
Med en diamantskärpstav kan du snabbt och enkelt ge dina knivar en ny skärpa. Denna 30 cm långa modell har ett handtag i gummi för ett säkert grepp. Perfekt för att underhålla dina knivar och hålla dem i toppskick.

Denna våtslipsten från Tamahagane hjälper dig att hålla knivarna i perfekt form. Även de bästa köksknivarna behöver slipas och med den här slipstenen från Tamahagane är dina knivar alltid redo att användas. Tamahagane är en högkvalitetsprodukt tillverkad i Niigata i Japan. Man har i flera generationer producerat några av världens bästa knivar i det området.

Tamahagane har tillverkat denna våtslipsten för att hjälpa dig att ta hand om eggen på din kniv. Ska användas våt.


Denna kombinations-våtsten från Tamahagane är en slipsten som är grov på ena sidan och medium på andra. Det är det perfekta slipredskapet för dina köksknivar. Blöt ytan på stenen före användning. På det sättet har du alltid de vassaste knivarna som alltid är redo att användas.
Specifikationer:
- Mått: 1,8 x 6,1 x 2 cm
- Grovhet 400/2000

Tamahagane SAN Kyoto har 63 lager stål i damaskusdesign.
Bladets längd: 12 cm
Centrumstålet är extra hårt och bildar egg, medan sidorna är något mjukare och ger kniven extremt bra styrka. Handtaget är tillverkat i svart Micarta.
Micarta är ett högtrycklaminat med träkänsla men med hygieniska egenskaper som klarar resturangkrav. En mycket användbar skal/renskniv som fungerar bra till att rensa svamp eller att hacka smågrönsaker på skärbrädan.

Tamahagane SAN Kyoto har 63 lager stål i damaskusdesign.
Centrumstålet är extra hårt och bildar egg, medan sidorna är något mjukare och ger kniven extremt bra styrka. Handtaget är tillverkat i svart Micarta.
Micarta är ett högtrycklaminat med träkänsla men med hygieniska egenskaper som klarar resturangkrav. En kniv som med fördel används för skinning och filéande av fisk, men även är bra vid urbening av kött.


Se till att alltid ha vassa knivar till hands med detta diamantbryne från japanska Satake. Det konformade diamantbrynet har ett ergonomisk handtag i hållbart trä. Skärpan uppnås tack vara industridiamanter som ger ett perfekt resultat på kort tid.
Produkten är enkel att använda då det ingår tydliga instruktioner för korrekt användning på förpackningen som brynet levereras i. Den är 23 cm lång. Den stilrena designen gör att produkten gärna får ligga framme i köket.

Tamahagane SAN är en japansk kniv med treskiktsstål.
Bladets längd: 24 cm
Centrumstålet (VG-5) är extra hårt och bildar egg, medan sidorna är något mjukare och ger kniven extremt bra styrka.
Handtaget är tillverkat i brunt Pakkawood

Mareld Akio Diamantbryne är det perfekta verktyget för att hålla dina knivar vassa och i toppskick. Med sitt 23 cm långa bryne, belagt med industriella diamanter, kan du enkelt skärpa slöa knivar på nolltid. Använd det regelbundet för att bibehålla knivarnas skärpa och underlätta arbetet i köket. Brynet finns med ljust eller svart handtag i elegant pakkaträ, utformat för att matcha Mareld Akio-serien och ge både ett säkert och bekvämt grepp.
Mareld Akio Diamantbryne kan användas på de flesta knivar, med undantag för keramiska eller tandade knivar. För bästa resultat, torka av brynet med en fuktig trasa efter användning. Om knivarna inte känns vassa trots bryning, kan de behöva slipas med en våtsten eller lämnas in för att få en ny egg.

Tamahagane SAN är en japansk brödkniv med ett lager stål.
Handtaget är tillverkat i brunt Pakkawood.
Bladets längd: 23 cm


En keramisk vattenslip är ett snabbt och säkert sätt att slipa dina knivar på. Fyll med vatten och dra några drag i slipspringorna så blir din knivegg så gott som ny. Har tre sliphjul: Grovt, medium och fint.
Denna knivslip passar till alla typer av knivar med Japansk slipning.

Tamahagane SAN Kyoto har 63 lager stål i damaskusdesign.
Centrumstålet är extra hårt och bildar egg, medan sidorna är något mjukare och ger kniven extremt bra styrka. Handtaget är tillverkat i svart Micarta.
Micarta är ett högtrycklaminat med träkänsla men med hygieniska egenskaper som klarar resturangkrav.


Tamahagane SAN är en japansk kniv med treskiktsstål. Centrumstålet (VG-5) är extra hårt och bildar egg, medan sidorna är något mjukare och ger kniven extremt bra styrka. Handtaget är tillverkat i brunt Pakkawood.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.