Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 549
KATEGORIER
Epi-Otic öronrengöring 125 ml

Epi-Otic är en rengöringslösning för hundars och katters öron. Den hjälper till att lösa upp vax och rengöra hörselgången, samtidigt som den neutraliserar dålig lukt. Produkten innehåller ingredienser som minimerar bakterievidhäftning och bidrar till en god öronhygien.

179 kr

Saker till husdjur
Hundtillbehör
Öronvård
Örondroppar
Öronrengöring för djur
Kattshampo
Djurvårdsprodukter
Sårvård för djur
Hästvårdsprodukter
DOZ ApotekKöp produkten hos DOZ Apotek
Liknande produkter
Aptus Plaque Buster 200 g
167 kr
DOZ Apotek

Bekämpar plack och dålig andedräkt. Renare tänder och bättre andedräkt förväntas inom 1-2 månader efter att produkten börjat användas.

Aptus Ear Care 100 ml
122 kr
DOZ Apotek
Vattenbaserad etanolfri lösning lämplig för känsliga öron. Ger ej fläckar. Kan användas dagligen. Öronrengöring för hund och katt.
Dermoscent PYOclean Wipes 20 st
118 kr
DOZ Apotek

Våtservetter för att enkelt rengöra, lugna och återfukta huden utan att irritera eller torka ut.

 

Produkten innehåller hampafröolja som är rik på essentiella fettsyror (Omega 3 och 6), som är nödvändiga för att stärka djurets hudbarriär men som de inte kan syntetisera själva. Renande eterisk olja av cajeput. Tvålfritt rengöringskomplex som innehåller lipoaminosyror från grönt äpple och ett saponaria-rotextrakt för att skonsamt och effektivt avlägsna smuts.

ICF Clorexyderm Oto Piu 150 ml
289 kr
DOZ Apotek

ANVÄNDNING: För regelbunden öronrengöring till hund och katt. Speciellt sammansatt för att säkerställa effektiv rengöring av örat och för att undvika ansamling av vax och sekret som kan utgöra ökad risk för infektioner.

EGENSKAPER: Clorexyderm oto piú är en effektiv, naturlig, surgörande öronrengöring med behaglig doft. Laktobionsyra har en djupgående fuktighetsgivande effekt och motverkar irritation i örat. GPI lysinsalt från solrosplantan, har en rogivande effekt på huden i hörselgången. Svider inte. 

Dermoscent PYOclean Oto 10 x 5 ml
130 kr
DOZ Apotek

PYOclean® Oto är en öronrengöring speciellt utvecklad för att rengöra hörselgången, hos hundar, katter och kaniner med återkommande öronproblem. Idealisk för djur med röda öron, klåda, obehaglig lukt eller djur som skakar på huvudet eller har ett onormalt lutande huvud. Aktiva ingredienser av 100% naturligt ursprung.


Innovativt renande och lugnande komplex som kombinerar propolis och honung med eterisk olja av röd myrten samt N-acetylcystein, som hjälper till att bekämpa biofilmsbildning (av bakterier och jäst), som kan främja antibiotikaresistens och återfall i otitis.Tvålfritt rengöringsmedel som innehåller lipoaminosyror från grönt äpple för att skonsamt och effektivt avlägsna smuts och dålig lukt.

Douxo S3 Pyo Pads 30 st 30 st
135 kr
DOZ Apotek
DOUXO S3® Pyo Pads 30 st, innehåller klorhexidin 3% vilket descinficerar och rengör oren hud på djupet. Produkten innehåller även Ophytrium, en förädlad naturlig ingrediens från växten Ophiopogon japonicus. Ophytrium har en återfuktande och vårdande effekt genom verkan på de tre viktiga hudbariärerna: stärker den mekaniska hudbarriären, balanserar den mikrobiologiska och lugnar den immunologiska hudbarriären. För hund, katt och häst. Bomullspads för lokal rengöring av oren hud, exempelvis mellan tår och trampdynor, öronlappar och ytteröron, kinder, mungipor, övriga hudveck samt karleder. Padsen har en somrig hypoallergen doft av kokos och vanilj. Fri från tvål, sulfat, parabener, nanopartiklar, färgämnen och ftalater. Balanserat pH-värde anpassat för hudens mikroflora hos djur.
Jodopax Jodopax vet. 500 ml
189 kr
DOZ Apotek
Desinfektionsmedel till djur med effekt på bakterier, svampar och virus.
Douxo S3 Pyo schampo 200 ml
159 kr
DOZ Apotek

För hund/katt med oren hud. Balanserar och djuprengör oren hud. Desinficerande samt fuktgivande och mjukgörande med balsameffekt.

Otoclean öronrengöring 18 x 5 ml
159 kr
DOZ Apotek
För hund och katt. Löser upp vax och smuts. Applicera lösningen i hörselgången och massera örat lätt. Låt djuret själv skaka ur medlet.
EARinse Öronspray 30 ml
69 kr
DOZ Apotek

Naturlig öronspray som innehåller en hyperton havsvattenlösning. Tar skonsamt bort överflödigt vax och förhindrar vid regelbunden användning att öronvax ansamlas. Fri från konserveringsmedel och andra tillsatser.

Douxo S3 Seb Schampo 200 ml
167 kr
DOZ Apotek
För hund/katt med mjällig hud. Balanserar och hjälper mot mjäll. Stärker pälskvalitén. Fuktgivande och mjukgörande med balsameffekt.
Dogman Öronrengöring 50 ml
89 kr
DOZ Apotek

Öronrengöring för hundar. Rengör skonsamt öronen från smuts.

 

 

Dermoscent PYOclean Shampoo 200 ml
122 kr
DOZ Apotek

PYOclean® Shampoo är ett renande schampo för hundar och katter med obalanserad hudflora. Tack vare sin tvålfria formula med aktiva ingredienser av 100% naturligt ursprung rengör PYOclean® Shampoo skonsamt, hjälper till att rena och återställa balansen i hudfloran utan att irritera eller torka ut. 

 

Produkten innehåller hampafröolja, rik på essentiella fettsyror (Omega 3 och 6), som är nödvändiga för att stärka djurets hudbarriär men som de inte kan syntetisera själva. Innovativt renande som kombinerar propolis och honung med en synergi av eteriska oljor bestående av oregano, rosmarin och manuka. Tvålfritt rengöringsmedel som innehåller lipoaminosyror från gröna äpplen för att skonsamt och effektivt avlägsna smuts och dålig lukt.

Oticurant öronpuder dospåsar 24 st
229 kr
DOZ Apotek
Öronpuder för hund återställer balansen i hundens öra. Pudret torkar ut och binder överflödigt fett i hörselgången och motverkar tillväxt av jästsvamp och bakterier.

Oticurant är ett veterinärmedicinskt preparat.

AniWipe Vårdservett 48 st
219 kr
DOZ Apotek

AniWipe Vårdservett rengör, skyddar och lugnar djurets hud. Passar särskilt för rengöring av hud, hudveck, öron, tassar, intimområden samt huden runt ögon och mun. Tillämpar sig även för rengöring av sår och för att neutralisera lukt. Fungerar även i förband. AniWipe Vårdservetterna är mycket kvalitativa och de är slitstarka. Engångsservetterna luddar inte och är rikligt fuktiga. Förpackningen är behändigt liten. En påse innehåller 48 servetter. Produkten sköljs inte av.

Douxo S3 Pyo Mousse 150 ml
212 kr
DOZ Apotek
För hundar och hästar med oren hud. Balanserar och djuprengör oren hud. Desinficerande samt fuktgivande och mjukgörande med balsameffekt.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.