
Matcha Tsuki från La Via del Te är ett högkvalitativt matchapulver. Det passar utmärkt som ingrediens i bakning, till exempel i chokladbakverk, såser och glass. Endast de grönaste knopparna används, vilka skördas för hand i början av maj.


Matcha Izumi från La Via del Te har ett namn som betyder "vår" på japanska och är det perfekta teet för dig som vill prova matcha för första gången. För att producera matcha används bara de allra grönaste knopparna, som skördas för hand i början av maj innan teplantorna skuggas. Knopparna och bladen ångas för att förhindra oxidation, varefter de torkas och kyls ner. I slutet av det här steget kallas råprodukten för aracha. Arachan skärs sedan ner i maskin, samtidigt som stjälkar och eventuella gamla blad avlägsnas, vilket i sin tur ger tencha. Till sist mals tenchan långsamt ner i handgjorda stenkvarnar, vilket skapar det fina jadegröna pulvret som är känt som matcha. Matchapulver är gott att avnjuta som matchate, men kan även användas för att smaksätta och dekorera bakverk.

Skäm bort dig själv eller någon du tycker om med det här matchasetet från La Via del Te. I det lyxiga setet ingår en keramikskål (chawan), en bambuvisp (chasen) och en teskopa (chashaku) – allt du behöver för att njuta av en riktigt god kopp matcha. Setet finns i två olika färger, grönt och brunt, så att du kan välja det du tycker bäst om, eller varför inte köpa varsitt åt dig och din älskling?


Skäm bort dig själv eller någon du tycker om med det här matchasetet från La Via del Te. I det lyxiga setet ingår en keramikskål (chawan), en bambuvisp (chasen) och en teskopa (chashaku) – allt du behöver för att njuta av en riktigt god kopp matcha. Setet finns i två olika färger, grönt och brunt, så att du kan välja det du tycker bäst om, eller varför inte köpa varsitt åt dig och din älskling?


Elegant visphållare i keramik från La Via del Te – perfekt för att förvara din matchavisp. Ett praktiskt och dekorativt tillskott på bordet, sidobordet eller bänken för dig som gärna njuter av en lyxig kopp matcha när du startar dagen, tar en paus från arbetet eller varvar ner på kvällen. Tillverkad av keramik med en vacker jadegrön glasyr.

Sencha te har sitt ursprung i Japan. Direkt efter skörd behandlas sencha-tebladen med het ånga för att förhindra jäsning. Därefter lufttorkas och rullas bladen.
Traditionellt är det föredragna teet i Kina och Japan grönt te, och gradvis blir det mer och mer populärt i västländer där svart te har varit den rådande typen av te. Skillnaden mellan de två teerna är att gröna teblad har utsatts för väldigt lite oxidation under tillverkningen i motsats till svarta teer.
Innehåll: Ekologiskt grönt te - Sencha (Camellia sinensis).



Matchasked i bambu från La Via del Te – ett oumbärligt redskap för dig som älskar att njuta av en god kopp matcha när du startar din dag, tar en paus från arbetet eller varvar ner på kvällen. Skeden är 19 centimeter lång och matchar fint med andra matcharedskap i bambu, så att du kan använda dem som en del av din inredning och skapa en vacker station för din favoritdryck på bordet eller bänken.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.