Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Savarin mini bakform

Skapa vackra och delikata bakverk med denna praktiska silikonform. Perfekt för att göra små kakor, chokladpraliner eller till och med isbitar. Formen tål både höga och låga temperaturer, vilket ger dig friheten att experimentera med olika recept.

128 kr

Köksredskap
Bakformar
Baktillbehör
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Form Dia 28 cm Silikon
193 kr
Bagaren och Kocken
Silikomart Silikonform dia 28 cm x 4 cm
Silikonet tål -60 grader upp till + 260 grader
Bakverket släpper lätt utan smörjning tack vare silikonets unika egenskaper

Tillverkad i italien
Silikonform Dia 20 cm
171 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart Silikonform dia 20 cm x 4 cm
Silikonet tål -60 grader upp till + 260 grader
Bakverket släpper lätt utan smörjning tack vare silikonets unika egenskaper.

 

Med tillhörande safering som är en uppfining från Silikomart som håller stadga på formen

Silikonform kupoler 6 st
127 kr
Bagaren och Kocken

Silikonformen kan användas till att baka portionskakor i ugn eller gjuta desserter i frys, vad sägs om en hallon och chokladmoussebakelse på krispig nötbotten.

Silikon är ett non-stick, elastiskt material som är resistent mot åldrande. Silikomart har kontinuerligt strävat efter att kunna erbjuda sina kunder den bästa kvaliteten på bakprodukter.

Produkterna tillverkas i Italien med hårda krav på kvalitetskontroller och utveckling. 

Materialet är kisel (gjord av 100% platina flytande silikon) helt giftfri, luktfritt och smaklöst. Jämfört med andra typer av kisel, är platina kisel den renaste och garantera fullständig livsmedelsproduktsäkerhet. Silikonet innehåller inga giftiga komponenter, 

Silikonformen klarar temperaturintervaller mellan -60° C och +230 ° C 

Storlek: Ø 70 h 35 ml

Volym: 6x80 ml, tot. 480 ml

Color & Mini Color silikonformar
497 kr
Bagaren och Kocken

Skapa vackra tårtor och bakelser med silikonformar från italienska Silikomart. I det här setet ingår formarna Color och Mini Color, så att du kan skapa både stora kakor och mindre matchande bakverk med samma runda, lekfulla 3D-känsla. Formarnas smarta utformning gör att du kan arbeta i lager och ge olika färger till de olika lagren för att skapa din egen perfekta design. Kreativt, kul och gott – allt man behöver i köket.

Formen för stora kakor har en diameter på 22,5 centimeter, är 5,2 centimeter hög och har en kapacitet på 1460 milliliter. Formen för de mindre kakorna mäter 30 x 40 x 3,3 centimeter och rymmer 690 milliliter. Båda formarna tål ugn, mikro, diskmaskin och frys i temperaturer från -60°C till +230°C.

Intreccio & Mini Intreccio silikonformar
443 kr
Bagaren och Kocken

Intreccio silikonform från italienska Silikomart har en elegant design som för tankarna till sammanvävda trådar. I det här setet ingår både en större Intreccio-form med diameter på 23 centimeter och en Mini Intreccio-form med plats för sex stycken små Intreccio-kakor med diameter på 7,5 centimeter vardera. Njut av kakorna vid olika tillfällen, eller varför inte servera en tårta med matchande bakverk till?

Formarna är tillverkade av silikon som tål både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C. De klarar ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin och passar utmärkt såväl för frysta bakverk och mousse som för gräddade varianter.

Silikonform Vinile, Ø 19,5cm
322 kr
Bagaren och Kocken

Det är bara fantasin som sätter gränserna för vad du kan skapa med en silikonform från Silikomart. Varför inte görglassdessert perfekt för att framhäva det spiralformade mönstret i bakformen när du använder två olika sorters glass. Produkten rymmer upp till 1,4 liter kaksmet eller annat gott. 

Intreccio silikonform 21 cm
336 kr
Bagaren och Kocken

Intreccio silikonform från italienska Silikomart har en elegant design som påminner om sammanvävda trådar, vilket ger dina bakverk en intressant look som tilltalar både öga och gom. Formen är tillverkad av silikon som tål både låga och höga temperaturer (från -60°C till +230°C) och klarar ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin. Den kommer alltså väl till pass både för frysta bakverk, mousse och bakade varianter. Formen har en diameter på 21 centimeter och är 7 centimeter hög.

Silikomart Chokladform Dubai Bar SCG066
119 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart Dubai Bar chokladform är en elegant silikonform med 10 kavitéer – perfekt för att skapa moderna chokladbars, frysta desserter eller semifreddo med hög finish. Med en total volym på 175 ml är den idealisk för portionerade kreationer som imponerar med både smak och form.

Formen är tillverkad i 100 % silikon och är ugns- och fryssäker (–60 °C till +230 °C). Den naturliga non-stick-ytan gör att bakverken lossnar enkelt utan att spricka. Diskmaskinssäker och livsmedelsgodkänd – tillverkad i Italien för kompromisslös kvalitet och hållbarhet.

Silikomart Airplus 18 N.20 rund bakform
287 kr
Bagaren och Kocken
Dessa runda formar ger dig möjligheten att göra både sött och salt i köket och de funkar bland annat mycket bra till små kakor. Det är endast fantasin som sätter gränserna. Formen kan användas i ugnen, mikrovågsugnen och i frysen. Formen är belagd med non-stick beläggning och kan därför användas på båda sidor.
Silikomart Silikonform Garden
109 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart GARDEN är en mångsidig silikonform med 9 kavitéer i ett organiskt, blommigt mönster – perfekt för dig som vill skapa bakverk och desserter med visuell wow-effekt. Varje hålighet mäter 60 x 40 mm, vilket gör dem lämpliga för mindre portionsdesserter eller dekorativa inslag.

Tillverkad i 100 % silikon med naturliga non-stick-egenskaper. Formen klarar temperaturer från –60 °C till +230 °C, vilket gör den perfekt både för ugn och frys. Den är livsmedelssäker, diskmaskinsvänlig och tillverkad i Italien – en garanti för lång livslängd och pålitlig kvalitet.

Silikomart Chokladform Choco Flower SCG063
119 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart SCG063 Choco Flower chokladform är en formsäker silikonform för dig som vill ge praliner, dekorationer och desserter ett extra elegant lyft. Med 15 små blommor à 30 x 30 mm bjuder den in till kreativitet i både smak och presentation – oavsett om du arbetar med choklad, socker, gelé eller is.

Tillverkad i 100 % silikon med naturligt non-stick-egenskaper ger chokladformen dig en enkel användning och ett felfritt resultat. Den klarar temperaturer från –60 °C till +230 °C och fungerar lika bra i ugn som i frys. Formen är livsmedelssäker, diskmaskinsvänlig och tillverkad i Italien – en garanti för kvalitet och lång hållbarhet.

Silikomart Silikonform Cylinders SF119
139 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart SF119 Cylinders är en professionell silikonform ur den populära Classic-serien – designad för att skapa eleganta portionsdesserter med proffsig finish. Formen har 8 håligheter à Ø 63 x H 40 mm, perfekt för mousse, glass, bakverk eller innovativa förrätter.

Tillverkad i 100 % platinumsilikon med naturlig non-stick-effekt gör att även de mest delikata kreationer lossnar lätt och behåller sin form. Formen tål temperaturer från –60 °C till +230 °C, vilket gör den lika användbar i ugn som i frys. Den är diskmaskinsäker, livsmedelscertifierad och tillverkad i Italien – med hög kvalitet och hållbarhet i fokus.

Tartufino pralinform
128 kr
Bagaren och Kocken

Denna form är tillverkad i renaste silikon av högsta kvalitet. Formen kan användas både i frysen, ugnen och i mikrovågsugnen och kan bland annat användas till isbitar. Formen tål temperaturer ner till -60 grader och högt som +230 grader. Materialet är silikon vilket gör innehållet enkelt att trycka ut och fastnar inte. Formen ger 15 st valfria kreationer och kan användas flera gånger. Dessutom så tål den även diskmaskin.

Savarin silikonform
128 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart Savarin silikonform ger små munkformade kakor i portionsstorlek – bra såväl som snyggt snacks till kaffet som att duka fram på barnkalaset. Formen ingår i serien Classic, framtagen med fokus på rena linjer som kan inspirera dig till att plocka fram kreativiteten i köket och skapa vackra dekorationer.

Formen är tillverkad av högkvalitativ silikon som tål både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C. Klarar ugn, mikrovågsugn, frys och maskindisk.

Silikomart Silikonform Finanzieri SF025
119 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart SF025 Silikonform är det självklara valet för dig som vill baka eleganta, små bakverk med professionellt resultat. Med plats för 20 individuella formar à 49 x 26 mm får du perfekta financiers – franska småkakor med smörig textur och mandelsmak – varje gång.

Formen är tillverkad i 100 % silikon, vilket gör att bakverken lossnar enkelt utan att fastna eller spricka. Den tål temperaturer från –60 °C till +230 °C och fungerar lika bra i ugn som i frys – vilket öppnar upp för både klassisk bakning och moderna, kylda desserter. SF025 är dessutom livsmedelscertifierad, diskmaskinssäker och tillverkad i Italien – ett bevis på pålitlig kvalitet och stilren design.

Mini Color silikonform
269 kr
Bagaren och Kocken

Med Mini Color silikonform från italienska Silikomart kan du låta dig inspireras till att skapa vackra färgpaletter och otaliga smakkombinationer. Formen rymmer sex kakor åt gången i praktisk portionsstorlek – perfekt när du vill bjuda nära och kära på lyxig dessert efter middagen.

Mini Color är en del av Silikomart-serien 3Design och passar för både bakade kakor, frysta desserter och mousse. Den är tillverkad av högkvalitativ silikon och klarar både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C. Tål diskmaskin, ugn, mikrovågsugn och frys.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.