
Elodur Forte är en kompressionsbinda som ger stöd och kompression. Den är elastisk och kan tvättas flera gånger utan att förlora sina egenskaper. Bindan används för att reglera kompressionen genom lindningsteknik.





Sterilt snabbförband 100% vattentätt. Går att duscha och bada Mjukt, Skonsamt mot känslig hud. Latexfri. Högabsorberande kompress som inte fastnar i såret. Polyurethane (PU film) materialet är vattenburet membran som skyddar mot fukt, smuts och bakterier och det låter huden andas. Lätt att applicera. Används för sår, skärsår, skrapsår, brännsår och operationssår.


Medicinsk tejp med transparent film. Kan rivas av på tvären, på längden eller i mitten vilket möjliggör en snabb och flexibel fixering. Hudvänlig häfta som fäster omedelbart. Leukofix, transparent, perforerad häfta är avsedd att användas för fixering av kompress vid bandagering av kontinent stomi eller vid behov av extra fixering av stomibandage.
Innehåll: 2,5 cm x 5 m 1 st.

Sterilt snabbförband 100% vattentät. Går att duscha och bada Mjukt, Skonsamt mot känslig hud. Latexfri. Högabsorberande kompress som inte fastnar i såret. Polyurethane (PU film) materialet är vattenburet membran som skyddar mot fukt, smuts och bakterier och det låter huden andas. Lätt att applicera. Används för sår, skärsår, skrapsår, brännsår och operationssår.



Allevyn Gentle Border är ett allt-i-ett förband anpassat till torra till kraftigt vätskande sår. Den avancerade 3-lagerskonstruktionen ger en optimal sårläkningsmiljö för de flesta typer av sår. Välj en plåsterstorlek som är minst 3-4 cm större än såret som skall läggas om då sårdynan inte går ända ut till kanten på förbandet. Förbanden är följsamma och lätta att applicera och ta bort tack vare det skonsamma häftskiktet.

Comprilan är en lågelastisk/kortsträcks kompressionsbinda i 100% bomull. Bindan ger kompression till venösa bensår, lymfödem och venösa sjukdomar. Comprilan ger ett lågt vilotryck och högt arbetstryck, vilket betyder att den har effekt på mobila patienter, är bekväm vid långtidsanvändning och att den kan användas om natten. Hög kompression uppnås när patienten går och rör sig.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.