Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Multi-Inserto Round silikonform

Denna silikonform från Silikomart låter dig skapa vackra tårtor med flera lager och dekorationer. Formen har två sidor, en för inlägg och en för tårtbotten, vilket gör det enkelt att kombinera olika smaker och utseenden.

249 kr

Bakformar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Cylinder N.6 bakform
128 kr
Bagaren och Kocken

Denna bakform kan användas till alla möjliga uppgifter och passar bra till både salta och söta rätter. Den ger bland annat möjlighet att göra tapas eller läckra desserter. Bakformen tål att användas i ugnen, mikrovågsugnen och frysen. Den ger möjlighet att göra 8 läckra desserter eller små rätter, cylindern är 6 cm. i diameter.

Tartufino pralinform
128 kr
Bagaren och Kocken

Denna form är tillverkad i renaste silikon av högsta kvalitet. Formen kan användas både i frysen, ugnen och i mikrovågsugnen och kan bland annat användas till isbitar. Formen tål temperaturer ner till -60 grader och högt som +230 grader. Materialet är silikon vilket gör innehållet enkelt att trycka ut och fastnar inte. Formen ger 15 st valfria kreationer och kan användas flera gånger. Dessutom så tål den även diskmaskin.

Silikomart Silikonform Cylinders SF119
139 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart SF119 Cylinders är en professionell silikonform ur den populära Classic-serien – designad för att skapa eleganta portionsdesserter med proffsig finish. Formen har 8 håligheter à Ø 63 x H 40 mm, perfekt för mousse, glass, bakverk eller innovativa förrätter.

Tillverkad i 100 % platinumsilikon med naturlig non-stick-effekt gör att även de mest delikata kreationer lossnar lätt och behåller sin form. Formen tål temperaturer från –60 °C till +230 °C, vilket gör den lika användbar i ugn som i frys. Den är diskmaskinsäker, livsmedelscertifierad och tillverkad i Italien – med hög kvalitet och hållbarhet i fokus.

Airplus 19 N.20 fyrkantig bakform
286 kr
Bagaren och Kocken

Låt fantasin flöda med dessa formar som öppnar upp all världens möjligheter till goda matupplevelser. Formarna kan både användas i ugnen, mikrovågsugnen och frysen och kan därför även användas för att göra isbitar. Bakformen är belagd med non-stick beläggning och kan därför användas på båda sidor.

Mini Cake silikonform
127 kr
Bagaren och Kocken

Med Mini Cake silikonform från italienska Silikomart kan du enkelt baka flera små kakor i portionsstorlek – perfekt när du vill imponera på dina gäster med en härlig dessert efter middagen. Formen ingår i serien Classic, där fokus ligger på rena linjer som bjuder in till kreativitet och vackra dekorationer.

Formen är tillverkad av högkvalitativ silikon som klarar både låga och höga temperaturer, -60°C till +230°C. Den tål maskindisk, ugn, mikrovågsugn och frys. Storlek på formens fack: 7,9 x 2,9 cm, höjd: 3 cm.

Mini Intereccio N.6 bakform
228 kr
Bagaren och Kocken

Denna vackra 3D silikonbakform ger en raffinerande dekoration till dina desserter. Bakformen garanterat ett felfritt resultat för inte bara mousse men också till bakverk. Den kan göra 6 fina kakor där du kan vara kreativ med smak och färg. Formen tål frys, ugn och mikrovågsugn.

Bollicine N.6 bakform
243 kr
Bagaren och Kocken

Gör dekorativa och eleganta desserter med denna smarta form som kan användas till bland annat kakor, is eller mousse. Möjligheterna är många och det är endast fantasin som sätter gränserna. Bakformen ger en vacker 3D effekt till dina skapelser och resultatet kommer att vara felfritt. Bakformen kan användas i ugn, mikrovågsugn och frysen.

Swing silikonform
236 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart Swing silikonform ger dina mjuka kakor en oemotståndlig spiralform som blir lika lekfull som god. Perfekt som lyxigt fika till kaffet, till födelsedagskalas eller andra festliga tillställningar. Formen tål dessutom både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C, och passar lika bra till frysta desserter och mousse som till bakade varianter.

Formen är tillverkad av högkvalitativ silikon. Tål maskindisk, ugn, mikrovågsugn och frys.

Raggio silikonform 19,5 cm
249 kr
Bagaren och Kocken

Baka en kaka som sticker ut med Silikomart Raggio silikonform. Kakformen ingår i serien 3Design och har en futuristisk form som gör det enkelt att bjuda på en kaka som gästerna garanterat kommer att minnas. Bra för bakade kakor, mousse och frysta desserter.

Formen är tillverkad av silikon av hög kvalitet som tål både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C. Den klarar ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin. Kapacitet 1530 milliliter.

Savarin mini bakform
128 kr
Bagaren och Kocken

Denna silikonform från Italienska märket Silikomart kan bland annat användas till chokladstöpning, is, kakor och andra bakverk. Formarna tål en temperatur från -60°C till +230°C vilket ger dig alla möjligheter att vara kreativ. Med denna form kan du baka upp till 18 fina kakor åt gånger. Varje hålighet har en diameter på 4,1 cm.

Silikomart Silikonform Garden
109 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart GARDEN är en mångsidig silikonform med 9 kavitéer i ett organiskt, blommigt mönster – perfekt för dig som vill skapa bakverk och desserter med visuell wow-effekt. Varje hålighet mäter 60 x 40 mm, vilket gör dem lämpliga för mindre portionsdesserter eller dekorativa inslag.

Tillverkad i 100 % silikon med naturliga non-stick-egenskaper. Formen klarar temperaturer från –60 °C till +230 °C, vilket gör den perfekt både för ugn och frys. Den är livsmedelssäker, diskmaskinsvänlig och tillverkad i Italien – en garanti för lång livslängd och pålitlig kvalitet.

Bolle bakform
308 kr
Bagaren och Kocken

Denna form ger en vacker 3D effekt och den flexibla silikonen gör det enkelt att lossa kakorna då de inte fastnar. Bakformen kan användas till att göra de vackraste kakorna och endast fantasin sätter gränsen. Produkten är tillverkad i Italien precis som Silikomarts andra produkter, vilket ställer höga krav på kvalitet och utveckling. Silikonen som används följer standarder för användning med mat, är helt giftfri, luktfri och utan smak vilket gör den till den renaste silikon man hittar. Formen tål användning i frysen, ugnen och mikrovågsugnen.

Blomster bakform
271 kr
Bagaren och Kocken

Denna smarta form gör det möjligt för dig att göra en 3D blomkaka. Produkten är tillverkad av silikon vilket gör innehållet enkelt att trycka ut då det inte fastnar. Formen kan användas upp till 3 000 gånger och är därför mycket hållbar. Dessutom tål den även att rengöras i diskmaskin. Låt fantasin flöda och gör alla möjliga vackra och eleganta desserter eller glasskakor.

Buche bakform med insats, 20x3,5 cm & 22x5 cm
284 kr
Bagaren och Kocken

Med silikonformen Inserto Universale Buche från Silikomart blir det enkelt att baka med lager. Den har två sidor – en mindre och en större – där du kan skapa perfekta lager av glass eller kakor att bädda in i varandra eller i en annan form. Ett bra val för dig som skapar spännande smakkombinationer i köket och gillar att skämma bort nära och kära med goda bakverk.

Den mindre sidan rymmer 190 milliliter och mäter 20 x 3,5 centimeter. Den större sidan rymmer 400 milliliter och mäter 22 x 5 centimeter. Formen tål diskmaskin, ugn upp till 230°C och frys ner till -60°C.

Skumtoppar Silikonform
230 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart Puff silikonbakformen är som skapt till att från hembakade kokosboll / skumboll, skumtoppar, desserter och is till vackra kakor. Perfekt till kakor som till exempel ska täckas med glaze. En populär 3D-form som garanterar ett perfekt resultat varje gång, tillverkad av den höga kvalitet som vi förväntar oss från italienska Silikomart.

Tål både ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin.

Kapacitet: 8 x 125 ml. (1000 ml.)
Diameter: 6,2 cm.
Höjd: 5,2 cm.

Tartelletta bakfrom
155 kr
Bagaren och Kocken

Detta set består av 6 ringar, med en diameter på 7 cm. Bakformen är anpassad för att göra bakverk. Ringarna är non-stick och tillåter en homogen bakning.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.