
Curaprox Be You Gin Tonic är en skonsam tandkräm med smak av gin tonic och persimon. Den innehåller fluor, xylitol och enzymer för att förebygga karies och ge vitare tänder. Tandkrämen är vegansk och hjälper till att hålla munnen fräsch.



Parodontax mellanrumsborste 0,4 mm / 0,5 mm / 0,6 mm för daglig rengöring mellan tänderna där tandborsten inte kommer åt. Mellanrumsborsten är färdigmonterad med greppvänligt handtag gjort i bioplast medan borsthuvudet är av förnybar ricinolja. I förpackningen finns 6 st mellanrumsborstar samt ett skydd.


Curaprox CS 12460 Velvet är en extra skonsam tandborste för vuxna. Tandborsten har 12 460 starka, extra tunna, tätt packade borststrån som definierar begreppet "mjukhet" på ett nytt sätt. Borststråna i materialet Curen® är otroligt tunna, endast 0,08 mm i diameter. CS 12460 Velvet är skonsam mot emaljen och tandköttet.
Tandborsten har ett åttakantigt handtag och ett kompakt borsthuvud som säkerställer att CS 12460 Velvet ger en enkel och optimal rengöring, även i svåråtkomliga områden i munnen, som bakom kindtänderna och längs tandköttslinjen. Det mjuka och silkeslena borsthuvudet gör att CS 12460 passar för alla, men särskilt för dig som har känsliga tänder och känsligt tandkött. En mycket mjuk tandborste som ger en djupgående rengöring.
Tandborsten finns i olika färger - vilken färg du får blir en överraskning!


Ultratät och ultramjuk tandborste med 7600 borststrån. Mycket effektiv mot plack och skonsam mot tänder och tandkött. För barn från 5 år eller vuxna som söker ett mindre borsthuvud.



Curaprox resekit är ett litet och praktiskt kit med det du behöver för en fräsch mun på resande fot. Kitet innehåller tandborsten CS 5460, en delbar mjuk resetandborste, 10 ml Curaprox black is white tandkräm och två koniska prime mellanrumsborstar. Den koniska formen på mellanrumsborsten gör att det passar från CPS Prime 06-011.
Resekitet är litet och behändigt, 9,5 x 6 cm, så du kan enkelt ta med det inte bara i en resväska, utan även i handväskan eller i fickan.

Parodontax mellanrumsborste 0,4 mm för daglig rengöring mellan tänderna där tandborsten inte kommer åt. Upp till 40% mer rengöring av tandytan än med enbart tandborste. Mellanrumsborsten är färdigmonterad med greppvänligt handtag. I förpackningen finns 6 st mellanrumsborstar samt ett skydd. Det greppvänliga handtaget är gjort av bioplast (UPM Formi) och borsthuvudet av förnybar ricinolja. Ytterförpackningen är gjord av 90% återvinningsbart papper.
För försiktigt borsten mellan tänderna och för den fram och tillbaka. Undvik att tvinga in den i trånga mellanrum. Överdriven böjning kan bryta borsten. Kasta borsten när den är sliten. Sök råd från tandvårdspersonal för användning på barn.




Curaprox Ultra Soft 5460 tandborste är varumärkets riktiga storsäljare. Tandborsten har borststrån av Curen®, ett mjukt polyestermaterial som är extremt skonsamt mot tandköttet. Curen® är ett slitstarkt material vilket gör att tandborsten håller formen länge. En Curaprox Ultra Soft har 5460 borststrån vilket gör den effektiv mot plack.
Obs! Tandborstarna finns i flera olika färger, vi kan därför inte garantera att färgerna du får är densamma som på bilden.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.