Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Matcha Izumi 30 g

Matcha Izumi från La Via del Te är ett fint, jadegrönt tepulver med en mild och behaglig smak. Det är tillverkat av de allra grönaste tebladen som skördats för hand. Matcha kan användas för att göra traditionellt matchate eller som smaksättning i bakverk och desserter.

499 kr

Mat och dryck
Teer
Matcha te
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Rabokki Ramen Rice Cake Cup Hot & Spicy 145g
64 kr
Coopers Candy
Tteokbokki Rice Cakes kombinerat med ramen nudlar bildar den fantastiska snabbrätten Rabokki.   Tillagning:  1. Öppna locket, ta ut riskakan och såspåsen ur behållaren. 2. Häll ut riskakan och såsen i behållaren, tillsätt ca 20 ml vatten, blanda väl, på med locket och lägg i mikrovågsugnen i cirka 2 minuter 30 sekunder. 
Tsuki Matcha 100 g
599 kr
Bagaren och Kocken

Matcha Tsuki från La Via del Te är ett högkvalitativt matchapulver som är särskilt lämplig som ingrediens i bakning, till exempel i bakverk med choklad, såser och glass. Vid produktion av matcha används bara de allra grönaste knopparna, som skördas för hand i början av maj, innan teplantorna skuggas. Knopparna och bladen ångas för att förhindra oxidation, varefter de torkas och kyls ner. I slutet av det här steget kallas råprodukten för aracha. Arachan skärs sedan ner i maskin, samtidigt som stjälkar och eventuella gamla blad tas bort. Det ger i sin tur tencha, som är det som till sist mals ner i handgjorda stenkvarnar, vilket ger det fina jadegröna pulvret som är känt som matcha.

Selezione kaffebönor 250 g
149 kr
Bagaren och Kocken

De'Longhi Selezione är en noga utvald blandning från exklusiva ursprung – en intensiv mellanrost med en söt och välkomnande kropp. Blandningen består av 70% Arabica och 30% Robusta. Det ger ditt kaffe en fruktig och blommig ton med en uttalad syra, medan eftersmaken är intensiv men söt med inslag av kakao. Perfekt när du vill njuta av espresso, cappuccino och latte macchiato, direkt från böna till kopp.

Moomin Green Tea Raspberry löste 100 g
199 kr
Bagaren och Kocken

Med Moomin Green Tea Raspberry från Teministeriet får du en uppfriskande och välsmakande blandning av grönt te och hallon, med en karaktär som är både lätt och intensiv. Teblandningen kombinerar smaken av grönt te med den söta och syrliga smaken av saftiga hallon, vilket ger ett harmoniskt och uppfriskande resultat. En fin present till någon du tycker om, eller varför inte till dig själv?

Genom att kombinera noggrant utvalda ingredienser från naturen har Teministeriet skapat naturligt smaksatta teer utan tillsatt socker. Den här varianten levereras i en plåtburk med charmigt muminmotiv, vilket ger en touch av äventyr till din teupplevelse.

Rekommenderad mängd per kopp 1-2 teskedar. Rekommenderad bryggtemperatur 80°C. Bryggtid 2-3 minuter.

Qualità Rossa bryggkaffe, 340 g
79 kr
Bagaren och Kocken

Njut av Lavazzas ikoniska kaffe med italienska rötter hemma när du vill!

Qualità Rossa är en kaffeblandning med över 50 års historia. Arabicabönor från Brasilien och robustabönor från Afrika skapar ett aromatiskt, lent och fylligt kaffe med toner av choklad. Mellanrostat med intensitet 5/10 och passar bra med mjölk. 

Det malda kaffet är till för dig som använder en kaffebryggare eller franskpress.

Öppnad förpackning förvaras svalt och torrt.

Ramune - Green Apple 200ml
39 kr
Coopers Candy
Ramune Green Apple är en uppfriskande läsk från varumärket Ramune med en härlig smak av saftigt grönt äpple. Denna läsk är perfekt för dig som gillar fruktiga och uppfriskande drycker. Ramune Green Apple är en unik läsk som kommer i en karakteristisk glasflaska med en liten kula som används för att öppna flaskan. Njut av den goda smaken av grönt äpple och kyl ner dig med en svalkande Ramune Green Apple när du är törstig.
Espresso Barista Gran Crema kaffebönor, 1 kg
239 kr
Bagaren och Kocken

För dig som vill uppleva en stund av glädje med äkta italiensk espresso hemma!

Lavazzas rostade kaffebönor är en blandning av arabicabönor från Honduras & Brasilien, och robustabönor från Indonesien. Resultatet blir toner av bitter, mörk choklad med en pepprig kryddighet och en eftersmak av söt honung. Och precis som namnet antyder, Gran Crema, bidrar robustabönorna till att espresson får en tjock och intensiv crema. Resultatet är en mellanrostad espresso med intensitet 7/10.

För helautomatisk espressomaskin eller kaffekvarn.

Öppnad förpackning förvaras svalt och torrt.

Lavazza Qualità Rossa espressomalet kaffe, 250 g
69 kr
Bagaren och Kocken
Njut av Lavazzas ikoniska kaffe med italienska rötter hemma när du vill! Qualità Rossa är en kaffeblandning med över 50 års historia. Arabicabönor från Brasilien och robustabönor från Afrika skapar ett aromatiskt, lent och fylligt kaffe med toner av choklad. Mellanrostad med intensitet 5/10 och passar bra med mjölk.  Detta finmalda kaffe är till för dig som använder en espressomaskin eller mokabryggare. Öppnad förpackning förvaras svalt och torrt.
Mormor Lisas Milkshake Banana & Toffee 10-pack
29 kr
Coopers Candy
Mormor Lisas Milkshake Banana & Toffee har den makalöst goda och nostalgiska smakkombinationen banan och kola. Den tvådelade godisen påminner dig om härliga barndomsminnen! Försvinnande goda!
Yorkshire Gold Teabags 125g
69 kr
Coopers Candy
Det här är vår finaste blandning. Vi väljer teer från våra tre favoritursprung – Assam, Kenya och Rwanda – och köper dem från de tio bästa tegårdarna i världen för att skapa en rik, mjuk och otroligt tillfredsställande brygd.
Grönt te 100 g Sencha Ekologiskt - Natur Drogeriet
69 kr
Graviditetskollen.nu

Sencha te har sitt ursprung i Japan. Direkt efter skörd behandlas sencha-tebladen med het ånga för att förhindra jäsning. Därefter lufttorkas och rullas bladen. 

Traditionellt är det föredragna teet i Kina och Japan grönt te, och gradvis blir det mer och mer populärt i västländer där svart te har varit den rådande typen av te. Skillnaden mellan de två teerna är att gröna teblad har utsatts för väldigt lite oxidation under tillverkningen i motsats till svarta teer.

Innehåll: Ekologiskt grönt te - Sencha (Camellia sinensis).

Qualità Oro bryggkaffe, 340 g
79 kr
Bagaren och Kocken

Den första kaffeblandningen som Luigi Lavazza producerade i sitt lilla rosteri 1956 var Lavazza Qualità Oro. Receptet har sedan dess gått i generationer med samma fokus på smak och kvalité. Blandningen består av arabicabönor från sex ursprungsområden i Central- och Sydamerika. Tillsammans blir det ett lent och aromatiskt kaffe med blommiga och fruktiga toner. Bryggkaffet är mellanrostat med intensitet 5/10.

Passar dig som använder en kaffebryggare eller franskpress.

Öppnad förpackning förvaras svalt och torrt.

Johannesört äkta 100g Crearome
99 kr
Graviditetskollen.nu

Här har vi samlat en mångfald av ekologiska kryddor och örter, finmalda till pulver och snyggt paketerade i transparent burk med metalllock - nu även i 50 gram!

De hela pepparkornen serveras också i burk medan bladkryddorna presenteras i snygga naturaskar med fönster.
Kryddor har ett brett användningsområde i mat där de ger smak, ibland även färg, men de har ofta också många positiva effekter för kroppen!

En hel del kan också användas hela eller i pulverform i te och teblandningar, men även utvärtes till huden genom avkok eller som pulver i omslag, inpackningar, ansiktsmasker och till sköna fot- och kroppsbad! Många av örterna används som de är till örte eller blandas till egna örtteblandningar.
Här finns också fina dekorationsörter som t ex rosenblad, rosenknoppar, blåklint, ringblommor mm. Dessa kan även användas till te och annat.

En del av örterna kan vara fina till fot- och helkroppsbad. Använd vår örtpåse så blir det enklare, eller gör avkok! Örtavkok kan också användas i olika hud- och hårvårdsprodukter.
En del kryddor och örter är svåra att få tag på i ekologisk kvalitet eller fortfarande extremt kostsamma.
I dessa fall erbjuder vi konventionellt odlade.

Innehåller garvämnen, hypericin, saponiner och lite eterisk olja. Känt innehållsämne i en rad naturläkemedel (då som extrakt). Avkoket verkar allmänt välgörande och lugnande för huden i t ex ansiktsvatten och masker.

Coconut & Passion White Tea
200 kr
Bagaren och Kocken

Det vita teet med kokos och passionsfrukt från Nicolas Vahé är en exotisk teupplevelse som kombinerar smakerna av kokos och passionsfrukt för att föra tankarna till ett vackert semesterparadis. Denna utsökta teblandning är baserad på vitt te, som är känt för sin delikata smak och milda karaktär.

Teblandningen är berikad med kokosflingor och passionsfruktflingor som tillsammans skapar en djup och unik smakprofil. Kombinationen av den krämiga kokosnöten och den färska, tropiska passionsfrukten är både fantastisk och välsmakande, vilket gör detta te till ett verkligt nöje att njuta av. För att uppnå bästa smakupplevelse rekommenderas att brygga teet med 70°C varmt vatten och låta det dra i 2-4 minuter.

Pukka Lemon, ginger & Manuka Honey tepåsar 20-pack
65 kr
Patroner.se
Ingefära (32%), lakritsrot, fläderblom, fänkålsfrö, citronverbena, gurkmeja, naturlig smak från essentiell citronolja (6%), citronmyrten, citron hel (4%), manukahonungssmak (2%). (innehåller ickeekologisk antioxidant: askorbinsyra) Tepåsen kan komposteras Polyfenyleneter (PPE)-fri tepåse 100% organisk Tillverkad i England
Sensai Silky Purifying Silk Peeling Powder Matcha 40 g
800 kr
Nordic Feel
SENSAI Silky Purifying Silk Peeling Powder Matcha är en matchaberikad enzympeeling som ger huden en skonsam och djupgående exfoliering. Döda hudceller och orenheter avlägsnas skonsamt och huden blir fräsch, slät, silkeslen och får en förnyad lyster. Huden blir återfuktad och rengjord, samtidigt som hudstrukturen återställs. En perfekt peeling för dig som upplever att huden är ojämn och glåmig med tilltäppta porer.• Matchaberikad enzympeeling• Skonsam exfoliering• Ger en slätare, jämnare hud med ökad lyster• Passar en ojämn och glåmig hud

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.