Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Skumtoppar Silikonform

Med denna silikonform kan du enkelt baka vackra och jämna skumtoppar, kokosbollar eller andra desserter. Formen är tillverkad av högkvalitativt silikon och tål både höga och låga temperaturer. Perfekt för den som gillar att experimentera i köket.

230 kr

Köksredskap
Bakformar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Gugelhopf silikonform
127 kr
Bagaren och Kocken

Gugelhopf silikonform är en del av Classic-serien från italienska Silikomart. Den klassiska Gugelhopf-formen är enkel och tidlös – perfekt för att stimulera din kreativitet och inspirera dig till nya, innovativa rätter och efterrätter. Formen mäter 30 x 17,5 x 3,5 centimeter och har plats för 6 portioner åt gången. Formen är tillverkad av silikon som klarar både höga och låga temperaturer (från -60°C till 230°C) och klarar både ugn, mikro, frys och diskmaskin.

Mini Goccia bakform
199 kr
Bagaren och Kocken

Den kan skapa eleganta och raffinerade desserter med denna smarta bakform från Silikomart. Bakformen garanterar ett perfekt resultat och kan användas till alla sorters desserter. Formen är tillverkad av silikon som är ett non-stick material, vilket gör det mycket enkelt att ut kakorna ur formen då de inte sitter fast. Produkten kan också tas direkt från frysen till ugnen, vilket gör att den även kan användas till glass.

Mini Intereccio N.6 bakform
228 kr
Bagaren och Kocken

Denna vackra 3D silikonbakform ger en raffinerande dekoration till dina desserter. Bakformen garanterat ett felfritt resultat för inte bara mousse men också till bakverk. Den kan göra 6 fina kakor där du kan vara kreativ med smak och färg. Formen tål frys, ugn och mikrovågsugn.

Silikonform 3D Puff - Silikomart
214 kr
Lyckas med mat
Gör vackra puff desserter med denna 3D-silikonform från Silikomart.
Perla silikonform 24 cm
335 kr
Bagaren och Kocken

Med Silikomart Perla silikonform kan du enkelt baka runda mjuka kakor, tårtor, cheesecakes, mousser och andra desserter. Ett bra val när du vill få till den perfekta formen som du enkelt kan glasera och garnera med vackra dekorationer.

Formen är tillverkad av högkvalitativt silikon som tål både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C. Tål ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin.

Silikonform Buche Quenelle
627 kr
Bagaren och Kocken

Skapa vackra kakor och glassdesserter med den här BÛCHE QUENELLE formen i silikon från Silikomart. Med den här formen skapar du en look som vore du en proffsbagare som spritsat med ett perfekt resultat. Medan egentligen låter du formen göra jobbet åt dig. Produkten tål diskmaskin, är säker för ugn / mikrovågsugn samt frys. Rymmer upp till 1,27 liter. 

Plum Cake silikonform
250 kr
Bagaren och Kocken

Plum Cake silikonform ingår i Classic-serien från italienska Silikomart och har en enkel form som uppmuntrar till kreativitet och vackra dekorationer. Formen är tillverkad av högkvalitativt silikon som tål temperaturer från -60°C till +230°C och klarar ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin. Kapacitet 1550 milliliter.

Silikomart Chokladform Dubai Bar SCG066
119 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart Dubai Bar chokladform är en elegant silikonform med 10 kavitéer – perfekt för att skapa moderna chokladbars, frysta desserter eller semifreddo med hög finish. Med en total volym på 175 ml är den idealisk för portionerade kreationer som imponerar med både smak och form.

Formen är tillverkad i 100 % silikon och är ugns- och fryssäker (–60 °C till +230 °C). Den naturliga non-stick-ytan gör att bakverken lossnar enkelt utan att spricka. Diskmaskinssäker och livsmedelsgodkänd – tillverkad i Italien för kompromisslös kvalitet och hållbarhet.

Dreamy silikonform 25 cm
375 kr
Bagaren och Kocken

Dreamy silikonform från italienska Silikomart är tillverkad av 100% premiumsilikon. Den tål temperaturer från -60°C till 230°C och klarar utan problem ugn, mikrovågsugn och frys. Den är enkel att rengöra, tål maskindisk och kan förvaras effektivt eftersom den alltid återgår till sin originalform även när du vikt ihop den. Formen är 25 centimeter lång, 8 centimeter bred och 8 centimeter hög. Kapacitet 1200 milliliter.

Silikonbakform Stora Madeleine
129 kr
Bagaren och Kocken
Silikomart bakform i högklassigt silikon
Tål temperaturer från - 60 -till +260 grader

9 st Madeleinekakor
6,8 cm, Höjd 4,5 cm

Rymmer totalt 0,27 liter

Tillverkad i italien
Silikonform Vinile, Ø 19,5cm
322 kr
Bagaren och Kocken

Det är bara fantasin som sätter gränserna för vad du kan skapa med en silikonform från Silikomart. Varför inte görglassdessert perfekt för att framhäva det spiralformade mönstret i bakformen när du använder två olika sorters glass. Produkten rymmer upp till 1,4 liter kaksmet eller annat gott. 

Swing silikonform
236 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart Swing silikonform ger dina mjuka kakor en oemotståndlig spiralform som blir lika lekfull som god. Perfekt som lyxigt fika till kaffet, till födelsedagskalas eller andra festliga tillställningar. Formen tål dessutom både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C, och passar lika bra till frysta desserter och mousse som till bakade varianter.

Formen är tillverkad av högkvalitativ silikon. Tål maskindisk, ugn, mikrovågsugn och frys.

Silikomart Silikonform Garden
109 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart GARDEN är en mångsidig silikonform med 9 kavitéer i ett organiskt, blommigt mönster – perfekt för dig som vill skapa bakverk och desserter med visuell wow-effekt. Varje hålighet mäter 60 x 40 mm, vilket gör dem lämpliga för mindre portionsdesserter eller dekorativa inslag.

Tillverkad i 100 % silikon med naturliga non-stick-egenskaper. Formen klarar temperaturer från –60 °C till +230 °C, vilket gör den perfekt både för ugn och frys. Den är livsmedelssäker, diskmaskinsvänlig och tillverkad i Italien – en garanti för lång livslängd och pålitlig kvalitet.

Silikonform kupoler 6 st
127 kr
Bagaren och Kocken

Silikonformen kan användas till att baka portionskakor i ugn eller gjuta desserter i frys, vad sägs om en hallon och chokladmoussebakelse på krispig nötbotten.

Silikon är ett non-stick, elastiskt material som är resistent mot åldrande. Silikomart har kontinuerligt strävat efter att kunna erbjuda sina kunder den bästa kvaliteten på bakprodukter.

Produkterna tillverkas i Italien med hårda krav på kvalitetskontroller och utveckling. 

Materialet är kisel (gjord av 100% platina flytande silikon) helt giftfri, luktfritt och smaklöst. Jämfört med andra typer av kisel, är platina kisel den renaste och garantera fullständig livsmedelsproduktsäkerhet. Silikonet innehåller inga giftiga komponenter, 

Silikonformen klarar temperaturintervaller mellan -60° C och +230 ° C 

Storlek: Ø 70 h 35 ml

Volym: 6x80 ml, tot. 480 ml

Raggio silikonform 19,5 cm
249 kr
Bagaren och Kocken

Baka en kaka som sticker ut med Silikomart Raggio silikonform. Kakformen ingår i serien 3Design och har en futuristisk form som gör det enkelt att bjuda på en kaka som gästerna garanterat kommer att minnas. Bra för bakade kakor, mousse och frysta desserter.

Formen är tillverkad av silikon av hög kvalitet som tål både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C. Den klarar ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin. Kapacitet 1530 milliliter.

Mini raggio N.6 bakform
209 kr
Bagaren och Kocken

Silikonformen från Silikomart till bland annat kakor, glass och mousse och tål temperaturer ner till -60°C och upp till +260°C. Formen kan användas till all världens läckra desserter och det är endast fantasin som sätter gränserna. Formen är tillverkad av silikon som är ett non-stick elastiskt material, vilket gör det enkelt att få ut kakorna ur formen då de inte fastnar.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.