
Denna tekanna från Tassen har ett unikt och uttrycksfullt utseende med ett roligt ansikte. Den är tillverkad i tyskt kvalitetsporslin och passar perfekt för teälskare som vill ha något speciellt.

Skapa äkta kaféstämning hemma med denna eleganta tekanna från La Cafetière – perfekt för dig som gillar lösviktste och uppskattar vardagslyx. Oavsett om du ska njuta av en lugn tekopp ensam eller servera till gäster, finns kannan i två praktiska storlekar: två koppar (ca 550 ml) och fyra koppar (ca 1 liter). Tekannan är tillverkad av slitstarkt borosilikatglas som tål värme och daglig användning, samtidigt som den håller teet varmt längre. Det solida, ergonomiska handtaget ger ett bra grepp, och den droppfria hällpipen gör serveringen precis och enkel – utan spill. Ett inbyggt, finmaskigt nätfilter ser till att tebladen får dra fritt och utveckla smak, samtidigt som de hålls tillbaka när du häller. Resultatet är en ren, aromatisk kopp te – oavsett om du föredrar kraftig svart te eller lätta, florala varianter. La Cafetières glasburk kombinerar funktion och stil, och passar lika bra på frukostbordet som till mysiga tekvällar med vänner.

Koppel-kannan är en av Georg Jensens tidlösa designklassiker. Den här mini-versionen är lika elegant som originaldesignen och har en storlek som passar perfekt för till exempel mjölk eller grädde. Kannan är tillverkad av blankt rostfritt stål och har de skulpturala former som kännetecknar Henning Koppels originalkanna från 1950-talet. Tål ej maskindisk.

Nordic Vanilla mjölkkanna från Broste Copenhagen är ett perfekt val när du vill sätta pricken över i på dukningen. Plocka fram den till fikat, den mysiga helgfrukosten eller till kaffet efter middagen. Kannan är tillverkad av stengods i en cremefärgad nyans med spräckligt mönster som mjukar upp och ger en hemtrevlig känsla på bordet. Den finns i två olika storlekar, med kapacitet på 30 eller 100 centiliter. Du kan med fördel kombinera den med kaffekoppar, muggar, fat och fler delar ur Nordic Vanilla-serien för att skapa en sammanhängande känsla i hemmet. Tål maskindisk.

ERNST mjölkkanna är en del av en större fikaserie i porslin som erbjuder en mängd matchande delar, inklusive assietter, kaffemuggar, tallrikar och mer. På så vis kan du enkelt skapa en genomtänkt och trivsam dukning för dina favoriter, oavsett om det är för en vardaglig fikastund eller för att fira någonting speciellt. Kannan har en tidlös och modern design med fräsch vit bas och små dekorativa prickar, vilket skapar en vacker balans mellan tradition och samtid. Den tål dessutom maskindisk, så att du slipper tänka på disken och verkligen hinner njuta av fikan och sällskapet.



ERNST mjölkkanna passar både till vardags och till fest. Den minimalistiska designen i stengods tillför en rustik och tidlös känsla till dukningen – perfekt för dig som eftersträvar en klassisk look i ditt hem. Förutom att servera mjölk till kaffet i kannan så kan du även använda kannan för att servera sås till middagen eller desserten. Höjd 7 centimeter, diameter 9 centimeter. Tål maskindisk, ugn och mikrovågsugn.



Sky-kannan från Georg Jensen har en originell design med en elegant siluett, designad för att förhöja varje miljö. Tack vare sin skulpturala form är den både praktisk och dekorativ – fin en del av dukningen, i fönstret eller på en hylla i köket. Kannan är tillverkad av rostfritt och bör därför inte användas för att servera drycker med surt ph-värde eftersom det kan skada ytan.

Gör det lite roligare att servera och njuta av ditt te med den vackra, retro-inspirerade tekannan från Kockums Jernverk. Förutom te kan kannan också användas till servering av kaffe eller andra varma drycker, vilket gör att du enkelt njuter av en stilla stund på altanen, i stugan eller vid havet. Den klassiska och enkla designen gör sig bra på alla tänkbara bord.
Tekannan har en kapacitet på 2 liter och är tillverkad av emaljerat stål av hög kvalitet, som också är väldigt lätt att rengöra. Kannan tål maskindisk men om du vill bevara den blanka emaljen rekommenderar vi att du diskar den för hand. Man har tagit hänsyn till miljö och människor genom att enbart använda sig av naturliga råvaror. Dessutom är varje produkt helt unik, då emaljeringen är gjord för hand. Tekannan finns i sex olika färger: grön, gul, grå, creme, blå och vit.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.