Köpa.se

Köpa.se innehåller annonslänkar. Läs mer

Staub Oval Gryta i 6,7 L - Grytor Gjutjärn Grå
Säljs avRoyalDesign.seRoyalDesign.se

Staub Oval Gryta i 6,7 L - Grytor Gjutjärn Grå

4 299kr
Köp produkten hos RoyalDesign.seDu går vidare till RoyalDesign.se för att slutföra köpet.

En rymlig oval gryta tillverkad i högkvalitativt gjutjärn som garanterar optimal värmefördelning vid matlagning. Den emaljerade ytan gör den både hållbar och lättskött, medan det täta locket bevarar alla smaker och aromer under tillagningen.

Köpguide

Vad ska man tänka på när du köper staub oval gryta i 6,7 l - grytor gjutjärn grå?

Köpguide kommer snart

Liknande produkter

Visa fler
Gjutjärnsgryta 26 cm, salviagrön2 344 kr
Bagaren och Kocken

Gjutjärnsgryta 26 cm, salviagrön

<p>Att laga mat i en gjutjärnsgryta ger dig oräkneliga möjligheter i köket. Laga smakrika grytor, stek kött eller baka bröd – gjutjärnsgrytan kommer väl till pass, eftersom du kan slutföra tillagningen i ugnen. Staub gjutjärnsgryta med lock finns i flera fina färger och ger dig optimal värmefördelning, samtidigt som emaljbeläggningen ser till att ingenting fastnar i botten. Den rymmer hela 5,8 liter och har en diameter på 26 centimeter, så att du har gott om utrymme för att laga mat åt många eller förbereda storkok till matlådor.</p> <p>Du kommer att märka att det finns många användningsområden för grytan och det medföljande Aroma Rain-locket. Locket ser till att avdunstad fukt släpps tillbaka in i maten, för ett otroligt mört, saftigt och smakrikt resultat. Perfekt när du vill ugnssteka en köttbit med vitlök, salvia och rosmarin, eller när du vill baka ett gott bröd med mjukt innanmäte och krispig skorpa.</p> <p>Gjutjärnsgrytan kan användas på alla typer av hällar samt i ugnen. Den tål temperaturer från -20°C till 250°C men behöver värmas upp långsamt, så se till att hantera den varsamt. Använd ugnshandskar och ett underlägg, eftersom grytan blir mycket varm. Trä- eller silikonredskap rekommenderas för att undvika repor. Grytan tål maskindisk, men handdisk rekommenderas.</p>

Köp hosBagaren och Kocken
Le Creuset Signature Gryta Oval 31 Cm - Grytor Emaljerat Gjutjärn Cerise3 272 kr
RoyalDesign.se

Le Creuset Signature Gryta Oval 31 Cm - Grytor Emaljerat Gjutjärn Cerise

Signature gryta från Le Creuset är en älskad klassiker som har haft en självklar plats i kök världen över i nästan ett sekel. Med sin genomtänkta design och exceptionella kvalitet är den perfekt för allt från långkok och soppor till saftiga stekar och nybakat bröd. Gjutjärnskonstruktionen bevarar värme och fördelar den jämnt, vilket ger fantastiska resultat varje gång.Tillverkad i emaljerat gjutjärn med en slitstark insida som gör rengöringen enkel. Det tätslutande locket bevarar fukt och smak, medan den värmetåliga knoppen (upp till 260 °C) och de generösa handtagen gör grytan säker och bekväm att använda – från spisen till ugnen och vidare till bordet.Om grytan från Le Creuset- Klassisk gryta i emaljerat gjutjärn – handgjord i Frankrike.- Jämn värmefördelning för perfekt tillagning och bryning.- Tätslutande lock som bevarar fukt och smak.- Värmetålig knopp (upp till 260 °C) och stora handtag för säkert grepp.- Passar alla värmekällor, inklusive induktion och ugn.- Finns i flera storlekar och färger – anpassad för alla kök.- Enkel att rengöra tack vare slitstark emalj.- En livslång investering i kvalitet och smak. Shoppa Grytor och mer Pannor & Kokkärl hos Royal Design.

Köp hosRoyalDesign.se
Rund Gryta 28 cm 6,7 liter Grafitgrå2 821 kr
Bagaren och Kocken

Rund Gryta 28 cm 6,7 liter Grafitgrå

<div>Staub gjutjärnsgryta grafitgrå 28 cm, 6,7 liter</div> <div> </div> <div> </div> <div>Staub- En smak för kvalité</div> <div> </div> <div>Staub strävar efter perfektion och utformar köksartiklar i emaljerat gjutjärn genom att kombinera tradition och innovation.</div> <div> </div> <div>Staubs resa började i Alsace-regionen i Frankrike som är välkänd för sin rika historia, hantverk och gastronomi. Grundaren Francis Staubs filosofi var att skapa de ultimata kokkärlen och genom att kombinera teknologi och tradition utformade han 1974 sin första gjutjärnsgryta. Resultatet har blivit ett brett sortiment av väldesignade produkter, som kvalitetsmässigt är i absolut toppklass.</div> <div> </div> <div> </div> <div>Staubs unika gjutjärnsgrytor</div> <div> </div> <div>Grytorna håller värmen fantastiskt bra och locken är helt täta och försluter ångan väl. Man uppnår energisnålare matlagning då gjutjärn är otroligt värmeledande, alltså kan maten värmas upp snabbt och sjuda på låg värme. </div> <div> </div> <div>Dess patenterade lösning med små ”spikes” på insidan av locket gör att kondenserad ånga öser ner jämnt fördelat över maten. Detta fenomen gör maten mer smakrik och saftig. Man blandar i ingredienserna och sedan sköter grytan resten, enklare kan det inte bli!</div> <div> </div> <div>Grytornas specialutvecklade svarta emalj-interiör medför högre temperaturtålighet och gör grytan mer slitstark och reptålig. Emaljen medför även praktiska fördelar- att grytan är lätt att rengöra och underhålla. De kulinariska fördelarna är bättre bräsering, karamellisering och stekning. </div> <div> </div> <div>Grytorna har 2-3 lager kvalitetsemalj utvändigt och den unika glansen och färgerna uppnås genom Staubs speciella Majolica teknik. </div> <div> </div> <div>Mässingknoppen på locken tål upp till 250°C i ugnen. </div> <div> </div> <div>Kan användas på alla värmekällor, även induktion. </div> <div> </div> <div>Produkterna är mycket dekorativa och pryder alla bord, oavsett om du gillar minimalistiska eller storslagna bordsdekorationer. </div> <div> </div> <div></div> <div>Skötselråd</div> <div>Handdisk rekommenderas</div> <div> </div> <div>Bra att veta</div> <div>Staub är ett varumärke som är välkänt och respekterat av många stora kockar i världen, bland de franska Paul Bocuse som använder Staub både privat och i sina prestigefulla michelinrestauranger. </div> <div></div>

Köp hosBagaren och Kocken
Le Creuset Signature Gryta Oval 27 Cm - Grytor Emaljerat Gjutjärn Volcanic2 399 kr
RoyalDesign.se

Le Creuset Signature Gryta Oval 27 Cm - Grytor Emaljerat Gjutjärn Volcanic

Signature gryta från Le Creuset är en älskad klassiker som har haft en självklar plats i kök världen över i nästan ett sekel. Med sin genomtänkta design och exceptionella kvalitet är den perfekt för allt från långkok och soppor till saftiga stekar och nybakat bröd. Gjutjärnskonstruktionen bevarar värme och fördelar den jämnt, vilket ger fantastiska resultat varje gång.Tillverkad i emaljerat gjutjärn med en slitstark insida som gör rengöringen enkel. Det tätslutande locket bevarar fukt och smak, medan den värmetåliga knoppen (upp till 260 °C) och de generösa handtagen gör grytan säker och bekväm att använda – från spisen till ugnen och vidare till bordet.Om grytan från Le Creuset- Klassisk gryta i emaljerat gjutjärn – handgjord i Frankrike.- Jämn värmefördelning för perfekt tillagning och bryning.- Tätslutande lock som bevarar fukt och smak.- Värmetålig knopp (upp till 260 °C) och stora handtag för säkert grepp.- Passar alla värmekällor, inklusive induktion och ugn.- Finns i flera storlekar och färger – anpassad för alla kök.- Enkel att rengöra tack vare slitstark emalj.- En livslång investering i kvalitet och smak. Shoppa Grytor och mer Pannor & Kokkärl hos Royal Design.

Köp hosRoyalDesign.se
Staub Gryta Rund 28 Cm 6,7 L Petrolblå - Grytor Gjutjärn Petrol Blue3 480 kr
RoyalDesign.se

Staub Gryta Rund 28 Cm 6,7 L Petrolblå - Grytor Gjutjärn Petrol Blue

Grytan från Staub har tidlös, traditionell design i gjutjärn med ergonomiska handtag på sidorna för att laga mat som ett proffs med fransk touch. Den har matt, svart insida med emaljbeläggning för vardaglig användning. Den har matchande lock med knopp i rostfritt stål och slitstarkt material för vardaglig användning. Välj mellan olika storlekar. Välj mellan olika färger. Fungerar på alla hällar, inklusive induktionshäll. Om grytan från Staub- Traditionell design.- Fungerar på alla hällar, inklusive induktionshäll.- Ergonomiskt handtag.- Produkten tål ugn, mikrovågsugn, grill, frys och diskmaskin.- Fransk touch.- Matchande lock.- Svart insida.- Tillverkad av gjutjärn.- Högkvalitativt material.- Grytan kommer i olika storlekar.- Grytan kommer i olika färger. Skötselråd för grytan- Tål diskmaskin. Shoppa Grytor och mer Pannor & Kokkärl hos Royal Design.

Köp hosRoyalDesign.se
La Cocotte Oval Form/Fat Svart 21 cm 0,7 l808 kr
Bagaren och Kocken

La Cocotte Oval Form/Fat Svart 21 cm 0,7 l

<p>Låt dig imponeras av Staubs köksredskap med dubbel funktion! Här har vi en produkt som fungerar utmärkt som form att tillaga mat i samt som fat av servera den färdiga maträtten i. Formen har en stilren svart färg som passar i alla hem! </p><p>Gjutjärn är hållbart och därmed en bra investering. Materialet leder dessutom värme bra, och fördelar den jämnt över din mat. Den ovala formens insida har en matt, svart emalj som kan nå höga temperaturer. Formen går att använda på alla typer av spisar, även induktion. Den fungerar även exceptionellt i ugnen. Formen har smarta handtag som gör det enkelt att flytta och hantera den. Designen gör även produkten enkel att stapla tillsammans med andra formar och fat. </p><p><strong>Specifikationer:</strong></p><p>- Material: Gjutjärn<br/>- Färg: Svart<br/>- Fungerar på alla typer av spisar, även induktion.<br/>- Användning i ugn fungerar. <br/>- Lätt att rengöra och underhålla.<br/>- Kan staplas.<br/>- Två funktioner: form och fat<br/>- Leder och håller värmen bra. <br/>- Bredd: 15,2 cm<br/>- Höjd: 6 cm<br/>- Längd: 27 cm<br/>- Diameter: 21 cm<br/>- Bottens diameter: 16,8 cm<br/>- Vikt: 1,2 kg<br/>- Kapacitet: 0,7 L </p><p> </p>

Köp hosBagaren och Kocken
Staub La Cocotte sgryta 5,25 L - Grytor Gjutjärn Salvia2 684 kr
RoyalDesign.se

Staub La Cocotte sgryta 5,25 L - Grytor Gjutjärn Salvia

Gjutjärnsgryta från Staub med ett tungt, tätslutande lock med en droppdesign på insidan för optimal funktionalitet. Den har en speciell, slitstark emalj med en exceptionell värmefördelning perfekt för att tillaga flera olika rätter. Produkten är kompatibel med gas, el- och keramikhällar. Tillverkad i Frankrike. Om gjutjärnsgrytan från Staub- Tillverkad av gjutjärn.- Särskild, slitstark emalj.- Finns i flera varianter.- Tungt, tätslutande lock.- Exceptionell värmefördelning. Skötselråd för gjutjärnsgrytan- Tål temperaturer på upp till -20 & +240°C.- Tål diskmaskin.- Ugnsfast. Shoppa Grytor och mer Pannor & Kokkärl hos Royal Design.

Köp hosRoyalDesign.se
Rund Gryta 22 cm 2,6 liter Grafitgrå1 997 kr
Bagaren och Kocken

Rund Gryta 22 cm 2,6 liter Grafitgrå

<div>Staub gjutjärnsgryta grafitgrå, rymmer 2,6 liter, 22 cm i diameter</div> <div> </div> <div> </div> <div>Staub- En smak för kvalité</div> <div> </div> <div>Staub strävar efter perfektion och utformar köksartiklar i emaljerat gjutjärn genom att kombinera tradition och innovation.</div> <div> </div> <div>Staubs resa började i Alsace-regionen i Frankrike som är välkänd för sin rika historia, hantverk och gastronomi. Grundaren Francis Staubs filosofi var att skapa de ultimata kokkärlen och genom att kombinera teknologi och tradition utformade han 1974 sin första gjutjärnsgryta. Resultatet har blivit ett brett sortiment av väldesignade produkter, som kvalitetsmässigt är i absolut toppklass.</div> <div> </div> <div> </div> <div>Staubs unika gjutjärnsgrytor</div> <div> </div> <div>-Grytorna håller värmen fantastiskt bra och locken är helt täta och försluter ångan väl. Man uppnår energisnålare matlagning då gjutjärn är otroligt värmeledande, alltså kan maten värmas upp snabbt och sjuda på låg värme. </div> <div> </div> <div>-Dess patenterade lösning med små ”spikes” på insidan av locket gör att kondenserad ånga öser ner jämnt fördelat över maten. Detta fenomen gör maten mer smakrik och saftig. Man blandar i ingredienserna och sedan sköter grytan resten, enklare kan det inte bli!</div> <div> </div> <div>-Grytornas specialutvecklade svarta emalj-interiör medför högre temperaturtålighet och gör grytan mer slitstark och reptålig. Emaljen medför även praktiska fördelar- att grytan är lätt att rengöra och underhålla. De kulinariska fördelarna är bättre bräsering, karamellisering och stekning. </div> <div> </div> <div>-Grytorna har 2-3 lager kvalitetsemalj utvändigt och den unika glansen och färgerna uppnås genom Staubs speciella Majolica teknik. </div> <div> </div> <div>-Mässingknoppen på locken tål upp till 250°C i ugnen. </div> <div> </div> <div>-Kan användas på alla värmekällor, även induktion.</div> <div> </div> <div>-Produkterna är mycket dekorativa och pryder alla bord, oavsett om du gillar minimalistiska eller storslagna bordsdekorationer. </div> <div> </div> <div>Designer</div> <div>-Staub</div> <div> </div> <div> </div> <div><strong>Skötselråd</strong></div> <div> </div> <div>-Handdisk rekommenderas</div> <div> </div> <div><strong>Bra att veta</strong></div> <div> </div> <div>-Staub är ett varumärke som är välkänt och respekterat av många stora kockar i världen, bland de franska Paul Bocuse som använder Staub både privat och i sina prestigefulla michelinrestauranger. </div> <div></div>

Köp hosBagaren och Kocken