Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Color silikonform 20 cm

Med denna silikonform kan du skapa vackra och unika bakverk. Formen är tillverkad i silikon och tål både höga och låga temperaturer, vilket gör den perfekt för både ugn och frys. Låt fantasin flöda och imponera på dina gäster med fantastiska kreationer.

384 kr

Köksredskap
Bakformar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Eclisse silikonform 18 cm
211 kr
Bagaren och Kocken

Eclisse silikonform skiljer sig från mängden med sin eleganta, rundade form. Den kommer från det italienska märket Silikomart och är tillverkad av 100% premiumsilikon som tål både låga och höga temperaturer, från -60°C till 230°C. Formen är enkel att rengöra och förvara, eftersom den alltid återfår sin originalform även när den har varit ihopvikt. Den tål dessutom både ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin. Diameter 18 centimeter, höjd 4,5 centimeter. Kapacitet 1000 milliliter.

Silikomart Silikonform Garden
109 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart GARDEN är en mångsidig silikonform med 9 kavitéer i ett organiskt, blommigt mönster – perfekt för dig som vill skapa bakverk och desserter med visuell wow-effekt. Varje hålighet mäter 60 x 40 mm, vilket gör dem lämpliga för mindre portionsdesserter eller dekorativa inslag.

Tillverkad i 100 % silikon med naturliga non-stick-egenskaper. Formen klarar temperaturer från –60 °C till +230 °C, vilket gör den perfekt både för ugn och frys. Den är livsmedelssäker, diskmaskinsvänlig och tillverkad i Italien – en garanti för lång livslängd och pålitlig kvalitet.

Multi-Inserto Round silikonform
249 kr
Bagaren och Kocken

Multi-Inserto Round silikonform från Silikomart har två olika sidor. På ena sidan får du plats med tre separata dekorationer eller tårtinlägg, och på andra sidan får du plats med en hel tårtbotten. Genom att kombinera de olika lagren kan du enkelt skapa vackra tårtor att bjuda på för att skämma bort dina nära och kära.

Formen är tillverkad av högkvalitativ silikon som klarar både låga och höga temperaturer (från -60°C till +230°C) tål ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin.

Color & Mini Color silikonformar
497 kr
Bagaren och Kocken

Skapa vackra tårtor och bakelser med silikonformar från italienska Silikomart. I det här setet ingår formarna Color och Mini Color, så att du kan skapa både stora kakor och mindre matchande bakverk med samma runda, lekfulla 3D-känsla. Formarnas smarta utformning gör att du kan arbeta i lager och ge olika färger till de olika lagren för att skapa din egen perfekta design. Kreativt, kul och gott – allt man behöver i köket.

Formen för stora kakor har en diameter på 22,5 centimeter, är 5,2 centimeter hög och har en kapacitet på 1460 milliliter. Formen för de mindre kakorna mäter 30 x 40 x 3,3 centimeter och rymmer 690 milliliter. Båda formarna tål ugn, mikro, diskmaskin och frys i temperaturer från -60°C till +230°C.

Mini Cake silikonform
127 kr
Bagaren och Kocken

Med Mini Cake silikonform från italienska Silikomart kan du enkelt baka flera små kakor i portionsstorlek – perfekt när du vill imponera på dina gäster med en härlig dessert efter middagen. Formen ingår i serien Classic, där fokus ligger på rena linjer som bjuder in till kreativitet och vackra dekorationer.

Formen är tillverkad av högkvalitativ silikon som klarar både låga och höga temperaturer, -60°C till +230°C. Den tål maskindisk, ugn, mikrovågsugn och frys. Storlek på formens fack: 7,9 x 2,9 cm, höjd: 3 cm.

Airplus 19 N.20 fyrkantig bakform
286 kr
Bagaren och Kocken

Låt fantasin flöda med dessa formar som öppnar upp all världens möjligheter till goda matupplevelser. Formarna kan både användas i ugnen, mikrovågsugnen och frysen och kan därför även användas för att göra isbitar. Bakformen är belagd med non-stick beläggning och kan därför användas på båda sidor.

Silikomart Chokladform Choco Flower SCG063
119 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart SCG063 Choco Flower chokladform är en formsäker silikonform för dig som vill ge praliner, dekorationer och desserter ett extra elegant lyft. Med 15 små blommor à 30 x 30 mm bjuder den in till kreativitet i både smak och presentation – oavsett om du arbetar med choklad, socker, gelé eller is.

Tillverkad i 100 % silikon med naturligt non-stick-egenskaper ger chokladformen dig en enkel användning och ett felfritt resultat. Den klarar temperaturer från –60 °C till +230 °C och fungerar lika bra i ugn som i frys. Formen är livsmedelssäker, diskmaskinsvänlig och tillverkad i Italien – en garanti för kvalitet och lång hållbarhet.

Raggio silikonform 19,5 cm
249 kr
Bagaren och Kocken

Baka en kaka som sticker ut med Silikomart Raggio silikonform. Kakformen ingår i serien 3Design och har en futuristisk form som gör det enkelt att bjuda på en kaka som gästerna garanterat kommer att minnas. Bra för bakade kakor, mousse och frysta desserter.

Formen är tillverkad av silikon av hög kvalitet som tål både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C. Den klarar ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin. Kapacitet 1530 milliliter.

Silikomart Silikonform Cylinders SF119
139 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart SF119 Cylinders är en professionell silikonform ur den populära Classic-serien – designad för att skapa eleganta portionsdesserter med proffsig finish. Formen har 8 håligheter à Ø 63 x H 40 mm, perfekt för mousse, glass, bakverk eller innovativa förrätter.

Tillverkad i 100 % platinumsilikon med naturlig non-stick-effekt gör att även de mest delikata kreationer lossnar lätt och behåller sin form. Formen tål temperaturer från –60 °C till +230 °C, vilket gör den lika användbar i ugn som i frys. Den är diskmaskinsäker, livsmedelscertifierad och tillverkad i Italien – med hög kvalitet och hållbarhet i fokus.

Corallo silikonform 24,5 cm
331 kr
Bagaren och Kocken

Formen på Corallo silikonform från Silikomart är perfekt för att skapa eleganta, böljande desserter. Den består av två delar som ger ett fint resultat både för mousse och för bakade mjuka kakor. Snyggt, gott och enkelt – vad mer behöver man i köket?

Corallo silikonform är 24,5 centimeter lång, 9 centimeter bred och 9 centimeter hög. Den klarar temperaturer från -60°C till +230°C och tål ugn, frys, mikro och diskmaskin.

Intreccio silikonform 21 cm
336 kr
Bagaren och Kocken

Intreccio silikonform från italienska Silikomart har en elegant design som påminner om sammanvävda trådar, vilket ger dina bakverk en intressant look som tilltalar både öga och gom. Formen är tillverkad av silikon som tål både låga och höga temperaturer (från -60°C till +230°C) och klarar ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin. Den kommer alltså väl till pass både för frysta bakverk, mousse och bakade varianter. Formen har en diameter på 21 centimeter och är 7 centimeter hög.

Silikomart Eclairform Kit Pop
249 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart Kit POP Éclair ger nytt liv åt den traditionella éclairen i en modern, mjukt rundad form där kreativitet, naturlighet och estetik smälter samman. Setet består av två silikonformar som tillsammans skapar 6 portionsdesserter – perfekta för semifreddo, mousse, bakverk eller glass. Varje kavitet mäter 130 x 38 x 40 mm, vilket ger gott om utrymme för att leka med färg, textur och smak.

Formarna är tillverkade i 100 % silikon med naturlig non-stick-yta som gör det enkelt att få ut varje dessert med perfekt yta. Tål temperaturer från –60 °C till +230 °C, vilket gör dem användbara i både ugn och frys. Självklart är de diskmaskinssäkra och tillverkade i Italien – en garanti för både kvalitet och livslängd.

Lana silikonform 24,5 cm
273 kr
Bagaren och Kocken

Lana silikonform från italienska Silikomart har ett dekorativt flätat mönster som ger dina tårtor och bakverk det lilla extra – perfekt när du vill bjuda på lyxigt fika eller fira något speciellt. Formen ingår i Silikomarts 3Design-serie och har en kant på insidan som ger dina skapelser en lätt rundad kant.

Formen är tillverkad av högkvalitativt silikon som klarar både höga och låga temperaturer, från -60°C till +230°C. Den tål ugn, mikrovågsugn, diskmaskin och frys och kommer därför väl till pass både för bakade och frysta kreationer i köket.

Savarin mini bakform
128 kr
Bagaren och Kocken

Denna silikonform från Italienska märket Silikomart kan bland annat användas till chokladstöpning, is, kakor och andra bakverk. Formarna tål en temperatur från -60°C till +230°C vilket ger dig alla möjligheter att vara kreativ. Med denna form kan du baka upp till 18 fina kakor åt gånger. Varje hålighet har en diameter på 4,1 cm.

Silikomart Endless Love silikonform 19 cm
343 kr
Bagaren och Kocken
Endless Love silikonform från italienska Silikomart är tillverkad av 100% silikon av premiumkvalitet som tål både höga och låga temperaturer, från -60°C till 230°C. Den passar alltså utmärkt både för frysta desserter och bakverk i ugnen. Formen håller länge, är enkel att rengöra och är dessutom smidig att förvara eftersom den återfår sin originalform även när den har legat ihopvikt. Tål ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin. Diameter 19 centimeter, höjd 5,5 centimeter, kapacitet 1500 milliliter.
Blomster bakform
271 kr
Bagaren och Kocken

Denna smarta form gör det möjligt för dig att göra en 3D blomkaka. Produkten är tillverkad av silikon vilket gör innehållet enkelt att trycka ut då det inte fastnar. Formen kan användas upp till 3 000 gånger och är därför mycket hållbar. Dessutom tål den även att rengöras i diskmaskin. Låt fantasin flöda och gör alla möjliga vackra och eleganta desserter eller glasskakor.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.