
Med denna potatiskokare i gjutjärn kan du enkelt tillaga potatis med en härlig grillsmak. Den rymmer flera potatisar och kan även användas för att laga andra grönsaker eller fisk. Den är designad för att användas direkt i glöden eller på grillen.

Ett riktigt, "gammaldags" järn som kan användas till så mycket! Du kan värma det på elden eller på grillen och göra saftiga hamburgare med perfekt yta. Järnet kan också användas för att tillaga läckra smörgåsar eller till och med våfflor! Låshaken håller ihop järnets båda halvor på ett säkert sätt.
Gjutjärnets utmärkta materialegenskaper gör det möjligt att steka kött och sedan använda restvärmen för bakning eller annan matlagning. Själva järnet väger 2,7 kg.
För rengöring kan de två halvorna separeras vid gångjärnet och rengöras individuellt. Efter användning måste det rengöras för hand under varmt, rinnande vatten.

Den 1.5 liter stora tekannan av högkvalitativt rostfritt stål kokar vatten snabbt och enkelt - på öppen eld såväl som på en el-, gas- eller induktionsspis.
Tack vare det trevägs böjda, rörliga handtaget kan vattenkokaren hängas över en eld och är bekväm att använda. Finns här i två storlekar.

Tung, svart och robust – Petromax fältugn är ett oumbärligt redskap när du lagar mat över öppen eld. Den här fältugnen, eller Dutch Oven som den också kallas, är tillverkad av gjutjärn vilket ger den många praktiska egenskaper och gör den enkel att använda på många olika sätt. Perfekt för att laga grytor, laga kyckling och grönsaker, koka ris, baka bröd och mycket mer. Grytan kan staplas, så att du kan laga mat i flera fältugnar samtidigt. Locket kan även användas som stekpanna, Grytan är även utrustad med hål för termometer samt handtag med skåra för säker upphängning. Du kan själv välja om du vill ha en variant med eller utan ben, beroende på hur dina behov ser ut när du lagar mat utomhus.

Tung, svart och solid - med egna ben. Petromax Dutch Oven är oumbärlig när du lagar mat med eld. De är inte bara tillverkade av gjutjärn med alla dess värdefulla egenskaper, utan de är också mycket enkla att använda och ger din mat en fantastisk smak!
Locket kan vändas runt och användas som stekpanna (utom ft0,5-t)
De holländska ugnarna är stapelbara
Hål för livsmedelstermometer

Stor brödform K8 med baklock, med en kapacitet på 4,6 liter mat. Brödformen kan användas för att baka gott hembakat bröd. Men även kakor, grytor, gratänger, rostade grönsaker med lite olivolja och kryddor på toppen. Eller varför inte rätter med ost och annan mat som gärna får en ugnsstekning precis innan servering.
Den har också ett praktiskt gjutjärnslock med en isolerad locklyftare. Locket håller temperaturen perfekt inne i brödformen och maten tillagas jämnt och på bästa möjliga sätt. Petromax brödformar finns i två storlekar, K4 och K8, så att du i förväg kan välja rätt storlek för de antal personer du vill servera. Tillsammans med locket väger den 9,5 kg och står mycket stadigt var du än ställer den.
Ingen teflon, beläggningar eller kemikalier. Järnet i gjutjärnet "spiller" över med små mängder järn i maten, som kroppen behöver för att binda andra mineraler och fungera bra. Inte för mycket, utan pyttesmå mängder, vilket också ger maten en fantastisk, minnesvärd smak varje gång.
Formen blir bara bättre för varje gång det används. Det måste dock rengöras för hand. Det är viktigt att torka bort vattnet, annars rostar formen om det får stå för länge. Om gjutjärnet behandlas på rätt sätt kommer det att hålla (nästan) för evigt. Det är ett köksredskap som kan hålla i generationer och skapa många nya minnen.
Locket på K8-modellen har fötter och kan därför vändas upp och ned och användas som en stek- och grillpanna. Den behåller värmen länge, vilket den fick i ugnen samtidigt som den fungerade som lock. Detta sparar energi och utnyttjar all värme för att skapa ännu en underbar måltid för dig och dina nära och kära.

Extremt robust och speciellt utformad för friluftsentusiaster. Petromax Atago är ett oöverträffat allt-i-ett-verktyg som kan användas som en vanlig grill, en spis, en ugn och en eldstad med kolbriketter eller ved. Med sina fyra grundfunktioner erbjuder den en rad olika tillagningsmetoder, som alla har en underbar smak. Både för att de är tillverkade utomhus - för att spara naturen - och för att de är tillverkade av bra och hållbara material.
Petromax Atago kan användas i kombination med en Dutch Oven eller en wok. Båda kan placeras ovanpå en Atago och är då helt omgivna av uppvärmt rostfritt stål. Värmeeffekten är mycket hög och maten tillagas effektivt och jämnt, vilket ger god smak och sparar energi. Väger 7 kg.
Petromax Atago har dessutom ett grillgaller som förvandlar den till en vanlig grill. Utan grillgaller fungerar Atago som en eldpanna. Den kan också "fungera" som kaffebryggare i kombination med Petromax Perkolator "Perkomax".
Tack vare den unika utdragsmekanismen, som kan göras både kort och lång, är Petromax Atago klar för användning på ett ögonblick. När den är hopfälld har den en höjd på bara 14 cm.

Gjutjärnsform för bakning av sockerkaka (Ø 23 cm) och tårtformar (Ø 22 cm) i locket, lämplig för både ugn och öppen eld. Det multifunktionella locket har en pajform på insidan och fötter för att stå på utsidan. Locket håller temperaturen perfekt inne i kakformen och degen gräddas jämnt på bästa sätt. Ett handtag gör det enkelt att hantera och bära.
Ingen teflon, beläggningar eller kemikalier. Järnet i formen "spiller" över med små mängder järn i maten, som kroppen behöver för att binda andra mineraler och fungera bra. Inte för mycket, utan pyttesmå mängder, vilket också ger maten en fantastisk, minnesvärd smak varje gång. Formjärnet blir bara bättre för varje gång det används. Det måste dock diskas för hand.
Det är viktigt att torka bort vattnet, annars rostar det om det får stå för länge. Om formjärnet behandlas på rätt sätt kommer det att hålla (nästan) för evigt! Det är ett verktyg som kan hålla i generationer och skapa många nya minnen. Bakformen och locket väger totalt 6,85 kg och står helt stabilt där du placerar dem.

Roterande våffeljärn för söta och salta hjärtformade våfflor med skräddarsydd stödram. Styrspåren i den tvådelade gjutjärnsformen håller det roterande våffeljärnet säkert stängt inuti ramen och allt inuti på plats. Ett extra gjutjärnsspår fungerar som stopp på stödramen och möjliggör en exakt 180°-rotation.
Handtagen i naturligt trä ger ett säkert grepp och ett bra värmeskydd. Att grädda våfflor blir en enkel uppgift. Baksidan, med en stor draklogotyp, kan också användas för att grädda tunna pannkakor eller tunnbröd. Perfekt i kombination med det mobila köket Petromax Atago för brasor och andra eldar.

Den här stekpannan i gjutjärn från Skottsberg levererar en rad fantastiska egenskaper i köket. Pannan är förkryddad, vilket innebär att den är inbränd med vegetabilisk olja för att vara redo att användas direkt. Den tål dessutom höga temperaturer, vilket gör den väl lämpad för att steka fisk, kött, potatis, pannkakor och wraps, eller varför inte för att göra läcker paella eller steka bröd?
Stekpannan är tillverkad i en enda gjutning av lätt och slitstark järnmalm. Eftersom pannan värms upp mycket snabbt är det viktigt att du låter den värmas gradvis på plattan, för att undvika att botten blir skev. Stekpannans handtag är ihåligt, vilket gör att det håller sig svalt och kan greppas enkelt även när stekpannan är varm.
Med en gjutjärnspanna från Skottsberg får du en högkvalitativ panna som värms upp snabbt och säkerställer optimal värmefördelning. Den är kompatibel med många typer av värmekällor: gas, el, keramik, induktion och öppen eld. Den finns dessutom i flera storlekar, så att du kan hitta en panna för varje tillfälle i köket.

Gjutjärnskastrull med handtag på 1 liter från Petromax – perfekt för att tillaga en mängd olika livsmedel. Det robusta gjutjärnsmaterialet ger jämn tillagning och bakning, vilket passar lika bra för att koka sås som för att puttra kött med stängt lock. Det långa handtaget underlättar hanteringen, oavsett om du lagar mat hemma vid spisen eller över öppen eld utomhus. Lockets speciella design ser till att kondensen droppar rakt tillbaka ner i kastrullen, för ett saftigt och gott resultat varje gång.


Brödformen kan användas för att baka gott hembakat bröd. Men också kakor, grytor, gratänger, rostade grönsaker med lite olivolja och kryddor på toppen. Eller varför inte rätter med ost och annat som gärna får en kvarts ugnsstekning precis innan servering. Den har en kapacitet på 2,4 liter.
Den rektangulära bakformens gjutjärnsegenskaper är en succé i många hemmaugnar. Den har också ett praktiskt gjutjärnslock med en isolerad locklyftare. Locket håller temperaturen perfekt inne i formen och maten tillagas jämnt och på bästa möjliga sätt.
Ingen teflon, beläggningar eller kemikalier. Järnet i formen "spiller" över med små mängder järn i maten, som kroppen behöver för att binda andra mineraler och fungera väl. Inte för mycket, utan små mängder, vilket också ger maten en fantastisk, minnesvärd smak varje gång.
Petromax brödformar finns i två storlekar, K4 och K8, så att du i förväg kan välja rätt storlek för de antal personer du vill servera. Gjutjärnet blir bara bättre för varje gång det används. Den måste dock rengöras för hand.
Det är viktigt att torka bort vattnet, annars rostar brödformen om det får stå för länge. Om gjutjärnet behandlas på rätt sätt kommer det att hålla (nästan) för evigt. Det är ett köksredskap som kan hålla i generationer och skapa många nya minnen. Bakformen och locket väger totalt 5,6 kg och står helt stadigt där du placerar den.
Locket behåller den värme som det fick i ugnen när det användes som lock under lång tid. Denna värme kan återanvändas för att hålla kött och annat varmt, som i en stekpanna. Detta sparar energi och utnyttjar all värme för att skapa en underbar måltid för dig och dina nära och kära.


Tillaga olika rätter och råvaror på det massiva stekbordet från Gourmetstål, som fungerar på alla värmekällor, inklusive induktion, grill och över en öppen eld. Du kan tillexempel steka stora mängder kött eller tillaga en pizza på stekbordet. Plattan är handgjord av varmvalsat kolstål från Västerbotten i Sverige med malm från Norrbotten, Sverige.
Med stekbordet från Gourmetstål får du en perfekt stekyta och hög flexibilitet, då plattan är perfekt till råvaror med stora ytor, såsom en laxsida. Dessutom är stekbordet ett unikt och roligt sätt att laga mat på - perfekt som underhållning för gästerna. Dessutom kan du ta bort stekbordet från värmekällan till matbordet för att hålla maten varm.

Gjutjärnskastrull med handtag på 2 liter från Petromax – perfekt för att tillaga många olika råvaror och maträtter. Det robusta gjutjärnet ger jämn tillagning och bakning, vilket passar lika bra för att koka såser som för att puttra kött med stängt lock. Kastrullens långa handtag ger enkel och säker hantering, oavsett om du lagar mat inne vid spisen eller över öppen eld utomhus. Tack vare lockets speciella design droppar kondensen tillbaka rakt ner i kastrullen, vilket ger ett saftigt och gott resultat varje gång.

Tung, svart och robust – Petromax fältugn är ett oumbärligt redskap närhelst du vill laga mat över öppen eld. Fältugnen, eller Dutch Oven som den även kallas, är tillverkad av gjutjärn. Det ger den många praktiska egenskaper och gör den enkel att använda på många olika sätt. Perfekt för att tillaga grytor, kyckling, grönsaker, ris, bröd och mycket mer. Grytan kan staplas, så att du kan laga mat i flera lager samtidigt. Även locket kan användas som stekpanna. Fältugnen är även utrustad med ett hål för termometer och handtag med skåra för säker upphängning. Finns med eller utan ben, så att du kan välja efter dina egna matlagningspreferenser.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.