Köpa.se Logo
x
571 850
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Isbjörn Wolfe All Mountain MTB LS Kids Teal

Denna lätta och luftiga tröja är perfekt för unga MTB-cyklister under vår och sommar. Materialet transporterar bort fukt och håller barnet torrt under aktivitet. Passformen är anpassad för att användas med skydd, och en praktisk ficka baktill rymmer små värdesaker.

489 kr

Tröjor
Fotbollströjor
Barnkläder
OutdoorexpertenKöp produkten hos Outdoorexperten
Liknande produkter
Windblocker Shooting Gloves
699 kr
AstroSweden
* Detta är en välsittande vind- och vattentät skjuthandske i stretchmaterial med halkfria partier på innerhand och fingrar. Shooting Glove WB är en komfortabel handske i 100% polyesterstretch med ett vindtätt membran som laminerats mot yttertyget. Förstärkta partier på innerhand och fingrar i halkfritt material. Elastisk handled, muddar i neopren och dragband med kardborre för god passform. Finns i färgen brun. -Extra känslig fingertopp -Elastisk ovansida -Friktionsmaterial i handflatan -Neoprenmudd med kardborreförslutning
LightWool 140 Undershirt T-Shirt Men
397 kr
AstroSweden
Aclima Lightwool Undershirt T-shirt är en superlätt tunn tröja i 100% merinoull. Detta plagg är så mjukt och skönt att du kommer vilja ha dem på hela tiden. Kanske blir den din nya vardagsfavorit? Är det en kylig sommar så svalkar den behagligt även om du är mer aktiv. Och är det vinter så sitter den perfekt närmast kroppen under ett mellanlager och håller dig lagom varm. Den är mjuk och silkeslen mot kroppen och passar därför även perfekt att sova i. Plagget är verkligen tunnt, 17,5 mikron och har en vikt på 140g/m2. Du kan använda merinoullkläder i en hel vecka utan att de luktar, visste du det. Häng upp dem efter varje dag på vädring om du har möjlighet, men det är inte ett måste. Tack vare att plagget är så tunnt så kan du anpassa efter aktivitet och väderlek. Vi vågar säga att Aclima LightWool är det mjukaste och skönaste plagg i merinoull som du någonsin provat. Plagget är speciellt lämpligt för svettiga aktiviteter som alpint, topptur, cykling och löpning. Alla plagg från Aclima har så kallade flatlock sömmar som gör att sömmarna är mer eller mindre dolda. Det betyder att de inte kommer skava t.ex. under en ryggsäck. Aclima är ett norskt varumärke som har ett bra gediget miljötänk. De flesta av deras kläder tillverkas därför i Europa, Estland där de har bra koll hela vägen, från fabrik till kund!
Isbjörn Wolfe All Mountain MTB LS Teen Graphite
689 kr
Outdoorexperten
WOLFE All Mountain MTS LS är en lätt och luftig tröja för MTB, som passar både på vårkanten och under sommaren. Materialet transporterar effektivt fukt bort från kroppen och håller dig torr i alla lägen. Passformen är gjord för att funka bra med både armbågsskydd och ryggskydd så den passar för den moderna mtb-cyklisten. Smygficka med dragkedja baktill. Tröjan är tillverkad av ECONYL®, som består av 78 % regenererad nylon och 22 % elastan. Det är en fiber, som är tillverkat av gamla fiskenät, tygrester, mattgolv och industriplast. På det viset hjälps vi åt att inte belasta vår planet ytterligare i tillverkningen av de här plaggen. Materialet har exemplariska egenskaper i vatten och ett naturligt UV-skydd +50SPF, så kan med fördel även användas som UV-tröja åt ditt barn vid olika former av aktiviteter i eller kring vatten. 78% ECONYL® regenererad nylon tillverkat av fisknät, tygrester, golvmattor i plast och industriplaster, 22% Elastan Extremt slitstarkt (Nylon är 2-3 ggr mer slitstarkt än vanlig Polyester) 4-vägs stretch Behåller passformen Snabbtorkande Rymlig passform Längre skuren baktill för en aktiv åkstil Smygficka baktill med dragkedja för små värdesaker Motståndskraftig mot klor, saltvatten, sol, solkräm och sololja Tätt vävt material = naturligt UV-skydd +50 SPF
Abisko Wool LS Men
995 kr
AstroSweden
* Lätt jerseymaterial av merinoull och polyester. * Värmande i kyla, behagligt svalt när det är varmt. * Naturlig motståndskraft mot dålig lukt. * Ledig skärning låter luften cirkulera runt kroppen. * Spårbar, etiskt producerad merinoull. Lätt långärmad tröja i merinoullsmix för turer i både varmt och kallt klimat. Producerad utan PFCer, skapade för en livstid av friluftsliv. Lätt långärmad tröja i mjukt jerseymaterial av merinoull och polyester. Kombinerar de temperaturreglerande egenskaperna hos naturmaterialet med slitstyrkan och fukttransporten hos syntet. Ett perfekt förstalager i både varmt och kallt klimat, och extra användbart på flerdagars turer eftersom ullen står emot dålig lukt. Kön: Herr Familj: Abisko Aktivitet: Trekking Miljöinformation: Producerad utan PFCer, Certifierade djurfiber, Spårbar ull Funktioner: Fuktavledande, Isolerar i fuktigt tillstånd, Isolerande, Naturligt odörresistent, Snabbtorkande MATERIALSPECIFIKATION Material: 50% polyester, 50% ull (spårbar) TEKNISKA DETALJER Rygglängd: 70 cm Vikt: 155 g Viktreferens: i storlek M Modellens längd: 186 cm Modellen bär storlek: M Passform: Slim fit Ärmtyp: Lång ärm Krage: Rund halsringning Klädlager: Första lager, Isolerande lager SKÖTSELRÅD Tvättråd: 30°C skonsam process Kemtvätt: får ej kemtvättas Blekning: får ej blekas Torkning: får ej torktumlas Strykning: strykning låg temperatur (max 110°C) Övriga skötselråd: använd inte mjukmedel, använd enzymfritt rengöringsmedel, tvätta med liknande färger Ull Denna produkt är gjord i ull, naturens eget funktionsmaterial. Förnybart och naturligt nedbrytbart. Slitstarkt och ändå mjukt. Värmande när det är kallt, behagligt svalkande i varmt väder. Naturligt luktavvisande samtidigt som det leder bort fukt.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.