
En liten och smidig skalkniv från Global, perfekt för precisionsarbete i köket. Kniven är helsmidd och har ett skönt grepp med Globals klassiska prickar. Ett bra verktyg för att skala och finputsa dina råvaror.

Ett komplett set knivar till fisk från Global! Speciellt om man letar efter ett användbart knivset för att enkelt och proffsigt få till en god fiskfilé. Är du ute efter välbeprövad kvalitet och snygg design så har du hittat till rätt knivar. Globalknivarna håller en hög kvalitet och en vass skärpa, tillsammans med en väl balanserad tillverkning. Detta gör att de japanska globalknivarna är omåttligt populära och respekterade.
Knivsetet lämpar sig mycket bra till fisk men fungerar även till andra råvaror och ingredienser. Ett bra startset för köket!
Innehåller: (från vänster på bilden)
1. Global G-47 Sashimikniv 25 cm.
2. Global G-30 Filékniv 21 cm flexibel.
3. Global GS-11 Allkniv flexibel 15 cm.
4. Global GS-63 Fiskbenspincett böjd.
Globals knivar är indelade i knivar vars serienummer börjar på G, GS, GF eller GSF. G är de vanliga lite större knivarna. GS står för Global Small och dessa är de mindre knivarna i Globals sortiment, de har ett något mindre handtag. GF står för Global Forged, knivarna i denna serie är smidda i ett stycke stål, från knivspets till handtagets slut. GSF står således för Global Small Forged det vill säga de mindre smidda knivarna.

Kockkniven är kockens bästa vän i köket. Det är en mångsidig knivmodell som du kan använda för att såväl hacka och tärna som att skära. Bladets tyngd underlättar när du arbetar med större köttbitar och rotfrukter.
Den här kökskniven återfinner du i globalserien - Global Classic, vilket är den bredaste och mest välkända av globals serier. Kollektionen innehåller en rad vassa modeller, där allt från köttyxor till flexibla filéknivar, grönsakshackare och små skalknivar ingår. Knivbladet är tillverkade i ett solitt stållager och du känner igen dem på det svartprickiga handtaget. I Global Classic sortimentet även andra viktiga redskap som hjälper dig att hålla skärpan i köket.
Bladets längd: 18 cm

Globals knivar och köksredskap har sedan de lanserades 1985 varit flaggskepp för kvalité, ergonomi och tidlös design. Med Global får du samma lyx som professionella kockar stolt använder över hela världen, och denna universalskalare är inget undantag. Skalaren har ett vasst blad som skalar med otroligt fin precision och ger tunna skal för att minimera matsvinn. När du skalar frukt och grönsaker går du miste om en del av vitaminerna, men med GS-68's precisa knivblad skalas bara det nödvändiga av vilket leder till att fler vitaminer stannar i frukten.
Universalskalaren är designad av Komin Yamada och tillverkad i Japan, där Global har sin bas. Skalarens skaft är dekorerat med de klassiska Global-prickarna som elegant bryter med det silverfärgade Cromova 18-stålet. Global rekommenderar att skalaren diskas för hand.


Nu lanserar Global en kniv som lämpar sig väl för de tyngsta uppgifterna i köket. Modellen heter GF-98, men på vissa marknader går den under smeknamnet "Model X". Den är dubbelt så tjock över bladet (4 mm) jämfört med kockknivens klassiska G-2 (2 mm). Denna modell är handsmidd och är 40 % tyngre än motsvarande kockknivar.
Själva knivbladet mäter 20,5 cm, medan hela kniven mäter 33,5 cm. Den har ett ergonomiskt grepp, vilket ger dig exceptionellt bra kontroll över skärbladet. Här har du en kniv som du kan lita på i alla lägen. En riktig hårt arbetande kniv i köket som kommer att göra grovarbetet enkelt och snabbt på nolltid. För att bevara skärpan på kniven så länge som möjligt är det bäst att diska den för hand efter användning och torka den.
Förvara dina knivar helst på en knivmagnet. I Japan är det en viktig tradition att ha knivarna pekande nedåt, då uppåtvända knivar kallar på krig och gräl, medan nedåtriktade knivar, svärd och andra vapen skapar och lockar till fred. Det är naturligtvis ditt val.
Specifikationer:

Globals flexibla kockkniv passar utmärkt både som kökets allroundkniv och till renodlade fliéuppdrag. Alla flexibla knivar från Global har ett något tunnare stålblad vilket gör dem flexibla och följsamma.
Globals knivar är indelade i olika grupper vars serienummer börjar på G, GS, GF eller GSF där G är de vanligaste och lite större knivarna. GS (Global Small) är de mindre knivarna i Globals sortiment, med ett något mindre handtag. GF står för Global Forged och här hittar vi knivar smidda i ett stycke stål. GSF står således för Global Small Forged som är smidda knivar, modell mindre.
Även om Globals knivar kallas helstålsknivar är de inte gjorda i ett enda stycke (med undantag för GFS & GF knivarna). Handtaget skulle bli alldeles för tungt och ta lång tid att värma upp i handen. En Globalkniv består från början av två utstansade handtagshalvor och ett blad, valsat eller smitt beroende på knivmodell. När delarna är svetsade fylls handtaget med sand innan kniven går vidare till en kemifabrik där den doppas i olika bad för rengöring och för att det ska bildas svart kromoxid på handtaget. Kniven skickas sedan tillbaka till fabriken för slipning, bladets kilform skall slipas till och handtaget poleras så att svart kromoxid endast finns kvar i urgröpningarna. Det är detta som ger knivens handtag det karakteristiska Globalmönstret med prickar. De små prickarna, eller konkava paraboler som det egentligen är, har faktiskt ett syfte och är inte där bara för skönhetens skull. Prickarna gör att värmestrålningen som utvecklas i handen studsar tillbaka och ger en isolerande luftspalt mellan handtaget och handen. Därför känns inte handtaget så kallt. När knivens handtag är polerat skall eggen slipas. Beroende på modell fortsätter kniven antingen till sliproboten eller till handslipning. Slutligen är det dags för avsyning, etsning av loggan och packning innan kniven kan skeppas iväg till ytterligare en lycklig ägare.

Global G-21 filékniv 16 cm flexibel.
Kort flexibel kniv som med fördel används vid filéande av fisk, men är även bra vid urbening av kött.
Material: Cromova 18-stål.
Alla flexibla knivar från Global har ett något tunnare stål i bladet vilket gör dem flexibla och mer följsamma.
Globals knivar är indelade i knivar vars serienummer börjar på G, GS, GF eller GSF. G är de vanliga lite större knivarna. GS står för Global Small och dessa är de mindre knivarna i Globals sortiment, de har ett något mindre handtag. GF står för Global Forged, knivarna i denna serie är smidda i ett stycke stål, från knivspets till handtagets slut. GSF står således för Global Small Forged det vill säga de mindre smidda knivarna.
Trots att Globals knivar kallas helstålsknivar är de inte, som många tror, gjorda i ett enda stycke (med undantag för GFS & GF knivarna). Då skulle handtaget bli alldeles för tungt och ta mycket lång tid att värma upp i handen. Globalkniven består från början av två utstansade handtagshalvor och ett blad, valsat eller smitt beroende på knivmodell. Delarna svetsas ihop och handtaget fylls med sand. Knivarna går därefter till en kemifabrik där de doppas i olika kembad för rengöring och för att det ska bildas svart kromoxid på hela handtaget. Efter detta går knivarna tillbaka till fabriken för slipning. Bladets kilform slipas till, handtaget poleras så att svart kromoxid endast finns kvar i urgröpningarna. Detta ger Globalknivens handtag dess karakteristiska prickmönster. De små prickarna som egentligen är små konkava paraboler har ett syfte som inte många vet om. De gör att värmestrålningen som utvecklas i handen studsar tillbaka och ger en isolerande luftspalt mellan handtaget och handen vilket gör att handtaget inte känns så kallt. När handtaget är polerat är det dags för slipning av knivens egg. Beroende på modell går den antingen till sliproboten eller till handslipning. Sedan är det dags för avsyning, etsning av loggan och packning. Kniven skeppas iväg till ytterligare en lycklig ägare.

Globals knivar är till för alla som älskar att laga mat och inte tummar på utrustning och kvalitet. Den här kockkniven har ett långt blad på 27 cm, som dessutom är högt för att ge plats för att stödja knogarna mot bladet när du hackar och skär. Kockkniven är smidd i ett stycke utan fogar, vilket gör den hygienisk och lätt att rengöra. Knivens handtag är smyckat med Globals klassiska prickade design, som både gör den vacker och säkerställer ett fast och säkert grepp om kniven för optimal ergonomi.
Kniven är tillverkad i Japan av högkvalitativt rostfritt Cromova 18-stål. För att behålla knivens skärpa rekommenderas alltid att du diskar kniven för hand.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.