
Elodur Forte är en elastisk binda som ger kompression och stöd. Den kan tvättas och återanvändas flera gånger utan att förlora sin elasticitet. Bindan anpassas efter behov genom att justera lindningstekniken.

Comprilan är en lågelastisk/kortsträcks kompressionsbinda i 100% bomull. Bindan ger kompression till venösa bensår, lymfödem och venösa sjukdomar. Comprilan ger ett lågt vilotryck och högt arbetstryck, vilket betyder att den har effekt på mobila patienter, är bekväm vid långtidsanvändning och att den kan användas om natten. Hög kompression uppnås när patienten går och rör sig.




Sterilt snabbförband 100% vattentätt. Går att duscha och bada Mjukt, Skonsamt mot känslig hud. Latexfri, högabsorberande kompress som inte fastnar i såret. Polyurethane (PU film) materialet är vattenburet membran som skyddar mot fukt, smuts och bakterier och det låter huden andas. Lätt att applicera. Används för sår, skärsår, skrapsår, brännsår och operationssår. Sårdynan har mått 5x15 cm.

Sömlös stickad tubgas med en hög elasticitet i alla riktningar, som är enkel att applicera utan ytterligare fixering. Den kan klippas till i alla riktningar utan att löpmaskor uppstår. Eftersom förbandet har en sammanhängande yta lossnar det inte vid mekanisk påverkan, och är således ett säkert skydd för sår eller känslig hud. Absorberande och luftgenomsläpplig.





Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.