Grimas Velour Pudervippa är en mjuk och skön applikator för puder. Den är tillverkad av skumgummi med ett avtagbart velouröverdrag som gör den enkel att rengöra. Perfekt för att applicera löst eller kompakt puder.
Siktar du på att få till den perfekta sminkningen till årets maskerad eller halloweenfest? Använd denna sminksvamp! Betydligt lättare blir det att få till en mer precis och jämn applicering. <br /><br />Grimas Finger Sminksvamp är en praktisk fingerborg med en svamp på toppen. Den används främst för att applicera flytande och vattenbaserat smink, eftersom den är idealisk för att stencilera på sminkmallar. Med fingersvampen kan sminket appliceras mycket exakt och olika färger av ansiktsfärg kan användas inom samma mall. Diametern på öppningen av sminksvampen är cirka 1,6 centimeter.<br /><br /><ul><li>Antal: 1 st. eller 10-pack</li></ul><br /><br />
Skapa en dramatisk eller enkel och smakfull look med denna högkvalitetspenna från Grimas! Pennan finns i 19 olika härliga nyanser och den kan användas såväl till ögonen som till ögonbrynen eller läpparna.<br /><br />Grimas Makeup Penna är en sminkpenna av hög kvalitet som kan användas som eyeliner samt bryn- och läppenna. Om du upplever den vassa spetsen som för hård kan du antingen slipa den något eller värma den i handen så att den blir mjukare. Avlägsnas med sminkborttagning. Välj mellan 19 olika nyanser.<br /><br />Längd: 11 cm.
Grimas Crème Make-up är ett täckande smink baserad på oljor och vax. Crème Make-up används för visagie och som teatersmink. Vax och oljor i Crème Make-up gör produkten lätt att blanda, den är därför perfekt för använda för att belysa eller maskera, för att fylla och skulptera och vid teaterbruk (t ex skapa äldre hud, karaktärer och effekter). Crème Make-up kan även användas som krämögonskugga eller rouge. Färgerna är inbördes blandbara.<br /><br />Pure innebär att produkten i fråga inte innehåller några kemiska konserveringsmedel (som tex parabener) eller halogen-organiska sammansättningar. Precis som övriga produkter från Grimas är produkterna från serien Pure parfym- och glutenfria.<br /><br />Crème Make-up finns i ett flertal olika färger, från vit till svart, diverse skarpa färger samt koppar, silver och guld.<br /><br /><ul><li>Volym: 15 ml.</li><li>Säljs styckvis</li></ul>
Så du står framför spegeln med ansiktsfärgerna du ska sminka dig med inför maskeradfesten. Men hur ska du applicera hudfärgerna? Med bara händerna? Nej tok heller, givetvis ska du använda dig av Grimas ypperliga sminkvampar!<br /><br />Grimas Sminksvampar är sminksvampar anpassade för engångsbruk, och passar för applicering av alla slags hud- och kroppsfärger i både ansiktet och på kroppen.<br /><br />Säljs i 1-pack (rund), 3-pack (fyrkantiga) eller i 150-pack.
Lägg en matt och hållbar finish över makeupen med Grimas populära puder. Pudret är löst och torrt vilket gör det lämpligt för fet hud eller kosmetika baserad på oljor eller vax. När pudret är applicerat blir det helt transparent, så det påverkar inte färgen under.<br /><br />Grimas Fixeringspuder Olja och Vax är ett mycket matt puder som används för att fixera foundation eller andra typer av kosmetika som är baserad på olja eller vax. Pudret är löst och torrt vilket även gör det lämpligt för att tona ner fet hud. Det är lätt tonat men blir transparent när det kommer i kontakt med makeup. Passar mycket bra till mörk hud.<br /><br />Välj mellan 50 g och 150 g.
Gå loss med coola sminkeffekter med Grimas kroppspuder nästa halloweenfest! Med detta fina pulver kan du skapa en mängd olika realistiska sminkningar på din hud; allt från gröna träskmonster till lortiga zombies. Endast fantasin sätter dina gränser!<br /><br />Grimas Special Effects pulver är ett färgat fint kroppspuder som används för att skapa olika specialeffekter på ett enkelt sätt. Pudret kan appliceras på huden, i håret eller på kläder. Färgerna kan också blandas med varandra om du önskar fler färgnyanser. Detta puder kan även blandas med Grimas Blister Gel för slimeliknande hudeffekter.<br /><br /><ul><li>Vikt: 6 gram</li><li>Finns i färgerna: Svart, Grå, Grön, Sand, Ljusröd och Mörkröd</li><li>Säljs styckvis</li></ul>
Gör arbetet framför spegeln till en dans på rosor med denna smidiga spatel! Spateln kommer från framgångsrika Grimas och den är speciellt utformad för vax, ögonbrynsplast, näsvax och andra kosmetikaprodukter med fast och krämig konsistens.<br /><br />Grimas Derma Wax Spatel är en smidig spatel som används för att ta ut, applicera och bre ut vax, ögonbrynsplast och näsvax. Spateln är tillverkad av vit plast.<br /><br />Längd: ca 15 cm.
Gå loss med coola sminkeffekter med Grimas kroppspuder nästa halloweenfest! Med detta fina pulver kan du skapa en mängd olika realistiska sminkningar på din hud; allt från gröna träskmonster till lortiga zombies. Endast fantasin sätter dina gränser!<br /><br />Grimas Special Effects pulver är ett färgat fint kroppspuder som används för att skapa olika specialeffekter på ett enkelt sätt. Pudret kan appliceras på huden, i håret eller på kläder. Färgerna kan också blandas med varandra om du önskar fler färgnyanser. Detta puder kan även blandas med Grimas Blister Gel för slimeliknande hudeffekter.<br /><br /><ul><li>Vikt: 6 gram</li><li>Finns i färgerna: Svart, Grå, Grön, Sand, Ljusröd och Mörkröd</li><li>Säljs styckvis</li></ul>