Avène Cold Cream är en rik och mjukgörande kräm som är speciellt framtagen för känslig och torr hud. Den skyddar huden mot irritationer och yttre påfrestningar, samtidigt som den låter huden andas. Krämen innehåller 65% fett och är lätt parfymerad.
<p>Solskyddskräm för normal till torr hud. För ansiktet. Med ett brett fotostabilt UVA- och UVB skydd som är effektiv och långvarande. Innehåller ett antioxidantkomplex som ger ett komplett cellskydd mot fria radikaler. Rik konsistens som ger mjuk, silkig känsla på huden. Smidig tub med pump. Mycket vattenresistent.</p>
Handkräm för torra och spruckna händer. Mjukgörande och skyddande. Från 2 år. Testad under extremt kalla förhållanden. Snabbabsorberande. Använd vid behov.
Fuktgivande och lugnande ansiktscreme anpassad för känslig hud. Täpper inte igen porerna. Prebiotisk effekt.
Lätt konsistens som ger 48 timmars intensiv fukttillförsel till huden och återupprättar hudens välbefinnande. Hypoallergen.
<p>Decubal Junior Cold Cream är en rik och vårdande kräm som är framtagen för att skydda barns hud när de är ute i kylan. Innehåller 70% lipider som hjälper till att bevara fukten i huden och bygga upp ett skyddande skikt för att förhindra torra, röda kinder orsakade av kallt väder. Decubal Junior Cold Cream är lämplig för torr och känslig hud och passar barn i alla åldrar. Oparfymerad och allergicertifierad. Applicera cirka 20 minuter innan väderexponering för att krämen ska hinna tränga in i huden och ge optimalt skydd. </p>
<p>En fuktgivande mask för trött och känslig hud i behov av fukt. Återställer hudens naturliga skönhet:</p>
<p> </p>
<p>- Naturligt fruktextrakt, kombinerad med antioxidanten vitamin E: skyddar huden</p>
<p>- En blandning av ingredienser som är kända för sina närande och återfuktande egenskaper: ger huden optimal återfuktning och stärker hudens naturliga barriär</p>
<p>- Avènes unika Thermalvatten: lugnar och mjukgör</p>
<p>- Täpper ej till porerna</p>
<p>- Formulerad för att minimera risken för allergiska reaktioner</p>
<p>- Vegansk</p>
Reparerande barriärhandkräm för mycket torra och irriterade händer med försämrad hud orsakade av olika typer av externa angrepp (klimat, ämnen på arbetsplatsen). Innehåller: Mikroniserad Sukralfat (en unik ingrediens som hjälper till att reparera överhuden), en kombination av koppar och zink som renar det irriterade området. Rik på Avène thermalvatten, lugnar Cicalfate handkräm den känsliga överhuden. Den krämiga texturen ger näring och absorberas snabbt och ger skydd i form av ett "andra skinn".
<p>Reparerande och skyddande creme som lugnar och renar huden samtidigt som den främjar hudens reparation. För irritation i hudens övre lager orsakat av externa faktorer (klimat, behandlingar, ytliga skador…). Kan användas vid sår och sprickor i näsan och runt munnen samt på händer och fötter (t ex på hälarna). Går också bra att använda vid utslag av exempelvis nickelallergi. Kan appliceras på hud eller slemhinna. Oparfymerad Fri från konserveringsmedel. Passar både barn och vuxna.<br /><br /><em>OBS! Utsätt ej produkten för temperatur lägre än 5°C</em></p>
Rengöringsmjölk för torr, känslig hud; för ansiktet och områden kring ögonen. Rengör, avlägsnar makeup samt lugnar
ner huden. 98% naturliga ingredienser. Testad under dermatologisk och
oftalmologisk kontroll.