Ett set med två exklusiva vitvinsglas i kristallglas framtagna i ett unikt samarbete mellan Orrefors och stjärnkocken Björn Frantzén. Glasen kombinerar tidlös svensk design med högsta funktionalitet för att förhöja upplevelsen av vita viner. De är dessutom praktiska då de tål maskindisk trots sin premiumkvalitet.
Köpguide
Vad ska man tänka på när du köper orrefors x björn frantzén vitvins 44 cl 2-pack - vinglas glas klar?
Ölglas från Orrefors i kristallglas med en exklusiv formgivning i premiumkvalitet perfekt för öl.Orrefors x Björn Frantzén är en komplett glasserie, designad och tillverkad enligt högsta möjliga standard. I samarbete med den världsberömda kocken och krögaren Björn Frantzén har varje glas i serien tagits fram för att uppfylla exceptionella krav på både form och funktion. Serien återspeglar Orrefors tidlösa formspråk och är perfekt lämpad för att ta ölupplevelsen till nya höjder.Om ölglaset från Orrefors- Lämpligt för öl.- Från serien Orrefors x Björn Frantzén.- Originaldesign från år 2025.- Säljs i 2-pack.Skötselråd för ölglaset- Tål diskmaskin. Shoppa Ölglas och mer Glas hos Royal Design.
<p>Njut av ett glas vin till vardagen eller till festliga tillfällen - Informal-glaset från Orrefors kan smidigt användas till bägge tillfällen. Glaset är perfekt till vitvin, rosévin och rödvin, men också till en somrig cocktail eller kanske till ett glas vin med en skiva citron. Informal-serien består av glas som garanterat kommer lyfta både den enklare dukningen och den mer exklusiva.</p>
<p>Därutöver är glaset lätt format och tunt, och det har ett nordiskt samt minimalistiskt uttryck. Det är Björn Dahlström som står bakom designen av det vackra glaset. Glaset tål maskindisk och i paketet ingår 2 st.</p>
<p>Set om två glas i serien Informal från Orrefors som är skapad i samarbete med den välrenommerade designern Björn Dahlström. Serien har en enhetlig look som gör den väl lämpad för många olika tillfällen. Ett bra val när du vill bjuda gästerna på ett riktigt gott glas vin. Välj mellan (eller kombinera) två olika storlekar, 43 eller 60 centiliter.</p>
<p>Ett gott vitt vin ska avnjutas i ett vackert glas för en perfekt upplevelse. Detta vitvinsglas fån Georg Jensen har en unik och elegant design, inspirerad av den ikoniska och räfflade designen som från början skapades i samarbete med den svenska prinsen Sigvard Bernadotte. Därför har Bernadotte-serien fokus på rena linjer, funktionalitet och en tidlös design.</p>
<p>Bernadotte vitvinsglas kan rymma 43 cl, mäter 21 cm på höjden och det ingår sex glas i ett paket. Därutöver är det tillverkat i blyfritt kristallglas som tål maskindisk för enkel rengöring. Med vitvinsglasen på bordet kommer du garanterat imponera på dina gäster.</p>
Vitvinsglaset från Zwiesel är tillverkat av munblåst kristall med en elegant, tunn stjälk och har en avsmalnande kupa perfekt för vita viner. Kombinera med glas från samma serie för att få en fulländad dryckesupplevelse. Om vitvinsglaset från Zwiesel- Från serien Alloro.- Säljs i 2-pack.- Kapacitet: 52 cl.- Avsmalnande kupa.- Gjort av munblåst kristallglas.- Elegant, tunn stjälk. Skötselråd för vitvinsglaset- Handdisk rekommenderas. Shoppa Vinglas och mer Glas hos Royal Design.
Vitvinsglaset från Zwiesel är tillverkat av munblåst kristall med en elegant, tunn stjälk och har en avsmalnande kupa perfekt för vita viner. Kombinera med glas från samma serie för att få en fulländad dryckesupplevelse. Om vitvinsglaset från Zwiesel- Från serien Alloro.- Säljs i 2-pack.- Kapacitet: 52 cl.- Avsmalnande kupa.- Gjort av munblåst kristallglas.- Elegant, tunn stjälk. Skötselråd för vitvinsglaset- Handdisk rekommenderas. Shoppa Vinglas och mer Glas hos Royal Design.
Vinglas från Orrefors med en klassisk design med en tulpanformad kupa. Det är gjort av kristallglas. Perfekt för både rosé-, vit- och rödvin. En perfekt detalj för det dukade bordet.Det här vinglaset är en del av Orreforss kollektion More. Designad av Erika Lagerbielke.Om vinglaset från Orrefors- Perfekt för både rosé-, vit- och rödvin.- Designad av Erika Lagerbielke.- Klassisk design.- Tulpanformad kupa.- Gjort av kristallglas.- Från serien More.- Säljs i 2-pack.Skötselråd för vinglaset- Tål diskmaskin. Shoppa Vinglas och mer Glas hos Royal Design.
Vitvinsglaset från Georg Jensen har en minimalistisk design i kristall med subtila detaljer. Vinglasen har en art deco-estetik med ett mjukt, vågigt mönster perfekt för middagsbjudningar. Kombinera med andra delar i serien och skapa din personliga look. Om vitvinsglaset från Georg Jensen- Minimalistisk design.- Subtila detaljer.- Tillverkat av kristallglas.- Modern stil.- Höjd: 210 mm.- Diameter: 90 mm.- Kapacitet: 43 cl.- Förpackningsantal: 6. Shoppa Vinglas och mer Glas hos Royal Design.