
Detta eleganta vinglas från Orrefors Intermezzo Bouquet-serie är perfekt för att njuta av fruktiga röda viner. Den breda kupan hjälper vinet att utveckla sina aromer och den vackra designen med en matt guldskimrande droppe ger en lyxig känsla till dukningen.

Intermezzo Double Old Fashioned-glaset kommer väl till pass när du vill servera olika drinkar och cocktails, med eller utan alkohol. Tack vare den vackra designen passar glaset dessutom perfekt när du vill sätta guldkant på dukningen under middagar med dina favoriter. Finns i två storlekar, 25 eller 40 centiliter.
Att bädda in guldpigment i Intermezzo-seriens klassiska bubbla har länge varit ett mål för Orrefors hantverkare och seriens formgivare Erika Lagerbielke. Nu finns den äntligen här – en matt guldskimrande droppe, inbäddad i det vackra kristallklara glaset. Glaset är munblåst i Sverige av skickliga glasblåsare. Tål maskindisk.

Njut av ett glas vin till vardagen eller till festliga tillfällen - Informal-glaset från Orrefors kan smidigt användas till bägge tillfällen. Glaset är perfekt till vitvin, rosévin och rödvin, men också till en somrig cocktail eller kanske till ett glas vin med en skiva citron. Informal-serien består av glas som garanterat kommer lyfta både den enklare dukningen och den mer exklusiva.
Därutöver är glaset lätt format och tunt, och det har ett nordiskt samt minimalistiskt uttryck. Det är Björn Dahlström som står bakom designen av det vackra glaset. Glaset tål maskindisk och i paketet ingår 2 st.


Orrefors More Bistro vinglas är en hyllning till den enkla njutningen av vin. Designad av Erika Lagerbielke, erbjuder detta 31 cl glas en generös vinupplevelse trots sin kompakta storlek. Dess välformade kupa framhäver vinets aromer och smaker, vilket gör det till ett utmärkt val för såväl stjärnrestauranger som hemmamiddagar. Tillverkat i kristallglas, är det här vinglaset inte bara en fröjd för ögat utan också för vinälskaren. Det tål maskindisk, vilket gör det praktiskt för daglig användning. Med sin tidlösa design och funktionella elegans, representerar Orrefors More Bistro det bästa av skandinavisk designtradition.
Orrefors står som en bastion av svensk glasblåsningskonst sedan starten 1898, berömd för sin exceptionella kvalitet och estetiskt tilltalande design. Varje skapelse är resultatet av skickligt hantverk och nyskapande, framtaget i partnerskap med ledande designers. Orrefors är en smältdegel där gammal tradition möter ny innovation, vilket resulterar i glasprodukter som inte bara är funktionella utan även tjänar som estetiska konstföremål.

Vitvinsglaset från Orrefors är tillverkat av ett unikt munblåst glas De tidlösa formerna skapar ett klassisk utseende som kan användas vid alla tillfällen och alla sorters vitvin. Framtagandet av smaker och aromer är högsta prioritet med detta glas som ger dig en elegant och utmärkt smakupplevelse varje gång.


Med detta rödvinsglas kan du duka bordet som till en Nobelprisutdelning. Serien är nämligen skapad till Nobelprisets 90 års jubileum och utstrålar elegans. Glaset är tillverkad av munblåst kristallglas av hög kvalitet hos Orrefors glasverk i Småland. Glaset har en kapacitet på 20 cl och ett unikt skaft som fångar blicken.

Orrefors representerar det yppersta inom svensk glasdesign sedan starten 1898, hyllad för sin exceptionella kvalitet och estetiska uttryck. Varje skapelse är resultatet av skickligt hantverk och nyskapande, framtaget tillsammans med ledande designers. Genom att sammanväva gammal tradition med ny innovation, frambringar Orrefors glas som inte enbart är funktionella utan även står som skulpturala konstverk.


Orrefors More glas är ett klassiskt designat glas med en tunn kant för att din drickupplevelse ska bli så njutningsfull som möjligt. Kollektionen är designad av Erika Lagerbielke.
Erika Lagerbielke har under två decennier ritat glas som fångat både kritikers och konsumenters hjärtan. Bland succéerna finns t.ex serviserna Intermezzo, Merlot och Difference som alla är prisbelönta. Färger och slipade detaljer är utmärkande för Lagerbielke, inom både konstglas och kollektion.


Vinglasen Pulse från Orrefors är det perfekta valet när du vill sätta pricken över i på en vacker dukning. Bra för djupa och robusta rödviner, men extra bra för krispigt vitt vin. Den rymliga designen med bred bas gör att vinet syresätts, vilket lyfter upplevelsen av vinets smaker till nästa nivå. Glasen rymmer 38 centiliter, så att du kan njuta av dina favoritviner på bästa sätt. Levereras i en snygg ask med fyra glas – en perfekt present till dig själv eller en vinälskare du vill skämma bort.

Den moderna formen på champagneglaset kombinerar både smaken och aromen från det mousserande vinet och ger en utmärkt smakupplevelse. Merlot serien är designad av Erika Lagerbielke och glasen är tillverkad av munblåst glas. Orrefors är svenskt och bjuder på en vacker skandinavisk design som är tidlös och skapad för de finaste vintillfällena.


Ett set med två champagneglas från Orrefors, designade med extra fina detaljer. Glasen från Intermezzo-serien designades av Erika Lagerbielke redan 1984. För att fira Erikas 40-årsjubileum med Orrefors återutges dessa legendariska glas, denna gång med en fin gyllene nyans. Glasen har en höjd på 23 centimeter och är munblåsta i Kosta. En snygg favorit som lyfter din bordsdukning. Efter användning kan glasen enkelt rengöras i diskmaskin.

Detta vackra champagne coupe glaset från Orrefors Intermezzo serien rymmer 30 cl. och passar perfekt till det stiliga middagsbordet. Glaset är designad av Erika Lagerbielke som har gett glaset en elegant look, bland annat tack vare de blå detaljerna. Dessutom fungerar glaset lika bra till desserter och drinkar.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.