
Dessa champagneglas från Orrefors Intermezzo-serie är en elegant detalj för speciella tillfällen. Designen av Erika Lagerbielke har fått en gyllene uppdatering för att fira hennes jubileum. Glasen är munblåsta och tål maskindisk.


Orrefors More Champagne Boule Glas är en hyllning till det moderna firandet. Med en design av Erika Lagerbielke, är detta champagneglas en del av serien More, som är inspirerad av professionella sommelierers och krögarers insikter. Glasets rundade kupform är inte bara en estetisk höjdpunkt utan också en funktionell innovation som framhäver det mousserande vinets fruktighet, kropp och fräschör. Den extra höga stammen tillför en festlig och lyxig känsla, vilket gör varje skål till en minnesvärd händelse.
Den unika termen "boule" för champagneglas, som refererar till dess rundade form, är möjligen unik för Orrefors och introducerades först av Lagerbielke under en utställning 2022. Detta glas är inte bara en dryckesbehållare, det är en konversationstartare, en symbol för elegans och en förlängning av den festliga atmosfären.
Orrefors representerar en legendarisk status i världen av svensk glastillverkning, etablerad år 1898. Märket har erhållit globalt beröm för sin exceptionella kvalitet och estetiskt tilltalande design. Varje skapelse är resultatet av extraordinär skicklighet och nyskapande, framtagen i nära samverkan med ledande designers. Orrefors kombinerar gammal tradition med nytänkande för att framställa glasartiklar som inte enbart möter dagliga funktioner men även står som objekt av konstnärligt uttryck.

Detta vackra champagne coupe glaset från Orrefors Intermezzo serien rymmer 30 cl. och passar perfekt till det stiliga middagsbordet. Glaset är designad av Erika Lagerbielke som har gett glaset en elegant look, bland annat tack vare de blå detaljerna. Dessutom fungerar glaset lika bra till desserter och drinkar.

Intermezzo martiniglas från Orrefors har en design som passar som handen i handsken för klassiska cocktails som dry martini och cosmopolitan. Det rymmer 25 centiliter, är tillverkat i Sverige av skickliga glasblåsare och tål maskindisk.
Att bädda in i guldpigment i den klassiska Intermezzo-serien har länge varit ett mål för Orrefors hantverkare och seriens formgivare Erika Lagerbielke. Nu är den äntligen här – en matt guldskimrande droppe, inbäddad i det vackra kristallklara glaset. Perfekt för att sätta guldkant på dukningen under härliga middagar med dina favoriter.


Unna dig att servera champagne med stil i Orrefors Pulse champagneglas – det perfekta tillskottet i din glassamling. En fröjd för både öga och gom som bjuder dig på en förstklassig upplevelse när det är dags att njuta av ett bubbligt och uppfriskande glas champagne.
Pulse-serien är uppskattad för sitt sofistikerade uttryck till dukningen. Serien är formgiven av den välrenommerade designern Ingegerd Råman, som skapat ett perfekt möte mellan form och funktion. Pulse champagneglas är alltså inte bara vackra på bordet, utan även funktionella och passande för alla tillfällen
Varje glas rymmer 28 centiliter av din favoritchampagne och kan diskas i diskmaskin, så att du slipper tänka på disken när festen är över. Levereras i en låda med två glas, vilket gör dem till en fin present till dig själv eller någon du tycker om.

Denna Coupe är en del av Orrefors moderna glas-serie Metropol. Glasen kännetecknas på deras skarpa kanter och den ikoniska svarta droppen i skaftet. Glasen från Metropol-serien är tillverkade av munblåst glas på glasverket i Småland och er designande av Erika Lagerbielke. Coupeglasen kan användas till mousserande vin och champagne men även till en elegant servering av desserter.

Intermezzo Bouquet vinglas passar enastående bra till fruktiga röda viner. Glaset har en generös och bred kupa, som hjälper vinet att utvecklas och låter dig njuta till fullo av de härliga aromerna. Det har även en vacker design – perfekt för att sätta guldkant på bordet under middagen med dina favoriter.
Att kunna bädda in guldpigment i Intermezzo-seriens klassiska bubbla har länge varit ett mål både för Orrefors hantverkare och för seriens formgivare Erika Lagerbielke. Nu finns den äntligen här – en matt guldskimrande droppe i det vackra kristallklara glaset. Munblåst i Sverige av skickliga glasblåsare. Tål maskindisk.



Intermezzo karaff från Orrefors hjälper dig att sätta guldkant på bordet. Den rymmer 112 centiliter och passar lika bra för vin som för vatten, så att du kan använda den vid många olika tillfällen. Att bädda in guldpigment i Intermezzo-seriens klassiska bubbla har länge varit ett mål för Orrefors hantverkare och seriens formgivare Erika Lagerbielke. Nu finns den äntligen här – en matt guldskimrande droppe, inbäddad i det vackra kristallklara glaset. Karaffen är munblåst i Sverige av skickliga glasblåsare. Tål maskindisk.

Servera champagne på bästa sätt i dessa exklusiva glas från Orrefors. Glaset är en del av Carat-serien och bidrar till att sprida en elegant och exklusiv stämning som garanterat kommer lyfta hela dukningen. Det eleganta champagneglaset är designat av Lena Bergström och rymmer 24 cl. Två champagneglas är ingår i detta set.
Därutöver har glaset ett unikt och romantiskt uttryck som på utstrålar tidlöshet. Carat-serien är en av Orrefors mest älskade och växer nu ytterligare genom dessa champagneglas. Njut av dina bubblor i detta fina glas, eller ge bort dem i bröllopspresent, studentpresent eller liknande.


Njut av doften av hembakt bröd med den praktiska brödformen i grå silikon. Brödformen har en stabiliserande stålkant och mäter 24 cm inre längd. En del av produktserien Blomsterbergs, som gör en dygd av att skapa bakverktyg i hög kvalitet till den dedikerade hemmabagaren.
Formen kan användas till att baka rågbröd, formbröd och många olika sorters bakverk. Se till att smörja formen invändigt innan användning för ett optimalt resultat. Silikonformen tål både maskindisk, ugn upp till 220 grader och frost ner till -20 grader.


Vackra kristallchampagneglas från Orrefors serie Helena. Glasen passar lika bra till vardags som till det oförglömliga ögonblick.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.