
Puori O3L är en flytande omega-3-produkt med hög dos av EPA och DHA, utvunnen från vildfångad anjovis. Den har en god smak av citron och innehåller MCT-olja, rosmarinextrakt och E-vitamin för att hålla oljan färsk och stabil.




Hydrolyserade Kollagenpeptider med Zink, B-vitaminer, C-vitamin & Hyaluronsyra

Vegetabilisk omega 3 från mikroalgen Schizochytrium som är rik på omega 3-fettsyrorna EPA och DHA. Bra för dig som är vegan eller sällan äter fisk. Denna omega 3 passar alla då den är vegetabilisk och fri från allergener. Alger är en hållbar källa till omega 3 som inte påverkar haven. Algerna odlas på land i en ren och kontrollerad miljö, vilket gör att produkten är fri från tungmetaller och andra föroreningar.
Ett dagligt intag av 250 mg EPA och DHA bidrar till hjärtats normala funktion. Ett dagligt intag av 250 mg DHA bidrar till att bibehålla normal hjärnfunktion och normal synförmåga.
Passar även bra för gravida och ammande. Mammans intag av DHA bidrar till att hjärnan och ögonen utvecklas normalt hos foster och spädbarn som ammas. Gäller vid ett intag av 200 mg DHA utöver de 250 mg DHA och EPA som rekommenderas för vuxna.

OMEGA-3 är ett kosttillskott med högkoncentrerad fiskolja. Rekommenderat dagligt intag: 2 kapslar. EPA och DHA bidrar till hjärtats normala funktion. DHA bidrar även till att bibehålla normal hjärnfunktion. De gynnsamma effekterna uppnås vid ett dagligt intag av 250 mg EPA och DHA respektive 250 mg DHA.

Puori O3 är ett kosttillskott med omega-3 som ger 2000 mg omega-3 per dagsdos om 3 kapslar. Vid tillverkningen av Puori O3 används molekylär destillering för att bevara de höga nivåerna av EPA och DHA. Fettsyrorna är i naturlig triglyceridform för bästa möjliga upptag av kroppen. Kallfiltrerad. Oljan förpackas direkt i Puoris svarta kapslar som skyddar mot solljus och ger god hållbarhet utan onödig oxidation. Smak av citron.
Puori Omega-3 är certifierad och testad för renhet och färskhet av det oberoende laboratoriet IFOS (International Fish Oil Standards) och är tilldelad 5 av 5 stjärnor.



Puori VM Multivitamin & Mineraler är en vegansk multivitamin med viktiga mineraler. Den är framtagen för att komplettera en växtbaserad kost och ge kroppen nödvändiga byggstenar för hälsa och prestation.

Allt i ett paket och lätt att ta i farten - vart du än går. Puori 3 kombinerar våra mest populära produkter O3 Omega-3, M3 Magnesium och D3 D-vitamin och ger dig en daglig dos vitaminer och mineraler som ofta saknas i kosten. Den här trion samarbetar för att för att stötta ditt hjärta och hjärna, stärka skelettet och stötta din energimetabolism, så att du kan vara den bästa versionen av dig själv varje dag.

Pureness MCT-olja 250 ml är en högkvalitativ fraktionerad kokosolja med medellånga fettsyror. Namnet MCT kommer från Medium Chain Triglycerides. MCT är antiinflammatoriskt och antioxidant och just MCT-olja från kokos är populärt inom LCHF. Ta gärna en tesked i kaffet på morgonen! Vår MCT-olja innehåller 60% kaprylsyra (C8) och 40% kaprinsyra (C10). Den är smak-, lukt- och färglös och är därför mycket användbar i matlagning. Den tål upphettning, men rekommenderas ej till stekning.
Näringsvärde per 100 g
| Energi | 3708kJ / 902kcal |
| Fett | 100 g |
| - varav mättat fett | 95,6 g |
| Kolhydrat | 0 g |
| - varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Ingredienser
Fraktionerad kokosolja.
Använd 1 tsk 1 msk i vätska eller på sallad som en dressing.




Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.