Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 549
KATEGORIER
Tasting Collection, 6x70 g

Ett exklusivt urval av sex olika chokladsorter från det franska kvalitetsmärket Valrhona. I detta paket finner du både ljus och mörk choklad med varierande kakaohalt och smakprofil. Perfekt för den som vill utforska olika smaker eller för den som älskar att baka med högkvalitativ choklad.

419 kr

Delikatesser
Choklad
Chokladaskar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Dulcey 35% chokladkaka, 70 g
120 kr
Bagaren och Kocken

Valrhona Dulecy 35% är en blond choklad som skapas genom att man karamelliserar mjölksockret i vit choklad. Det ger en smak med noter av smörkex, kola och dulce de leche, med en liten sälta som skapar balans och en vacker smörkolafärg. Perfekt för bakning och att tillverka praliner, men även otroligt god att avnjuta som den är till en kopp kaffe.

Chokladföretaget Valrhona grundades 1922 i Tain-L’Hermitage i södra Frankrike, och är idag en av de största aktörerna på marknaden. För att ge bästa möjliga smak använder de kakaobönor av högsta kvalitet, och de strävar efter att producera sina produkter med hänsyn till både människor och miljö. Valrhona levererar choklad till konditorier och restauranger över hela världen, och har många olika sorter och produkter att erbjuda.

Merci 400g
99 kr
Coopers Candy
merci Finest Selection är en perfekt presentask med chokladpraliner i åtta utvalda varianter. I asken, som bjuder på både ljus och mörk choklad - med och utan fyllning, finns det en favorit för alla. Den finaste chokladen, tillverkad av utvalda ingredienser och individuellt inslagna i guld: detta är hur merci har tagit sig in i människors hjärtan sedan 1965. Inte förvånande med tanke på att merci är gåvan att ge som ett speciellt tack. merci betyder tack – Tack för att du finns!
Dulcey 35% choklad, 1 kg
649 kr
Bagaren och Kocken

Med Valrhona Dulecy 35% får du en blond choklad, som skapas genom att man karamelliserar mjölksockret i vit choklad. Chokladen får en vacker smörkolafärg, och smaken får noter av smörkex, kola och dulce de leche, med en liten sälta som ger den en utsökt balans. Perfekt för pralintillverkning, bakning eller för att göra en dessert som imponerar på gästerna. Förpackningen finns i två olika storlekar, 250 gram eller 1 kilo.

Företaget Valrhona grundades i Tain-L’Hermitage i södra Frankrike år 1922. Idag är de en av världens största chokladtillverkare, och levererar choklad till konditorier och restauranger över hela världen. De använder kakaobönor av högsta kvalitet för att alltid ge dig bästa möjliga smak. Deras mål är att erbjuda otroligt god choklad, och samtidigt producera produkterna med hänsyn till både människor och miljö.

Belgiska Chokladanus
99 kr
Partykungen
Glöm Aladdinasken till svärmor! Här är presenten som får Tjuren Ferdinand att sluta lukta på blommor och börja slicka sig om mulen, julklappen som får Robin Hood att stjäla paket under granen och ge till de rika, gåvan som får Karl-Bertil Johnsson att behålla paketet för sig själv.

Länge har vi väntat på denna kvalitetsprodukt, tillverkad i bästa Belgisk mjölkchoklad; 6 st magnifika chokladanus, förpackningen innehåller 42g.

Denna kvalitetschoklad kommer i en exklusiv svart förpackning.

Ingredienser: Socker, helmjölkspulver, kakaosmör, kakaomassa, mjölkfett, emulgeringsmedel (sojalecitin), aromämnen. Kan finnas spår av nötter. Chokladen innehåller minst 30% kakao. Innehåller spår av nötter och mjölkprotein. 
Förändringar i produkternas innehåll kan ske. Kontrollera därför alltid produktinformationen på originalförpackningen. Vid frågor kontakta vår kundtjänst.
Bäst före: Produkten har minst 4 veckors hållbarhet vid köp om inget annat anges.
Caraibe 66% choklad, 250 g
260 kr
Bagaren och Kocken

Valrhona Caraibe har en kakaohalt på 66% och är gjord på en blandning av kakaobönor från karibiska övärlden. Chokladen har en rund och balanserad smak, med toner av vanilj, russin och rostade hasselnötter. Caraibe passar mycket bra till exempel för att göra praliner, eller för att använda som topping. Förpackningen innehåller 250 gram, men chokladen finns även i en större förpackning på 1 kilo.

Chokladföretaget Valrhona grundades år 1922 i Tain-L’Hermitage i Rhonedalen. Idag är de en av de största aktörerna på marknaden, och levererar choklad till restauranger och konditorier över hela världen. Deras mål är att erbjuda delikat choklad och samtidigt producera sina produkter med hänsyn till både människor och miljö. För att ge dig en så god smak som möjligt använder de självklart kakaobönor av högsta kvalitet.

Jivara 40% choklad, 250 g
209 kr
Bagaren och Kocken

Jivara 250 gram från Valrhona är en mjölkchoklad av hög kvalitet med en kakaohalt på 40%. Chokladen har en härligt krämig konsistens, med en elegant smak med en subtil bitterhet och mjuka noter av vanilj och malt. Otroligt god i bakning, desserter och till pralintillverkning.

Företaget Valrhona grundades i Rhonedalen i södra Frankrike år 1922, och är idag en av världens största chokladtillverkare. Deras mål är att erbjuda otrolig choklad till människor över hela världen, samtidigt som de vill producera sin choklad med hänsyn till människor och miljö.

Chokladkaka Komuntu 80%, 70 g - Valrhona
65 kr
Lyckas med mat
Valrhonas Choklad Komuntu är en mörk choklad med minst 80% kakaohalt.
Manjari 64% choklad, 250 g
281 kr
Bagaren och Kocken

Manjari 250 g görs på kakao från Madagaskar, som nästan alltid har en hög syrlighet. Chokladkakan har 64% kakaohalt, och har en mild smak utan bitterhet, med toner av apelsin, hallon och röda vinbär. Otroligt god att använda för pralintillverkning, desserter och bakning.

Chokladtillverkaren Valrhona grundades i södra Frankrike år 1922 och är idag en av världens största. De arbetar med att utveckla choklad som både är vacker och otroligt god, samtidigt som den produceras med respekt för både människor och miljö. Chokladen tillverkas av kakaobönor av hög kvalitet för att alltid ge dig bästa möjliga smak.

Bahibe 46% chokladkaka, 70 g
99 kr
Bagaren och Kocken

Valrhona Bahibe 46% är chokladkaka av rik och fyllig mjölkchoklad gjord på bönor från Dominikanska republiken. Chokladen har toner av torkad frukt och kraftig kakao, och passar otroligt väl att avnjuta till kaffet. Du kan dock med fördel använda den i bakning eller pralintillverkning.

Valrhona grundades år 1922 i Tain-L’Hermitage i södra Frankrike. Idag är företaget en av de största aktörerna på chokladmarknaden, och levererar choklad till konditorier och restauranger över hela världen. Målet är att erbjuda delikat choklad världen över, och samtidigt producera produkterna med hänsyn till både människor och miljö. Självklart använder de högkvalitativa kakaobönor, för att alltid ge dig bästa möjliga smak.

Chokladboxen
249 kr
Coopers Candy
Se hit alla chokladälskare!  Här är boxen för dig med choklad i olika former och smaker.  Den är även en perfekt present till någon du tycker om. OBS! Innehållet kan variera så titta alltid på beskrivningen för se aktuella produkter som ingår i boxen. Bilden kan skilja sig från innehållet.
Chokladpraliner Mix
199 kr
Partyhallen.se
En ljuvlig mix av riktigt goda praliner med läcker italiensk choklad och grädd fyllning i smakerna stracciatella, hasselnöt, mjölkchoklad och utstickarna ricotta och päron och babá, supergoda fyllda chokladpraliner att ta fram när choklad älskaren kommer på besök. Chokladpraliner Mix omfattar en stor påse med blandade italienska chokladpraliner från Confetti Crispo. Påsen innehåller fem olika smaker och gräddfyllningar med mjölkchoklad, hasselnöt, ricotta och päron, stracciatella samt babá. Kommer i påse om 1000 gram. Info om Chokladpraliner Mix: - Blandade chokladpraliner. - Vikt: 1000 gram.
Maitre Truffout Praliner Röd 180g
49 kr
Coopers Candy
En fantastiskt god och spännande chokladask från Maitre Truffout med sex olika utsökta praliner. Den perfekta gåvan till någon som älskar choklad eller helt enkelt ett perfekt sätt att belöna dig själv när du känner att du förtjänar en lite extra smarrig godbit. 
Albinao 85% chokladkaka, 70 g
99 kr
Bagaren och Kocken

Valrhona Albinao är en chokladkaka med 85% kakaohalt. Chokladen har en elegant kraft och är ovanligt balanserad för sin höga kakaohalt. Bitterheten är dominant i smakbilden men balanseras upp av en liten syrlighet. Perfekt både att avnjuta som ett elegant tillbehör till kaffet eller att använda i bakning eller pralintillverkning.

Det franska företaget Valrhona grundades 1922 i Tain-L’Hermitage i södra Frankrike. Idag är företaget ett av de allra största på chokladmarknaden. För att skapa bästa möjliga smak använder de kakaobönor av högsta kvalitet, och de levererar choklad till restauranger och konditorier världen över. Målet är att erbjuda otroligt god choklad, och samtidigt producera sina produkter med hänsyn till såväl människor och miljö.

Valrhona Choklad Millot, 74 % Kakao, 250 g
119 kr
Lyckas med mat
Valrhona Choklad Millot, 74% Kakao, 250 g är en mörk choklad.
Guanaja 70% mörk choklad, 250 g
260 kr
Bagaren och Kocken

Med Guanaja 70% får du en av Valrhonas klassiker. Chokladen har en djup och rik smak, med varma toner av allt som utmärker mörk choklad: bitterhet, syrlighet och en sällsynt lång eftersmak. Guanaja lämpar sig väl för både bakning och tillverkning av praliner. Du kan till exempel med fördel använda den för att göra brownies eller en chokladmousse med riktigt fyllig chokladsmak. Förpackningen innehåller 250 gram choklad, men finns även i en större påse på 1 kg.

Valrhona grundades i södra Frankrike år 1922, och är idag en av de största chokladproducenterna på marknaden. Deras mål är att erbjuda delikat choklad, och samtidigt producera sina produkter med hänsyn till både människor och miljö. De använder alltid kakaobönor av högsta kvalitet för att ge dig bästa möjliga smak, och levererar choklad till restauranger och konditorier över hela världen.

Ferrero Collection Praliner Chokladask - 359 gram
199 kr
Partykungen
Om du kräver lite mer av dina praliner kan du sluta leta nu. Ferrero är mästare inom konfektyr och när dom dundrar ut en chokladask på marknaden vet man att det är allvar. Förstklassig choklad som är fasligt goda - det kan du skriva opp! 

Ferrero Collection Praliner Chokladask säljs på ask om 359 gram.

Ingredienser: Ferrero Rondnoir: Choklad 40,5% (socker, kakaomassa, kakaosmör, emulgeringsmedel: lecitiner (SOJA); vanillin, socker, palmolja, VETEMJÖL,fettreducerad kakao (5,5%), VASSLEPULVER, SKUMMJÖLKSPULVER, VETESTÄRKELSE, solrosolja, MJÖLKCHOKLAD (socker, kakosmör, HELMJÖLKSPULVER, kakomassa, emulgeringsmedel: lecitiner (SOJA); vanillin, kakaosmör, emulgeringsmedel: lecitiner (SOJA); MJÖLKPROTEINER, ytbehandlingsmedel, kakaomassa, bakpulver (natriumvätekarbonat, ammoniumvätekarbonat), salt vanillin. Kan innehålla: MANDLAR, HASSELNÖTTER. Ferrero Rocher: MJÖLKCHOKLAD (30%) (socker, kakaosmör, kakaomassa, SKUMMJÖLKSPULVER, SMÖRKONCENTRAT, emulgeringsmedel: lecitiner (SOJA); vanillin), HASSELNÖTTER (28,5%), socker, palmolja, VETEMJÖL, VASSLEPULVER, fettreducerad kakao, emulgeringsmedel: lecitiner (SOJA), bakpulver (natriumbvätekarbonat), salt, vanillin. Raffaello: Torkad kokosnöt 25,5%, vegetabiliskt fett (palm, shea), socker, MANDEL (8%) SKUMMJÖLKSPULVER, VASSLEPULVER, VETEMJÖL, tapiokastärkelse, aromer, emulgeringsmedel: lecitiner (SOJA), bakpulver (natriumvätekarbonat, salt. Förändringar i produkternas innehåll kan ske. Kontrollera därför alltid produktinformationen på originalförpackningen. Vid frågor kontakta vår kundtjänst. Bäst före: Produkten har minst 4 veckors hållbarhet vid köp om inget annat anges. 

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.