presentförpackning ihop med en folder av handgjort papper.

Shun Premier Santokukniv Stål Brunt Handtag 18 cm
2382 kr
Bagaren och Kocken

Santokukniv av högsta kvalitet från Kai är ett viktigt verktyg till köket när det kommer till olika skäruppgifter. Shun Premier kniven gör det möjligt att skära utan besvär oavsett vilken ingrediens det gäller. Kniven är tillverkad i rostfritt stål med en hårdhet på HRC 61. Det ergonomiska handtaget är gjord på laminerat pakkaträ av valnöt, som ger en fin design.

Det rekommenderas att du använder kniven på en skärbräda av plast eller trä. Du bör också undvika att skära i ben eller frysta ingredienser. Det kan vara en god idé att slipa stålet med en slipsten av diamant - gärna direkt efter användning varje gång. Santokukniven skall diskas för hand direkt efter användning och den borde antingen stå i en knivblock eller på en magnetlist. Knivbladet mäter 18 cm och handtaget mäter 12 cm.

Master Santokukniv 18 cm V2
1999 kr
Bagaren och Kocken

Sekiryu Master Santokukniv 18 cm V2 är en uppgraderad version av den klassiska santokukniven. De inslipade luftfickorna i bladet minskar vakuumeffekten mellan kniven och råvaran, vilket förhindrar att maten fastnar och gör skärningen ännu smidigare och mer effektiv.

Bladet är smitt av 8A japanskt molybdenstål, ett material känt för sin styrka, hållbarhet och långvariga skärpa. Den specialutvecklade värmebehandlingen förbättrar stålets hårdhet och ger kniven en slitstark egg som kräver minimalt underhåll.

Det ergonomiska handtaget i svart POM-termoplast ger ett stabilt och bekvämt grepp, medan den svetsade konstruktionen förhindrar vatteninträngning och förbättrar hygienen.

För att bevara knivens skärpa och kvalitet bör den diskas för hand med milt diskmedel och torkas omedelbart efter användning. Regelbunden slipning säkerställer att den alltid är i toppskick.

Med sin överlägsna funktionalitet och precisa prestanda blir denna santokukniv snabbt en favorit i köket – du kommer direkt att märka skillnaden!

Wüsthof Santokukniv Classic Colour Himalayan 17cm
1499 kr
Bagaren och Kocken

Wüsthofs Santokukniv i Classic Colour-serien kombinerar japansk skärpa med tysk hantverk – allt inbäddat i en stilren design med handtag i djupa, vackra färger. Den här 17 cm långa allroundkniven är idealisk för grönsaker, kött och fisk, och levererar precisa snitt tack vare en hårdhet på 58 HRC och en optimal slipvinkel på 20°.

Bladet är tillverkat i högkvalitativt rostfritt stål (X50 CrMoV15) med enlagerskonstruktion, vilket ger styrka och hållbarhet för daglig användning. Det ergonomiska handtaget i färgbeständigt och hygieniskt POM-material pryds av tre mässingsnitar som ger ett klassiskt och välbalanserat grepp. Säkerheten är dessutom hög med den integrerade hälstoppen som skyddar fingrarna under arbetet.

Kniven tål inte diskmaskin och bör handdiskas för att bevara både skärpa och finish. Du får hela 10 års garanti – din pålitliga kökspartner i många år framöver.

Shun Premier Santoku 14 cm
2251 kr
Bagaren och Kocken

En lite mindre santokukniv i serien premier från japanska Kai, santokukniven är med dess höga blad är mycket väl lämpad för både grönsaker, kött och fågel.

Blad i 33 lager, hårt VG10-stål i kärnan och sidor i mjukare stål. Handtag i Pakkawood med valnötskaraktär. 

Bladets längd: 14 cm

Houcho Santoku/Kockkniv Magnoliahandtag 17 cm
357 kr
Bagaren och Kocken
Den här japanska kockkniven, en s.k. Santoku-modell, hackar och skivar med precision. Den fungerar även som allroundkniv. Det höga bladet gör att dina knogar aldrig stöter emot skärbrädan.
 
Material: Hi Carbon Steel
Bladlängd: 17 cm
Slipvinkel 15 grader
Handtag i magnoliaträ
Slipas med sten eller keramiskt bryne


Santokukniv i Balsabox Magnoliahandtag 17 cm
399 kr
Bagaren och Kocken
En traditionell japansk kockkniv som kallas för Santoku. Den hackar och skivar med allra största precision. Fungerar även utmärkt att använda som allroundkniv. Det höga bladet gör att dina knogar undviker att stöta emot skärbrädan. Kniven kommer i en mycket vacker balsabox.
 
- Bladets längd 17 cm
- Slipvinkel 15 grader
- Handtag i magnoliaträ
- Slipas med sten eller keramiskt bryne
Tomat Gjutjärnsgryta 2,5 liter, Röd
2194 kr
Bagaren och Kocken
Staubs fantastiska tomatgryta rekommenderas för alla som vill ha en pålitlig gjutjärnsgryta som sticker ut i mängden, vare sig du är den ambitiösa hemmakocken eller den professionella gastronomen. Låt kreativiteten flöda och bryt av den eleganta dukningen med denna röda färgklick för ett mer hemtrevligt och rustikt uttryck på middagsbordet. Precis som alla Staubs gjutjärnsgrytor är tomatgrytan utrustad med den patenterade lösningen av små ”spikes” på insidan av locket, den så kallade "nederbördseffekten", som gör att kondenserad ånga öser ner jämnt fördelat under tillagningen och gör maten ännu mer smakrik och saftig. 
 
Fungerar på alla värmekällor inklusive induktion och ugn. 
 
Grytan tål maskindisk men vi rekommenderar att du diskar den för hand.  
 
Diameter: 25 cm
Volym: 2,5 liter 
Samura Okinawa santokukniv, 17,5 cm
660 kr
Bagaren och Kocken
Skär, hacka, tärna med Okinawa-knivar - knivserien som kombinerar modern tillverkning med japansk kulturellt arv. Varje knivblad består av japansk AUS-8 rostfritt stål som har formats utefter klassiska japanska knivstilar som paras ihop med ett handtag gjort av vackert rosenträ. En santoku-kniv är en japansk kockkniv med ett brett användningsområde: skär, hacka, tärna, finhacka allt inom grönsaker, kött, fågel, fisk, frukt, ost, nötter - och mycket mer inom matlagning och bakning.
Fiskars Santokukniv Functional Form 16cm
220 kr
Bagaren och Kocken

Fiskars Functional Form santokukniv är en mångsidig och lättanvänd kökskniv, inspirerad av klassisk asiatisk knivdesign. Med sitt breda och precisa blad på 16 cm är den särskilt väl lämpad för att skära kött, fisk och grönsaker – och blir snabbt en favorit i det dagliga köksarbetet.

Bladet är tillverkat i japanskt rostfritt stål och levererar god skärprestanda över tid. Kvaliteten är CATRA-testad för att säkerställa pålitlig funktion, och med en hårdhet på 52 HRC får du en fin balans mellan slitstyrka och lätt slipning.

Det ergonomiska handtaget med SoftGrip™-ytor ger ett bekvämt och säkert grepp, medan det djupa fingerskyddet bidrar till trygg användning. Kniven ligger stabilt i handen och ger full kontroll – oavsett om du finhackar örter eller skär upp större råvaror.

Precis som övriga knivar i Functional Form-serien är den här modellen enkel att hantera och underhålla. Kniven tål maskindisk, och dess tidlösa och funktionella design är tydligt präglad av nordisk formgivning med fokus på vardagspraktik och stilren enkelhet.

Damask Santokukniv 18 cm
3999 kr
Bagaren och Kocken

Sekiryu Damask Santokukniv 18 cm är en utsökt japansk kockkniv, perfekt för att skära, hacka och tärna kött, grönsaker och fisk. Santoku betyder "tre uppgifter", och denna kniv lever verkligen upp till sitt namn genom att vara ett mångsidigt köksredskap.

Bladet är tillverkat av VG-10 rostfritt stål med 16 lager kolstål på varje sida, vilket ger en slitstark kniv med exceptionell skärpa och ett vackert damaskmönster. Den avancerade värmebehandlingen ökar stålets hårdhet och hållbarhet, medan den handslipade eggen säkerställer exakta snitt varje gång.

Det ergonomiska handtaget ger ett bekvämt och säkert grepp, vilket gör arbetet i köket mer effektivt och precist. Med sitt breda blad och lätt böjda egg ger denna santokukniv dig full kontroll över matlagningen.

För bästa prestanda bör kniven diskas för hand och torkas omedelbart efter användning. Oavsett om du är en erfaren kock eller en passionerad hemmakock, kommer denna kniv snabbt att bli en favorit i ditt kök!

Spitzenklasse Plus kockkniv, 20 cm
1319 kr
Bagaren och Kocken

Kockkniven är kanske den viktigaste spelaren bland knivarna: Dess breda, robusta blad glider enkelt och elegant genom fisk och kött och man kan hacka även de hårdaste grönsaker. Kockkniven gör det också enkelt att hacka örter och nötter: placera bara knivspetsen på skärbrädan och för bladet upp och ner. Och det är faktiskt inte allt den kan – knivens bredsida kan användas för att möra kött för att se till att det är jämnt och platt, t.ex. när en schnitzel ska skapas. Det är inte utan anledning denna mångsidiga kniv är ett måste både för professionella- och amatörkockar. Knivens blad mäter 20 centimeter, vilket ger dig utmärkt kontroll och ergonomisk användning.

Knivens blad är tillverkat i rostfritt och syrabeständigt stål som ger en otroligt god och långvarig skärpa. Du får även ett ergonomiskt utformat och sömlöst handtag. Kniven kommer ligga bekvämt i handen och hjälpa dig i både vardag och under helg. Diska kniven för hand, inte i diskmaskin.

 

Argon Audio FORUS 4 + SA1 Mk2 + Malmö 6 Stereoanläggning till TV
9892 kr
Hifiklubben
Prisvänlig musikanläggning med en ljudkvalitet som sopar mattan med soundbar-högtalare och trådlösa smarthögtalare. Supersmidigt TV-ljud via HDMI.
Santokukniv 18 cm, svart
599 kr
Bagaren och Kocken

Santokukniven är den kniv som kanske är den allra mest populära av alla japanska knivar. Namnet "santoku" kommer från det japanska ordet "san", som betyder tre, och "toku" som betyder uppgifter. Direktöversatt betyder det "tre uppgifter", men exakt vilka tre dessa uppgifter är kan variera. Vissa anser att det innebär att kniven är lämplig för kött, fågel och fisk, medan andra hävdar att den helt enkelt är idealisk för att både skära, tärna och strimla – något som den gör alldeles utmärkt tack vare sin nästan helt raka egg. Oavsett hur du väljer att tolka namnet är santokun en mångsidig kniv som kan användas till det mesta i köket. Ett utmärkt val för både vardagsmatlagning och för mer avancerade rätter.

Marelds köksknivar är framtagna i enlighet med tysk knivtradition. De är tillverkade av rostfritt stål 1.4116 med en hårdhet på 55-57 HTC, vilket ger knivarna en slitstark egg som klarar tuffa utmaningar i köket samtidigt som den är lätt att slipa. Handtaget är tillverkat av pakkaträ, en mix av tunna trälager som sammanfogas med harts under högt tryck. Det ger ett hårt och kompakt material som passar bra i köket tack vare sina vattenavvisande och antibakteriella egenskaper.

För att bevara din santoku på bästa sätt rekommenderas att du diskar den för hand och torkar den omedelbart efter användning. Förvara den sedan på en knivlist, i ett knivställ eller i en låda med knivinsats för att hålla eggen så vass som möjligt. Regelbundet underhåll med skärpstål och våtstensslipning vid behov rekommenderas. För underhållsslipning kan du använda Mareld Slipsten 1000/3000. För mer avancerad slipning rekommenderas att du kombinerar en grövre och en finare slipsten, till exempel Mareld Slipsten 300/1500 och Mareld Slipsten 4000/8000. Med den här metoden använder du först den grövre slipstenen för att skapa en ny egg, och avslutar sen med den finare stenen för att polera eggen till perfektion.

Wüsthof Santoku Classic Colour Velvet Oyster 17cm
1499 kr
Bagaren och Kocken

Wüsthofs Santokukniv i Classic Colour-serien kombinerar japansk skärpa med tysk hantverk – allt inbäddat i en stilren design med handtag i djupa, vackra färger. Den här 17 cm långa allroundkniven är idealisk för grönsaker, kött och fisk, och levererar precisa snitt tack vare en hårdhet på 58 HRC och en optimal slipvinkel på 20°.

Bladet är tillverkat i högkvalitativt rostfritt stål (X50 CrMoV15) med enlagerskonstruktion, vilket ger styrka och hållbarhet för daglig användning. Det ergonomiska handtaget i färgbeständigt och hygieniskt POM-material pryds av tre mässingsnitar som ger ett klassiskt och välbalanserat grepp. Säkerheten är dessutom hög med den integrerade hälstoppen som skyddar fingrarna under arbetet.

Kniven tål inte diskmaskin och bör handdiskas för att bevara både skärpa och finish. Du får hela 10 års garanti – din pålitliga kökspartner i många år framöver.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.