Favn Facial Balm är en vattenfri kräm för ansiktet som skyddar och mjukgör huden, speciellt anpassad för tät och reaktiv hud. Den innehåller en blandning av vegetabiliska oljor, fuktbindande ingredienser och vitaminer som skyddar mot fria radikaler och har en antiinflammatorisk effekt. Krämen är dermatologiskt testad på känslig hud och passar normal till torr hud.
Favn Eye And Facial Cream En mjukgörande antioxidantkräm formulerad för ansikte och ögonområdet. Krämen består huvudsakligen av de två mycket mjukgörande växtoljorna nattljus och babassuolja i kombination med skvalan, C-vitamin och E och fuktbindande glycerin och natrium-PCA. Ingredienserna skyddar huden mot oxidativ stress, bakterier, inflammation och fuktförlust.Rekommenderas för normal till torr hudtyp och är mycket lämplig för känslig hud och för hud med eksem. Krämen innehåller ingen form av parfym- och doftadditiv för att minimera risken för allergiska reaktioner. Användning och tips: Applicera hudkrämen på nyrenad hud, följt av Favn ansiktsbalsam om huden är mycket torr. Krämen kan också kombineras med alla våra Pure Actives Serum och Eye serum, som blandas med grädden eller används under hudkrämen. Förpackning och aktivering av pumpen: Produkten tappas i en helt lufttät förpackning för att säkerställa att de aktiva ingredienserna förblir effektiva och för att förhindra att vegetabiliska oljor blir härskade och har en obehaglig lukt. De lufttäta behållarna kan behöva lite hjälp med att aktivera när de används för första gången. För att göra detta vänder du flaskan upp och ner och knackar sedan på flaskan några gånger ett par gånger mot en hård yta (som i golvet). Detta tenderar att hjälpa. Viktigt: Om du tappar flaskan på golvet och den faller sönder, se till att du hittar den lilla spiralen som hör hemma i pumpen. Då får du montera flaskan korrekt så att pumpen fungerar igen som den ska. Förvara: Vid rumstemperatur, svalna, undvik punktvärme och frost.
Ett näringsrikt ansiktsbalm som är framtaget speciellt för en torr till mycket torr hy. Cold Cream skapar ett rikt skyddande lager på huden, samtidigt som den låter huden andas. Innehåller milda naturliga ingredienser som skyddande bivax och vårdande mandelolja. Detta ansiktsbalm ”låser in” fukten i huden och bevarar den samtidigt som huden skyddas mot yttre påfrestningar. 60 % fetthalt. Perfekt för en torr till mycket torr hud. Innehåller ingredienser med 99 % naturligt ursprung. Dermatologiskt testad. Tuben är tillverkad av 100 % återvunnen aluminium.
Night Balm är en silkeslen ansiktsbalm för alla hudtyper. Den kapslar in fukt, skyddar mot yttre påfrestningar och hjälper huden att återuppbyggas under natten. Den innehåller Havtornsolja och eteriska oljor av Olibanum, Neroli och Citrongräs som stärker huden och stimulerar cellförnyelsen medan du sover. Havtornsoljan är rik på omättade fettsyror som hjälper huden att bevara fuktbalansen och stärka dess naturligt skyddande barrriär. Olibanumoljan är stärkande och verkar utslätande. Nerolioljan stimulerar cellförnyelsen och förebygger brustna blodkärl. Citrongräsoljan är fuktbindande, lymfrenande och stärkande för bindväven. Night Balm innehåller också rena växtoljor av Nyponfrö, Gurkört, Jojoba samt Squalane av Olivolja som ökar fukthalten i huden och förbättrar motståndskraften. Nyponfröolja hjälper huden att nyskapas och används för att behandla pigmentfläckar. Gurkörtsolja ökar cellernas syreupptagning och motståndskraft samt förebygger torr hud. Jojobaoljan verkar mjukgörande och balanserande. Squalane av Olivolja förbättrar celldelningen i huden samt är fuktbevarande. Det banar också väg för A-vitaminet i Nyponfröoljan. Produkten är naturligt självkonserverande.
Shea Balm är en effektivt mjukgörande salva för torr och ömtålig hud. Den skyddar huden mot kyla och hjälper bristningar, skav och förhårdnader. Den gyllengula balmen har en unik, kornig konsistens. Kornen smälter snabbt av kroppsvärmen och gör torr hud mjuk och smidig. Huvudingrediensen i Shea Balm är Sheasmör, som utvinns ur sheanötter. Ringblomma är en medicinalväxt med gamla anor och Ringblomsextrakt har traditionellt använts för vård av sår och ömtålig hud. Färgen och doften på Shea Balm kan variera beroende på varierande ringblomsskördar. Produkten är naturligt självkonserverande.
Ett näringsrikt ansiktsbalm som är framtaget speciellt för en torr till mycket torr hud. Cold Cream skapar ett rikt skyddande lager på huden, samtidigt som den låter huden andas. Innehåller milda naturliga ingredienser som skyddande bivax och vårdande mandelolja. Detta ansiktsbalm ?låser in? fukten i huden och bevarar den samtidigt som huden skyddas mot yttre påfrestningar.
<p>Skinimal Atopic moisturising cream är en återfuktande ansiktskräm baserad på skvalan och ceramidkomplex skapar en skyddande hinna på huden som stödjer optimal fuktbalans. Kombinationen av oljor och niacinamid jämnar ut, mjukgör och skyddar mot överdriven uttorkning av huden.</p>
Face Protection, med eterisk olja av Lavendel och extrakt av Kamomill, är en mild och mjukgörande lotion för torr och känslig hud. Face Protection ger både fett och fukt, samtidigt som den skyddar din hud mot yttre påfrestningar. Sammansättningen av ingredienser har lugnande och antiinflammatoriska egenskaper, vilka lindrar och dämpar rödflammig hud. Kamomill och Lavendel är medicinalväxter med gamla anor som ger cremen dess milda doft. Kallpressad Jojobaolja, som är en av huvudingredienserna, har en unik sammansättning av fettsyror som binder hudens fukt och stärker hudens skyddsbarriär. Bivax och Sheasmör är fasta växtfetter som verkar skyddande, uppmjukande och lugnande på irriterad hud. Bivaxet, som kommer från svenska odlingar, innehåller propolis och är antiseptiskt. Sheasmöret skyddar huden från uttorkning, vilket är bra vid eksem och hudbristningar. Squalane av olivolja förbättrar celldelningen i huden och är både fuktbevarande och balanserande. Produkten är naturligt självkonserverande.