
Detta vitvinsglas från Orrefors är tillverkat av munblåst glas och har en tidlös design. Glasets form är skapad för att framhäva smakerna och aromerna i vinet, vilket ger en elegant upplevelse.

Intermezzo Balance vinglas passar perfekt att ställa fram när du vill sätta lite extra guldkant på middagen med dina favoriter. Det rymmer 44 centiliter och passar för alla vintyper, både rött, vitt och rosé. Vinernas doft och smak framhävs väl genom glasets tulpanform och den vackra designen med gulddetalj gör det till en fröjd även för ögat.
Det har länge varit ett mål, både för Orrefors hantverkare och för formgivaren Erika Lagerbielke, att kunna inkorporera guldpigment i Intermezzo-seriens klassiska bubbla. Nu finns den äntligen där – en matt guldskimrande droppe, inbäddad i det vackra kristallklara glaset. Munblåst i Sverige av skickliga glasblåsare. Tål maskindisk.

Aroma vinglas ingår i serien Intermezzo, en av Orrefors klassiker. I många år har det varit ett mål för Orrefors hantverkare och formgivaren Erika Lagerbielke att kunna fylla glasets karakteristiska bubbla med guldpigment och nu finns den äntligen där – en matt guldskimrande droppe, inbäddad i det kristallklara glaset. Perfekt att ställa fram på bordet när du vill sätta lite extra guldkant på stämningen med dina favoriter.
Aroma-glaset rymmer 62 centiliter och passar utmärkt till röda viner med fruktig karaktär, oavsett druva. Den stora kupan låter vinet utvecklas och ger gott om plats för alla härliga aromer. Glaset är munblåst i Sverige av Orrefors skickliga glasblåsare och formgivet av Erika Lagerbielke. Tål maskindisk.

Mareld vitvinsglas har en elegant och stilren design som passar bra för vinälskaren. Det har en smal stjälk och en lagom rundad kupa – perfekt för att njuta av såväl en smörig chardonnay som en krispig riesling. Kupan rymmer 33 centiliter, vilket ger dig gott om plats för att lufta vinet och framhäva alla dess aromer. Glaset är tillverkat av högkvalitativt glas som tål maskindisk. Levereras i set om antingen fyra eller åtta glas.


Upplev elegansen och den skandinaviska designtraditionen med Orrefors Highball Glas. Dessa glas är en hyllning till det klassiska hantverket och modern innovation, formgivna av den namnkunniga Lena Bergström. Varje glas i detta 4-pack är munblåst i Småland, vilket garanterar en unik kvalitet och skönhet som bara kan komma från Orrefors’ expertis.
Den oregelbundna geometrin i serien Carat reflekterar ljuset på ett sätt som får kristallglaset att gnistra och livar upp varje dryck, från saftiga smoothies till sofistikerade cocktails. Dessa glas är inte bara en fröjd för ögat utan också praktiska, då de tål maskindisk och gör eftermiddagsdrinken eller middagsbjudningen till en enkel affär.
Orrefors är en ikon inom svensk glaskonst, grundad 1898, och har vunnit erkännande för sin överlägsna kvalitet och estetiska design. Varje verk är ett verk av mästerlig hantverksskicklighet och innovation, skapat i samarbete med framstående designers. Orrefors förenar tradition med modern innovation för att skapa glasföremål som inte bara uppfyller praktiska behov utan också fungerar som konstverk.

Vinglaset från Merlot är ett klassiskt glas som kan användas vid alla tillfällen. Glaset har en kapacitet på 57 cl och kallades tidigare för 60 cl i Orrefors Merlot-serien. Glaset är designat av Erika Lagerbielke och har klassiska och tidlösa former som framhäver både smak och arom.

Dessa vinglas från Orrefors är en del av Elixir-serien. Elixir kom till marknaden under 1969 och glasen har varit mycket populära sedan introduktionen. Du får hela 4 glas som rymmer 28 cl. Glasen har en vacker och unik form som gör det möjligt att servera både vit- och rödvin i dem. De är lika allsidiga som de är eleganta och dekorerar därför varje dukning. Så bjud in vännerna på vin och låt dem njuta av det i dessa vackra glas från Orrefors.

I över 100 år har svenska Orrefors gjort glas av hög kvalitet från glasverket i Småland. Detta glas låter dig njuta av en kall öl med en vacker estetik och en design som bjuder in till en skål. Glaset är tillverkad av munblåst glas och kan också användas som ett ovanligt och unikt dricksglas vid matbordet. Merlot-serien är framtagen med målsättning att frambringa utseende, smak och arom.

De vackra Carat glasen från Orrefors är designade av Lena Bergström och har blivit en folkkär klassiker av slipad kristall. Glasen är mycket mångsidiga och har ett unikt romantiskt uttryck som även sprider en känsla av lyx kring dukningen. Glasen rymmer 44 cl. och tål diskmaskin.

Njut av ett glas vin till vardagen eller till festliga tillfällen - Informal-glaset från Orrefors kan smidigt användas till bägge tillfällen. Glaset är perfekt till vitvin, rosévin och rödvin, men också till en somrig cocktail eller kanske till ett glas vin med en skiva citron. Informal-serien består av glas som garanterat kommer lyfta både den enklare dukningen och den mer exklusiva.
Därutöver är glaset lätt format och tunt, och det har ett nordiskt samt minimalistiskt uttryck. Det är Björn Dahlström som står bakom designen av det vackra glaset. Glaset tål maskindisk och i paketet ingår 2 st.

Med detta ölglas från Orrefors får du ett unikt och elegant glas att servera öl i. Glasen gör upplevelsen att dricka sin kalla öl mycket bättre. Glasen är ett erkänt stycke av skandinavisk design och Metropol serien är känt för sin svarta signatur droppen i skaftet som ger det munblåsta kristallglaset ett estetisk uttryck. Att servera öl har aldrig varit vackrare eller mer elegant.

Orrefors More Bistro vinglas är en hyllning till den enkla njutningen av vin. Designad av Erika Lagerbielke, erbjuder detta 31 cl glas en generös vinupplevelse trots sin kompakta storlek. Dess välformade kupa framhäver vinets aromer och smaker, vilket gör det till ett utmärkt val för såväl stjärnrestauranger som hemmamiddagar. Tillverkat i kristallglas, är det här vinglaset inte bara en fröjd för ögat utan också för vinälskaren. Det tål maskindisk, vilket gör det praktiskt för daglig användning. Med sin tidlösa design och funktionella elegans, representerar Orrefors More Bistro det bästa av skandinavisk designtradition.
Orrefors står som en bastion av svensk glasblåsningskonst sedan starten 1898, berömd för sin exceptionella kvalitet och estetiskt tilltalande design. Varje skapelse är resultatet av skickligt hantverk och nyskapande, framtaget i partnerskap med ledande designers. Orrefors är en smältdegel där gammal tradition möter ny innovation, vilket resulterar i glasprodukter som inte bara är funktionella utan även tjänar som estetiska konstföremål.

Servera vitt vin till din förrätt i detta vackra vitvinsglad från Holmegaard, som kan användas både till vardags och fest. Glaset passar till alla stilar och är speciellt bra till ett syrligt och fruktigt vitt vin på grund av sin relativt lilla yta.
Den prisvinnande designern Peter Svarrer står bakom glaser, som tillhör Holmegaards-serien Cabernet. I samma serie fås även karaffer till vin och vatten samt glas till andra typer av vin, champagne, cognac, snaps, öl och vatten. Vitvinsglaset tål maskindisk vid max 55 grader.

Detta unika glas har den typiska Martiniglas v-formen och en anmärkningsvärd design. Glaset är framtaget till firandet av Nobelprisutdelningens 90 års jubileum och är en symbol för elegans och beundran. designen är tidlös och har ett estetisk utseende som du kan använda för att servera läckra martinis eller champagne. Glaset har en kapacitet på 23 cl.

Orrefors Ölglas är ett klassiskt designat glas med en tunn kant för att din drickupplevelse ska bli så njutningsfull som möjligt. Kollektionen är designad av Erika Lagerbielke.
Erika Lagerbielke har under två decennier ritat glas som fångat både kritikers och konsumenters hjärtan. Bland succéerna finns t.ex serviserna Intermezzo, Merlot och Difference som alla är prisbelönta. Färger och slipade detaljer är utmärkande för Lagerbielke, inom både konstglas och kollektion.

Med detta rödvinsglas kan du duka bordet som till en Nobelprisutdelning. Serien är nämligen skapad till Nobelprisets 90 års jubileum och utstrålar elegans. Glaset är tillverkad av munblåst kristallglas av hög kvalitet hos Orrefors glasverk i Småland. Glaset har en kapacitet på 20 cl och ett unikt skaft som fångar blicken.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.