Köpa.se Logo
x
558 535
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Informal vinglas 43 cl 2-pack

Detta set innehåller två eleganta vinglas från Orrefors Informal-serie, designade i samarbete med Björn Dahlström. Glasen har en stilren och enhetlig design som passar för många olika tillfällen. Perfekt när du vill servera dina gäster ett gott glas vin.

337 kr

Drinkglas
Vinglas
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
More Pinot vinglas 60 cl, 4 stk.
579 kr
Bagaren och Kocken

Upplev elegansen och kvaliteten hos Orrefors More Pinot vinglas, en hyllning till den klassiska bourgognemodellen. Dessa glas är designade av Erika Lagerbielke och är inspirerade av insikter från professionella sommelierer och krögare, vilket gör dem till ett uppskattat inslag både på stjärnrestauranger och vid familjemiddagar. Med en volym på 60 cl är de perfekt anpassade för att framhäva de mjuka och fruktiga tonerna i ditt vin, samtidigt som de lyfter fram kryddigheten. Tillverkade av kristallglas och tål maskindisk, vilket förenklar skötseln och bibehåller glasets skönhet över tid.

Orrefors representerar det yppersta inom svensk glasdesign sedan starten 1898, hyllad för sin exceptionella kvalitet och estetiska uttryck. Varje skapelse är resultatet av skickligt hantverk och nyskapande, framtaget tillsammans med ledande designers. Genom att sammanväva gammal tradition med ny innovation, frambringar Orrefors glas som inte enbart är funktionella utan även står som skulpturala konstverk.

Metropol Vitvinsglas 40 cl
477 kr
Bagaren och Kocken

Med detta vinglas från Orrefors Metropol serien får du ett vinglas med en kapacitet på 40 cl. Glaset är perfekt till vita viner och Erika Lagerbielke som har designat dem, fokuserar på att frambringa smak och arom. Dessutom karakteriseras Metropol-serien av den svarta droppen i skaftet som ger liv till det munblåsta kristallglaset från glasverket i Småland.

Pulse vinglas 38 cl, 2-pack
259 kr
Bagaren och Kocken

Letar du efter det perfekta vinglaset som lyfter din dukning till nästa nivå? Då är Pulse vinglas från Orrefors det perfekta valet. Glasen har inte bara en vacker design utan har även en rymlig storlek på 38 centiliter, så att du verkligen kan njuta av dina favoritviner på bästa sätt. Fina på bordet och goda att dricka ur – en fin present till dig själv eller någon du tycker om.

Orrefors Pulse vinglas är ett bra val för alla typer av vin, men passar särskilt bra för att lyfta aromerna och nyanserna i vitt vin. Det är även ett bra val när du vill servera färgglada cocktails och drinkar, till exempel en uppfriskande mojito eller en klassisk margarita. Här levereras glasen i en låda med två glas, men de finns även i en låda om fyra glas om du vill ha fler glas på samma gång.

Beer Taster ölglas 47 cl., 4 st
430 kr
Bagaren och Kocken

Njut av en kall öl i dessa fina Taster ölglas från Orrefors. Glaset har en kapacitet på 47 cl och en rund, elegant form som passar utmärkt till ölprovning. Bjud in vännerna på en rolig och god ölprovning där du serverar många olika sorter i dessa glas, designade för att framhäva både arom och smak.

Serien med ölglas från Orrefors innehåller glas som passar till både Lager med bittra noter, mildare pilsner med rik färg och IPA med mycket humle och malt. Om du verkligen vill få fram en rik smak och mycket arom är taster-glasen det perfekta valet för dig. I paketet ingår 4 glas,, vilket gör det perfekt som present till kompisen som brinner för öl och servering. 

Informal vinglas 60 cl 2-pack
349 kr
Bagaren och Kocken

Set om två glas i serien Informal från Orrefors som är skapad i samarbete med den välrenommerade designern Björn Dahlström. Serien har en enhetlig look som gör den väl lämpad för många olika tillfällen. Ett bra val när du vill bjuda gästerna på ett riktigt gott glas vin. Välj mellan (eller kombinera) två olika storlekar, 43 eller 60 centiliter.

Beer Lager ölglas 60 cl., 4 st
429 kr
Bagaren och Kocken

Njuta av en kall lager i det tulpanformade glaset från Orrefors Beer-serie. Ölglaset är stort och framhäver både smak och doft på ett utomordentligt sätt. En fyllig lager med tydlig smak av malt kommer helt till sin rätta i detta höga glas som också framhäver noter av humle.

Ölglaset har en kapacitet på 60 cl och i paketet ingår 4 st, vilket gör det perfekt som present till kompisen som brinner för öl och servering. Beer är en serie från Orrefors bestående av ölglas till flera olika ölsorter, oavsett om du är sugen på lager, pilsner, IPA eller bara är ute efter det perfekta glaset för ölprovning.

 

Beer India Pale Ale 4 Pack
422 kr
Bagaren och Kocken
Orrefors Ölglas är ett klassiskt designat glas med en tunn kant för att din drickupplevelse ska bli så njutningsfull som möjligt. Kollektionen är designad av Erika Lagerbielke.
 
Glaset är speciellt framtaget för att passa ölsorten India Pale Ale. 
Erika Lagerbielke har under två decennier ritat glas som fångat både kritikers och konsumenters hjärtan. Bland succéerna finns t.ex serviserna Intermezzo, Merlot och Difference som alla är prisbelönta. Färger och slipade detaljer är utmärkande för Lagerbielke, inom både konstglas och kollektion.
 
 
Volym: 47 cl
Höjd: 15 cm
Dia: 8,5 cm 
 
Levereras i 4-pack.  
Vita Fiberoptiska LED Skor - 39
599 kr
Partykungen
Dunderskor som lyser och blinkar i olika häftiga färger - perfekt till ravet, festivalen eller halloweenfesten! Skorna kommer i en hel drös med olika storlekar vilket gör att hela crewet får ett par! 

Vita Fiberoptiska LED Skor är riktigt häftiga skor för partyfolk och kommer i flertalet olika storlekar för vuxna. Skorna är tillverkade i gummi och polyester. Skorna finns i vitt och svart, med sula i matchande färg och skorna har totalt 11 olika LED-modes. På skorna finns en gömd USB-port på baksidan där du enkelt laddar dina LED-skor. En dubbel USB-sladd medföljer också. Välj mellan vita eller svarta skor, och 10 olika storlekar.

  • Material: Gummisula, övrig sko i polyester
  • Färg: Vit eller svart
  • Välj mellan 10 olika storlekar
  • 11 olika LED-modes
  • Inkl. 1 x inbyggt och uppladdningsbart 450mAh/3.7V Li-ion batteri
  • USB-port på baksida skor
  • Inkl. dubbel USB-sladd för laddning
  • Lyser och blinkar i olika färger
  • Bruksanvisning finns
  • Inkl. knappar för färg- och lägesinställning finns
  • Fiberoptisk yta
  • Temperatursäker och vattenavvisande
Intermezzo Aroma vinglas 62 cl, guld
1038 kr
Bagaren och Kocken

Aroma vinglas ingår i serien Intermezzo, en av Orrefors klassiker. I många år har det varit ett mål för Orrefors hantverkare och formgivaren Erika Lagerbielke att kunna fylla glasets karakteristiska bubbla med guldpigment och nu finns den äntligen där – en matt guldskimrande droppe, inbäddad i det kristallklara glaset. Perfekt att ställa fram på bordet när du vill sätta lite extra guldkant på stämningen med dina favoriter.

Aroma-glaset rymmer 62 centiliter och passar utmärkt till röda viner med fruktig karaktär, oavsett druva. Den stora kupan låter vinet utvecklas och ger gott om plats för alla härliga aromer. Glaset är munblåst i Sverige av Orrefors skickliga glasblåsare och formgivet av Erika Lagerbielke. Tål maskindisk.

Vridbar kranförlängare 1080°
199 kr
CoolStuff
Slipp krånglet med att försöka få rätt vinkel på vattenstrålen. Denna vridbara kranförlängare är den ultimata lösningen för att få vattnet precis där du vill ha det.
Intermezzo Blå Vinglas Aroma 62 cl
679 kr
Bagaren och Kocken
Stilrent vinglas i Erika Lagerbielkes välkända serie Intermezzo Blå. 
 
Intermezzo är glasserien som handlar om kärlek och nyfikenhet. Glasen bär på en hemlighet, en gåta som ser ut som ett utropstecken. Intermezzo är en av Orrefors mest sålda serier genom tiderna och den fyllde hela 30 år 2015. Den karaktäristiska blåa droppen har fångat hela Sveriges hjärta och har även fått utmärkelsen Utmärkt Svensk Form. Intermezzo är en av Erika Lagerbielkes första serier för Orrefors.
 
Ingen annan designer har formgivit så många och så framgångsrika glasserviser för Orrefors som Erika Lagerbielke. Många av succéserierna har tilldelats fina utmärkelser, tex Intermezzo, Merlot och Difference. Erika har stor kärlek till hantverket och en otrolig kunskap om olika dryckers egenskaper. En anledning till den stora framgången är att Erika ofta väljer att samarbeta med vinexperter under framtagningen av nya serier. Två av hennes nyaste fullträffar är serierna More och Beer. 
 
Designer: Erika Lagerbielke
 
Volym: 62 (60 cl)
Höjd: 23,5 cm
Volym: 62 (60cl) 
 
Satinband Mörkröd - 25 mm x 25 m
29 kr
Partykungen
Dekorera prylar, blommor, presenter eller dig själv med fint satinband. Färgen mörkröd gör sig fin som dekoration på alla hjärtans dag, julafton, födelsedagsfest eller på en temafest. Fungerar utmärkt att använda som hårsnodd om du vill slå in håret i en söt rosett. 

Satinband Mörkröd är ett dekorationsband i satintyg. Finns i sex olika varianter: ca 6 mm x 25 m, 12 mm x 25 m, 25 mm x 25 m, 38 mm x 25 m, 50 mm x 25 m och 100 mm x 25 m. Säljs i 1-pack. 

  • Material: Satin
  • Färg: Mörkröd  
  • Variant: Ca 6 mm x 25 m, 12 mm x 25 m, 25 mm x 25 m, 38 mm x 25 m, 50 mm x 25 m och 100 mm x 25
  • Antal: 1-pack
More Bistro vinglas 31 cl 4 pack
549 kr
Bagaren och Kocken

Orrefors More Bistro vinglas är en hyllning till den enkla njutningen av vin. Designad av Erika Lagerbielke, erbjuder detta 31 cl glas en generös vinupplevelse trots sin kompakta storlek. Dess välformade kupa framhäver vinets aromer och smaker, vilket gör det till ett utmärkt val för såväl stjärnrestauranger som hemmamiddagar. Tillverkat i kristallglas, är det här vinglaset inte bara en fröjd för ögat utan också för vinälskaren. Det tål maskindisk, vilket gör det praktiskt för daglig användning. Med sin tidlösa design och funktionella elegans, representerar Orrefors More Bistro det bästa av skandinavisk designtradition.

Orrefors står som en bastion av svensk glasblåsningskonst sedan starten 1898, berömd för sin exceptionella kvalitet och estetiskt tilltalande design. Varje skapelse är resultatet av skickligt hantverk och nyskapande, framtaget i partnerskap med ledande designers. Orrefors är en smältdegel där gammal tradition möter ny innovation, vilket resulterar i glasprodukter som inte bara är funktionella utan även tjänar som estetiska konstföremål.

Intermezzo Double Old Fashioned drinkglas 25 cl, guld
1040 kr
Bagaren och Kocken

Intermezzo Double Old Fashioned-glaset kommer väl till pass när du vill servera olika drinkar och cocktails, med eller utan alkohol. Tack vare den vackra designen passar glaset dessutom perfekt när du vill sätta guldkant på dukningen under middagar med dina favoriter. Finns i två storlekar, 25 eller 40 centiliter.

Att bädda in guldpigment i Intermezzo-seriens klassiska bubbla har länge varit ett mål för Orrefors hantverkare och seriens formgivare Erika Lagerbielke. Nu finns den äntligen här – en matt guldskimrande droppe, inbäddad i det vackra kristallklara glaset. Glaset är munblåst i Sverige av skickliga glasblåsare. Tål maskindisk.

Merlot Vinglas 57 cl
349 kr
Bagaren och Kocken

Vinglaset från Merlot är ett klassiskt glas som kan användas vid alla tillfällen. Glaset har en kapacitet på 57 cl och kallades tidigare för 60 cl i Orrefors Merlot-serien. Glaset är designat av Erika Lagerbielke och har klassiska och tidlösa former som framhäver både smak och arom.

Elixir Connoisseur 28 cl 4-pack
1499 kr
Bagaren och Kocken

Dessa vinglas från Orrefors är en del av Elixir-serien. Elixir kom till marknaden under 1969 och glasen har varit mycket populära sedan introduktionen. Du får hela 4 glas som rymmer 28 cl. Glasen har en vacker och unik form som gör det möjligt att servera både vit- och rödvin i dem. De är lika allsidiga som de är eleganta och dekorerar därför varje dukning. Så bjud in vännerna på vin och låt dem njuta av det i dessa vackra glas från Orrefors.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.