Denna gel är speciellt framtagen för att ge huden intensiv vård och lugn. Den passar bra för känslig hud och kan användas efter behandlingar som laser eller syrapeeling. Gelen innehåller extrakt från Centella Asiatica som hjälper till att reparera hudens barriär.
En lindrande och återfuktande gelbehandling som innehåller Mizons exklusiva Cicaluronic™-komplex, speciellt sammansatt med Centella Asiatica och hyaluronsyra för att behandla uttorkad och fet hud. Den vattniga konsistensen balanserar hudens naturliga oljor och håller huden återfuktad.
Cicapair Gentle Cleansing Foam är en krämig rengöring som smälter till en lätt formula och ger djup återfuktning med snabb absorption.Den lugnar synliga irritationer och rodnad samtidigt som den stärker hudbarriären för en mer motståndskraftig hud.Det gör produktenEn mild, återfuktande rengöring som lugnar irritation och stärker hudens barriär för en mer balanserad och motståndskraftig hud.Kliniskt bevisat att:Förbättra hudbarriärens återhämtning med 193 % på 1 timme*Minska synlig rodnad*Baserat på klinisk studie genomförd av ett oberoende institut på 31 asiatiska kvinnor, 22–58 år, 1 timme efter en engångsanvändning. Effekten kan variera mellan individer.
Dr. Ceuracle Cica Regen 70 Cream är en lugnande ansiktskräm som till 70% består av Centella Asiatica som omedelbart lugnar och repararerar din hud. Dubbelfunktion av Panthenol (Vitamin B5) och Madekassosid förbättrar hudens naturliga reparationskraft och bildar en stark fuktbarriär som skyddar huden mot skadliga faktorer. Den innehåller även Madecassoside som är huvudingrediensen i CICA och bidrar till mycket effektivt skydd och reparation av huden.Innehåller även Groddkomplex (grönkål, broccoli, bovete och kål) som revitaliserar trött och tråkig hud och bidrar med lyster och ny energi!
Denna lätta, uppfriskande vattenbaserade gelkräm med 5% glycerin släcker snabbt törstig hud och lämnar huden uppfriskad med massor av fukt. Den uppfriskande formulan hjälper till att återställa hudens balans och stärka hudbarriären för att bevara fukt. Dermatologiskt testad.5% glycerin: Återfuktar hudenUttorkad hud
Denna nästa generation av gelkräm för känslig hud är laddad med kraftfulla ingredienser för intensiv lugnande effekt samt CoolSonic-avled Cica för bättre absorption. Den lätta, icke-klibbiga formeln kyler huden med en våg av fukt och lämnar den synligt lugn och frisk. Över tid bygger den upp hudens motståndskraft mot externa påverkningar och bidrar till att förbättra hudens stabilitet. Rekommenderas för känslig och fet hud.Nyckelingredienser:- Cica Complex: Med CoolSonic-avled Centella Asiatica-extrakt lugnar djupt huden för att minska synlig rodnad- R-Protector: Levererar extra lugnande kraft- Allantoin: Reparerar snabbt hudens barriär för att förbättra motståndskraften
Lugnande ansiktskräm med gelformula som behandlar känslig hud. Ger fukt och balanserar oljenivån, vilket också bidrar till att talgproduktionen regleras. Innehåller lugnande ingredienser, som centella asiatica, eoseongcho och tea tree, och ansiktskrämen är extra lämpad för känslig, fet eller kombinerad hud.
Beauty Of Joseon Centella Asiatica Calming Mask innehåller 15% Centella asiatica-extrakt, som fungerar fantastiskt för att lugna och ge lindring åt skadad hud. Den innehåller även 3 typer av hyaluronsyror som hjälper till att återfukta huden och skydda hudbarriären så att de håller din hud fuktig och frisk.
En grön-till-beige färgkorrigerande behandling som korrigerar rodnad och skadliga miljöfaktorer. Denna allt-i-ett-behandling innehåller en färgskiftande kapsel för att täcka blemmor och neutralisera rodnad samt återställa trött hud för att ge ett livfullt utseende. Formulan innehåller tigergräs (centella asiatica) som hjälper till att läka känslig hud, irritation och obehag.- Centella asiatica-komplex* skyddar mot miljöfaktorer som orsakar känslig hud.- Örtkomplex: Bidrar till att ge huden ett livfullt utseende.- Minerallösning och pantenol: Stärker hudens fuktbarriär.* Centella asiatica, som även kallas tigergräs eller gotu kola, är en kraftfull medicinalväxt som har använts i Asien i tusentals år. Den är rik på saponiner (lindrar irritation) och har visat sig lugna irriterad hud (superkänslig, lättirriterad hud).