Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 549
KATEGORIER
Costa Nova Riviera Plate 22 cm

Riviera-tallriken från Costa Nova är en vacker tallrik med ett hortensiabladmönster i en mörkgrön nyans. Denna tallrik är perfekt för att servera mat på ett stilfullt sätt och passar bra till både vardag och fest.

248 kr

Tallrikar
Serveringsfat
Bordsunderlägg
ProshopKöp produkten hos Proshop
Liknande produkter
Costa Nova Summer Blizz skål 16 cm, tulip
279 kr
Bagaren och Kocken

Tulip skål i serien Summer Blizz från portugisiska Costa Nova har en omsorgsfullt handtillverkad design i stengods. Varje exemplar är unikt, med små variationer i färg och glasering som ger värme och karaktär på bordet. Skålen är godkänd för frys, diskmaskin och mikro, vilket gör den till ett praktiskt val för både fest och vardag. I Summer Blizz-serien hittar du inte bara tallrikar och skålar, utan även muggar och kannor i samma stil. Välj och vraka i den vackra serien, som är inspirerad av härliga somrar vid Medelhavet.

Costa Nova har sedan starten 1998 tillverkat högkvalitativa produkter av stengods. Än idag sker tillverkningen i deras fabrik i vackra Portugal, ett land som är känt just för sin keramik. Bland produkterna hittar du heminredning, underlägg, glas och mycket mer – välkommen in i Costa Novas vackra värld.

Tallrikar Hexagonala Vert Decor Grön - Stora
59 kr
Partykungen
Skapa en wow-faktor vid middagsbordet med våra hexagonala tallrikar! Deras unika form och färgskala ger en elegant touch till din dukning. Och det bästa av allt? Du behöver inte oroa dig för disken efteråt - dessa engångstallrikar är både praktiska och snygga!

Tallrikar Hexagonala Vert Decor Grön inkluderar sex talltikar i ett förnybart material. Tallrikarna har en hexagonal form och blir en snygg detalj på middagsbordet. Kommer i tre olika storlekar. De mindre tallrikarna funkar utmärkt att använda som assietter. 

Vert Decor är en produktserie helt tillverkad av förnybara material och som inte innehåller någon plast. 

  • Material: 77% sockerrör, 9% bambu, 4% AKD och vatten
  • 100% Förnybara material
  • Mått stor: 26,1 x 22,6 cm
  • Mått mellan: 20,8 x 18,1 cm
  • Mått små: 15,8 x 13,7 cm
  • Antal: 6-pack
Nordic Vanilla djup tallrik 22 cm
168 kr
Bagaren och Kocken

Djup tallrik i serien Nordic Vanilla från Broste Copenhagen, 22,5 centimeter i diameter. Tallriken har en rustik design i stengods, med en cremefärgad bas och ett spräckligt mönster. Perfekt för att ge karaktär åt dukningen och servera allt från soppor, sallader, grytor, snacks eller tillbehör. Du kan med fördel kombinera den med fler delar ur Nordic Vanilla-serien för att skapa ett gediget uttryck på bordet. Tål maskindisk.

Nordic Vanilla tallrik 26 cm
165 kr
Bagaren och Kocken

Stor tallrik i kollektionen Nordic Vanilla från Broste Copenhagen, 26 centimeter i diameter. Perfekt när du vill servera vackra middagsrätter och imponera vid matbordet, oavsett om det gäller vardagsmiddagen med familjen eller festliga tillställningar med nära och kära. Tallriken är tillverkad av stengods med en cremevit glasyr och ett lekfullt spräckligt mönster. Du kan med fördel matcha den med fler delar ur Nordic Vanilla-serien och skapa din egen perfekta servis. Tål maskindisk.

Granada middagstallrik
249 kr
Bagaren och Kocken

Middagstallriken från Granada-serien är handgjord i stengods och glaserad i en varm krämvit och beige nyans med halvblank finish. Den reaktiva glaseringen gör att färg och yta utvecklas organiskt under bränningen, vilket ger varje tallrik subtila variationer och en unik, levande karaktär – en tydlig påminnelse om det genuina hantverket bakom.

Med en diameter på 26,5 cm är tallriken väl anpassad för både vardagsmiddagar och mer uppstyrda bjudningar. Den mjuka färgskalan smälter in i många olika dukningsstilar, från rustikt till modernt, medan det tåliga stengodset klarar både mikrovågsugn och diskmaskin utan problem.

Skapa en harmonisk helhet genom att kombinera med andra delar ur Granada-serien – för en inbjudande dukning där varje detalj räknas.

Rhombe Tallrik 23 cm
223 kr
Bagaren och Kocken

Servera läckra rätter på denna vackra Rhombe-tallrik från Lyngby. Storleken gör att den passar perfekt till lunch, enklare middagsdukningar och desserter. Tallriken är dekorerad med ett elegant mönster som gör att den blir en naturlig blickfångare på matbordet. Det fina, klassiska uttrycket i kombination med den vita färger gör även att den passar bra till både vardag och fest.

Rhombe-tallriken har 2 års garanti.

 

Kiln Green middagstallrik
399 kr
Bagaren och Kocken

Kiln Green tallriken är tillverkad av högkvalitativt stengods. En tidlös design, både elegant och perfekt för både vardag samt festliga tillfällen. Tallrikarna har en vacker grönaktig glasyr som gör varje produkt unik. Det här är den här typen av middagstallrikar som ofta går i arv. Tål diskmaskin, ugn, frys och mikrovågsugn. Tillverkaren ger tio års garanti.

Denby Pottery har en lång historia av att producera vackert och hållbart stengods. Ända sedan 1809, då William Bourne upptäckte styrkan och kvaliteten hos den lokala leran från Derbyshire och etablerade sin fabrik i Denby, har de gett världen fantastiskt stengods.

Tallrik Algarve Ljusrosa 23 cm
151 kr
Bagaren och Kocken

Gerberas keramik är handgjord i vit terrakottalera och glaseras för hand. Denna snygga ljusrosa tallrik kan användas i ugn, mikro, diskmaskin, i frysen och även i grillen. Tillverkas i Portugal och är testad och godkänd för livsmedel.

Mått: 23 x 1,5 cm 

Ceto desserttallrik 22 cm, mocha
195 kr
Bagaren och Kocken

Ceto desserttallrik i mocha är en elegant och modern tallrik som passar perfekt för att servera efterrätter och småkakor. Tallriken är tillverkad av stengods och har en mjuk och len yta i en varm och inbjudande brun nyans. Tallriken har en asymmetrisk form som ger den ett handgjort och rustikt uttryck, inspirerat av japansk keramik. Ceto desserttallrik  har en diameter på 22 cm och är en del av Muubs Ceto-serie, som består av olika tallrikar, skålar och muggar i samma stil.

Ceto desserttallrik i mocha är en idealisk gåva för den som älskar matlagning och bakning, och som vill duka upp ett vackert och personligt bord för sina gäster. Ceto desserttallrik är diskmaskinsäker och mikrovågsugnssäker, och kan enkelt kombineras med andra färger och mönster för att skapa en unik och levande dukning.

Unikko tallrik 20,5 cm
330 kr
Bagaren och Kocken

Den här tallriken på 20,5 centimeter från Marimekko kombinerar funktionalitet med klassisk design. Den är dekorerad med det klassiska mönstret Unikko, här i vitt, mörkgrönt och rosa. Ett utmärkt val för att ge färg och elegans åt varje dumning.

Unikko-mönstret skapades av Maija Isola år 1964 som en hyllning till naturens skönhet. Idag är det ett av Marimekkos allra mest omtyckta designer, som står för deras kreativa uttryck och lekfulla förhållningssätt till mönster.

Tallriken är tillverkad av vitt stengods, ett material som gör den idealisk för vardagsbruk. Den tål maskindisk och klarar enkelt även ugn, mikrovågsugn och frys, vilket gör den till ett mångsidigt och praktiskt val i köket. Kom ihåg att ta bort klistermärket på undersidan av tallriken innan första användning, eftersom det innehåller en liten mängd metall.

Oavsett om du serverar frukost, aptitretare eller dessert kommer Unikko-tallriken bli ett oumbärligt komplement till dukningen med sin tidlösa design. Perfekt när du vill göra din dukning både klassisk och elegant.

Costa Nova Summer Blizz tallrik 22 cm, crab
279 kr
Bagaren och Kocken

Summer Blizz Crab tallrik från Costa Nova är tillverkad för hand av stengods i vackra Portugal. Varje produkt är därför unik, med små skiftningar i färg och glasering som ger värme och karaktär på bordet. Tallriken är godkänd för diskmaskin, frys och mikro, vilket gör den till ett tåligt och praktiskt alternativ för både fest och vardag. I Summer Blizz-serien finns inte bara tallrikar, utan även matchande muggar och kannor. Välj och vraka ur den vackra serien, inspirerad av härliga somrar vid Medelhavet.

Ända sedan starten 1998 har Costa Nova tillverkat högkvalitativa produkter av stengods, och än idag sker tillverkningen faktiskt i märkets fabrik i Portugal. Bland märkets produkter hittar du heminredning, textilier, glas och mycket mer – välkommen in i Costa Novas vackra värld.

Costa Nova Summer Blizz tallrik 22 cm, guppy
279 kr
Bagaren och Kocken

Guppy tallrik är en del av serien Summer Blizz från portugisiska Costa Nova. Tallriken är tillverkad för hand av stengods, vilket gör varje produkt unik, med små skiftningar i färg och glasering. Den är godkänd för frys, diskmaskin och mikro, vilket gör den till ett tåligt och praktiskt alternativ för både fest och vardag. I Summer Blizz-serien finns inte bara tallrikar, utan även matchande muggar och kannor. Välj och vraka ur den vackra serien, inspirerad av härliga somrar vid Medelhavet.

Ända sedan starten 1998 har Costa Nova tillverkat högkvalitativa produkter av stengods, och än idag sker tillverkningen i märkets fabrik i Portugal. Bland märkets produkter hittar du heminredning, textilier, glas och mycket mer – välkommen in i Costa Novas vackra värld.

Costa Nova Grespresso lattemugg 38 cl, vit
229 kr
Bagaren och Kocken

Lattemuggen i serien Grespresso från portugisiska Costa Nova är det perfekta valet när du vill njuta av en riktigt god hemmagjord latte – på espresso, eller varför inte på matcha? Muggen är tillverkad i Portugal av stengods med stenhård glasering som är godkänd för både diskmaskin och mikro. Fin på bordet i sig själv, men även fin att matcha med muggar och espressokoppar ur samma serie.

Sedan starten 1998 har Costa Nova tillverkat högkvalitativa produkter av stengods i sin fabrik i Portugal, där tillverkningen faktiskt sker än idag. Bland deras produkter hittar du heminredning och serviser, underlägg, glas och mycket mer. Välkommen in i Costa Novas vackra värld.

Costa Nova Grespresso mugg 19 cl, vit
179 kr
Bagaren och Kocken

Vacker mugg i serien Grespresso från Costa Nova, tillverkad av stengods med stenhård glasering i Portugal. Muggen är godkänd för både diskmaskin och mikro. Ett snyggt val på bordet i sig själv, men även fin att kombinera med espressokoppar och lattemuggar ur samma serie.

Costa Nova har sedan starten 1998 tillverkat högkvalitativa produkter av stengods i sin fabrik Portugal, där tillverkningen sker än idag. Bland deras produkter hittar du textilier, heminredning, underlägg, glas och mycket mer – välkommen in i Costa Novas vackra värld.

Marimekko Unikko tallrik, 20 cm, vit/beige
179 kr
Bagaren och Kocken
En stilren och funktionell Unikko-tallrik med de karakteristiska vallmoblommorna från Marimekko. Tallriken finns i flera färgkombinationer, så att du lätt kan välja det som passar dig och ditt hem bäst. Kan med fördel kombineras med andra produkter ur samma serie.Tallriken är tillverkad i stengods och har en diameter på 20 cm. Den tål både diskmaskin, ugn, frys och mikrovågsugn. Kom ihåg att avlägsna klistermärket i botten på tallriken, eftersom det kan innehålla små mängder av metall.
Costa Nova Summer Blizz pastatallrik 23 cm, tulip
299 kr
Bagaren och Kocken

Summer Blizz Tulip från portugisiska Costa Nova är en somrig pastaskål för alla tillfällen, omsorgsfullt handtillverkad av stengods. Varje exemplar är unikt, med små variationer i färg och glasering som ger värme och karaktär på bordet. Pastaskålen är godkänd för frys, mikro och diskmaskin, vilket gör den till ett praktiskt val för både fest och vardag. I Summer Blizz-serien hittar du inte bara skålar och tallrikar, utan även muggar och kannor i samma stil. Välj och vraka i den vackra serien, som är inspirerad av härliga somrar vid Medelhavet.

Costa Nova har sedan starten 1998 tillverkat högkvalitativa produkter av stengods och än idag sker tillverkningen i deras fabrik i vackra Portugal, ett land som är känt just för sin keramik. Bland produkterna hittar du heminredning, underlägg, glas och mycket mer – välkommen in i Costa Novas vackra värld.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.