Curaprox Perio Plus 405 är en mellanrumsborste som effektivt rengör större utrymmen mellan tänderna. Den hjälper till att förebygga tandlossning och tar bort plack.
Curaprox Perio Plus 408 är en effektiv mellanrumsborste för stora mellanrum mellan tänderna, och för att förebygga tandlossningssjukdom. De mjuka och täta borsten ger en effektiv rengöring av kronor och broar och minimerar smärta vid rengöring av inflammerat tandkött och envis plack.
Curaprox Perio Plus 406 är en effektiv mellanrumsborste för stora mellanrum mellan tänderna, och för att förebygga tandlossningssjukdom. De mjuka och täta borsten ger en effektiv rengöring av kronor och broar och minimerar smärta vid rengöring av inflammerat tandkött och envis plack.
Curaprox CPS 011 Prime Start mellanrumsborstar används för att göra rent mellan tänderna. Att använda mellanrumsborstar är ett enkelt och effektivt sätt att göra rent mellan tänderna och förebygga bl a tandköttsinflammation och dålig andedräkt. Borsten har yviga borst för att fylla ut mellan tänderna och rengöra effektivt. Så effektiva att en enda rengöringsrörelse ofta är tillräckligt - en gång in och ut. Varje borste kan återanvändas tills den inte rengör bra längre. Då byter du bara ut borsthuvudet.
Curaprox Prime CPS 011 är den största av CPS Prime-borstarna, 0,50 mm. Curaprox använder ett klicksystem där du enkelt "klickar ur" den gamla borsten och klickar i en ny borste i handtaget/skaftet. Förpackningen innehåller 5 st mellanrumsborstar (borsthuvuden) CPS 011 Prime + 1 st skaft UHS 409 + 1 st skaft UHS 470.
Klicksystemet gör att alla Curaprox mellanrumsborstar passar i alla Curaprox skaft. Eftersom du använder samma handtag hela tiden och bara byter ut det lilla
Curaprox CPS 06 Prime Start mellanrumsborstar används för att göra rent mellan tänderna.
Att använda mellanrumsborstar är ett enkelt och effektivt sätt att göra rent mellan tänderna och förebygga bl a tandköttsinflammation och dålig andedräkt. Borsten har yviga borst för att fylla ut mellan tänderna och rengöra effektivt. Så effektiva att en enda rengöringsrörelse ofta är tillräckligt - en gång in och ut. Varje borste kan återanvändas tills den inte rengör bra längre. Då byter du bara ut borsthuvudet.
Curaprox Prime CPS 06 är den minsta och tunnaste av CPS Prime-borstarna, 0,35 mm. Curaprox använder ett klicksystem där du enkelt "klickar ur" den gamla borsten och klickar i en ny borste i handtaget/skaftet. Förpackningen innehåller 5 st mellanrumsborstar (borsthuvuden) CPS 06 Prime + 1 skaft UHS 409 + 1 skaft UHS 470.
Klicksystemet gör att alla Curaprox mellanrumsborstar passar i alla Curaprox skaft. Eftersom du använder samma handtag hela tiden och bara byter ut det lilla
Ultratät och ultramjuk tandborste med 7600 filaments. Mycket effektiv mot plack och skonsam mot tänder och tandkött. Smalt borsthuvud anpassat barnets mun.
TePe Mellanrumsborste är speciellt utformad för att rengöra mellan tänderna där en vanlig tandborste inte kommer åt. Använd dagligen för friska tänder och ett friskt tandkött. Genom att ersätta fossila råvaror med fossilfri tallolja har vi minskat koldioxidavtrycket för våra mellanrumsborstar med 80% – utan att kompromissa med produktkvalitet, effektivitet eller design. Tillverkas i Sverige med grön energi.
<p>Refill borsthuvud till Curaprox Hydrosonic, 2-pack Soloborste. Senaste designen på borsthuvud med borststrån i CUREN ® som innebär en mjuk och tät tandborste, effektiv mot plack och skonsam mot ditt tandkött. Perfekt för rengöring mellan tänder och tandställning, implantat eller broar. </p>
<p>Parodontax mellanrumsborste 0,4 mm / 0,5 mm / 0,6 mm för daglig rengöring mellan tänderna där tandborsten inte kommer åt. Mellanrumsborsten är färdigmonterad med greppvänligt handtag gjort i bioplast medan borsthuvudet är av förnybar ricinolja. I förpackningen finns 6 st mellanrumsborstar samt ett skydd.</p>