
Denna knivslip från Robert Welch har ett keramiskt hjul och ett plasthandtag. Den är utformad för att kontinuerligt hålla dina knivar i toppskick. Knivslipen är enkel att använda och kan användas för de flesta knivar, men inte de med tandat blad.

En stor praktisk grytslev i rostfritt stål från Robert Welch.
Alla redskap i serien Signature har ett ellipsformat handtag som ger ett bekvämt grepp i handen. Längst ut på handtaget finns en krok som gör det enkelt och snyggt att hänga upp redskapen på ett räcke.
Sleven tål att diskas i maskin
Material: 18/10 Rostfritt Stål
Längd: 32 cm






Satake Shāpu knivslip är en innovativ, patenterad knivslip som ger dig professionella resultat hemma. Med två slipsteg – diamant för att forma om slitna knivar och keramik för att polera och finjustera – är den utformad för att hantera både japanska knivar med en slipvinkel på 15-18 grader och europeiska knivar med 20-23 grader. Slipen är utrustad med fjäderbelastade, roterande slipstavar som automatiskt anpassar sig till knivens egg. Den ergonomiska designen garanterar enkel och säker användning, oavsett din erfarenhetsnivå. Med Satake Shāpu får du skarpa knivar som håller länge, utan krångel.
Knivslipen är enkel att underhålla och ger långvarig prestanda. Dess robusta konstruktion gör den lämplig för både professionella kockar och hemmakockar som söker en pålitlig lösning för att hålla sina knivar skarpa. Detta är en oumbärlig kökskamrat för dig som vill optimera din matlagning med sylvassa verktyg, snabbt och enkelt.



Knivblocket från Robert Welch är en perfekt knivförvaring för dig som vill ha ordning och reda i köket. Knivstället är designad för att få plats i en normalstor kökslåda.
Material: Bambu
Längd: 40 cm
Bredd: 17,5 cm
Höjd (Inklusive handtag): 10 cm

En praktisk serveringssked från Robert Welch.
Alla nylonredskap i Signature serien har ergonomiskt utformade handtag för ett välbalanserat grepp i handen. Redskapen är tillverkade i högkvalitativt giftfritt nylon som fungerar att använda till alla typer av kokkärl, även belagda. Alla redskap har även en smart krok längst ut i handtaget för upphängning.
Tål att diskas i maskin
Material: Giftfri Nylon
Längd: 31 cm


Detta Robert Welch Signatur set består av 4 delar. Setet innehåller 16 cm kockkniv, en 14 cm all-round kniv och en 10 cm grönsakskniv. Alla knivar passar utmärkt till vardagen. Setet innehåller även knivförvaring av bambu som passar bra i en kökslåda och som garanterar kvalitetesförvaring. Knivarna är tillverkade av tyskt rostfritt stål och har ett behagligt handtag som ger både balans och fast grepp. Signatur-kockkniven är en praktisk allround-kniv med böjt blad som gör det enkelt att skära med en gungande rörelse. Signature allround-kniv har ett smalt blad och en smal spets för extra precision. Den är perfekt till både skalning och tärning av frukt, bär, fisk och fågel. Grönsakskniven passar utmärkt till att skala och hacka grönsaker och annat med hård konsistens eller skal. Grönsakskniven är en hybrid av en europeisk och asiatisk spjutspetsteknik. Kniven är tillverkad i tyskt DIN 1.4116 tt stål och med en fylld kärna som ger extra styrka. Den är skapt med hjälp av Wold Edge Geometry™ för att uppnå samma skärpa som ett rakblad med en 15 grader vinkel på bladet.
Samtliga knivar är tillverkade av tyskt rostfritt stål med ett ergonomiskt DuPont-handtag som ligger riktigt bekvämt. Alla delar tål maskindisk och levereras med 25 års garanti.


Anysharp Pro Silver knivslip är utrustad med en kraftig, praktisk sugkopp som bidrar till hög säkerhet och möjliggör enhandshantering. Slipbladen är tillverkade av tungsten och du behöver bara dra kniven genom slipen 3-4 gånger för ett riktigt bra resultat.
Slipbladen har en vinkel på 20 grader, vilket anses vara den optimala vinkeln. Du kan dessutom slipa såväl vågiga knivar som raka i denna slip, som snart blir din nya bästa vän i köket. Ytterligare en fördel är den stilrena designen som passar in i både moderna och klassiska kök.

I Signature Book-setet från Robert Welch får du ett knivblock och sex knivar. Knivblocket är tillverkat i ek och är ett otroligt praktiskt redskap i köket, som både sparar plats och fungerar som elegant detalj på köksbänken. Knivarna förvaras i en stående position i blocket och silikonmattan nertill håller det på plats. Knivarna är tillverkade i tyskt rostfritt stål och har DuPont-handtag. Knivarna tål maskindisk och levereras med 25 års garanti.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.