212 krDouxo S3 Seb Mousse 150 ml
För hund/katt med mjällig hud. Balanserar och reglerar mjällbildning. Stärker pälskvalitén. Fuktgivande och mjukgörande med balsameffekt.
Köp hosDOZ ApotekKöpa.se innehåller annonslänkar. Läs mer

DOZ ApotekDogman Öronrengöring är en skonsam lösning för att rengöra hundens öron. Den hjälper till att avlägsna smuts och vax, vilket bidrar till god öronhygien. Produkten är enkel att använda och kommer i en praktisk 50 ml flaska.
212 krFör hund/katt med mjällig hud. Balanserar och reglerar mjällbildning. Stärker pälskvalitén. Fuktgivande och mjukgörande med balsameffekt.
Köp hosDOZ Apotek
99 krCl-ear Olivolja öronspray mjukar varsamt upp och avlägsnar öronvax. Olivolja är ett naturligt smörjmedel som varsamt mjukar upp och bidrar till att avlägsna öronvax. Innehåller olivolja av medicinsk kvalitet.
Köp hosDOZ Apotek
360 krOtodine är en patenterad öronrengöringsprodukt med en unik kombination av klorhexidin och Tris-EDTA. Otodine kan användas ensam eller som komplement till medicinsk behandling vid öroninflammation (Malassezia, bakterier). Produkten svider inte och den kan användas vid sprucken trumhinna hos hund. Otodine skall däremot inte användas till katt med sprucken trumhinna. Genom att kombinera en låg koncentration av klorhexidin (0,15%) med TrisEDTA uppnås en synergistisk effekt vilket gör Otodine till en mycket effektiv öronrengörande lösning med god säkerhet. Rekommendationer för användning: Applicera Otodine efter rengöring av örat med till exempel Otoact eller Clorexyderm Oto Piú. Använd Otodine två gånger dagligen i minst 14 dagar eller tills veterinär bedömt att örat är friskt. Vidrör ej örat/huden med flaskans hällpip. Applicera Otodine i hörselgången tills den är helt fylld. Massera försiktigt öronbasen i minst en minut för att säkerställa att preparatet når botten av hörselgången. Låt
Köp hosDOZ Apotek
130 kr<p>PYOclean® Oto är en öronrengöring speciellt utvecklad för att rengöra hörselgången, hos hundar, katter och kaniner med återkommande öronproblem. Idealisk för djur med röda öron, klåda, obehaglig lukt eller djur som skakar på huvudet eller har ett onormalt lutande huvud. Aktiva ingredienser av 100% naturligt ursprung.</p> <p><br />Innovativt renande och lugnande komplex som kombinerar propolis och honung med eterisk olja av röd myrten samt N-acetylcystein, som hjälper till att bekämpa biofilmsbildning (av bakterier och jäst), som kan främja antibiotikaresistens och återfall i otitis.Tvålfritt rengöringsmedel som innehåller lipoaminosyror från grönt äpple för att skonsamt och effektivt avlägsna smuts och dålig lukt.</p>
Köp hosDOZ Apotek
329 kr<p>ANVÄNDNING: Praktiska antiseptiska våtservetter till hund, katt, häst och andra djur. Underlättar daglig rengöring av hudveck (nos-, läppar- och vulvaveck) och huden mellan tårna på tassar. Som komplement till medicinsk behandling av hudinflammation (Malassezia, bakterier).</p> <p>EGENSKAPER: CLX wipes håller huden ren och frisk. Tar bort dålig lukt. Svider inte. Dokumenterad effekt.</p>
Köp hosDOZ Apotek
160 krAniVox Öronskölj rengör djurets öron effektivt från öronvax, smuts och sekret. Kan användas både temporärt eller permanent 1-2 gånger dagligen, även i samband med medicinbruk. AniVox Öronskölj innehåller ej alkohol, syror, parfymer eller färgämnen, så den svider inte även på känslig eller skadad hud. Ototoxtesten, som gjorts på marsvin, har visat att AniVox är säker att använda även om öronhinnan är skadad.
Köp hosDOZ Apotek
40 kr<p>Färgglada och mönstrade bajspåsar av tunn men samtidigt hållbar kvalitet. Utan handtag. Kommer i 4x20-pack. 22x32cm.</p>
Köp hosDOZ Apotek
21 krTuggDental är en unik dentalprodukt med en mix av råhud och smaklig kyckling. Helt spannmålsfri och utan tillsatt socker. Med funktionell stjärnform som rengör på djupet mellan tänderna och med aktivt plackreducerande ingrediens. Med Grade A-kyckling
Köp hosDOZ Apotek