Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Laddkabel XT60 med 4mm banankontakter

Denna laddkabel är utrustad med en XT60-kontakt och 4mm banankontakter. Den används för att ladda batterier inom RC-hobby och modellbygge. Kabeln är kompatibel med de flesta RC-batteriladdare.

129 kr

Kablar
Laddare
Batterigrepp
BatteriexpertenKöp produkten hos Batteriexperten
Liknande produkter
Laddare till CHX260-65 för Dji, ,
549 kr
Batteriexperten
Laddare till CHX260-65 för Dji, ,
Laddare till DJI Mavic Pro mfl
569 kr
Batteriexperten
Laddare till DJI Mavic Pro mfl
Förlängningskabel XH 2S 22AWG 300mm
39 kr
Batteriexperten
Förlängningskabel för Balanskontakt 2S XH – 30cm Denna förlängningskabel för 2S LiPo-batterier med JST-XH-kontakter gör laddningsprocessen både smidigare och säkrare. Perfekt för användning med Lithium-batterier som har en XH-balanseringskontakt.

Vid laddning rekommenderas det att batteriet förvaras i en brandsäker laddpåse, men den korta originalkabeln kan göra anslutningen svår. Med denna 30 cm långa förlängningskabel får du extra räckvidd, vilket förenklar hanteringen utan att kompromissa med säkerheten.
Specifikationer:
  • Antal celler: 2S
  • Längd: 30 cm
  • Kabel: 22AWG
  • Kontakter: JST-XH hane & hona

Ett måste för smidig och säker batteriladdning!
Batteri till Syma X5HC mfl
149 kr
Batteriexperten
Batteri till Syma X5HC mfl
Kontakt till XT60 3,5mm par (hane+hona)
69 kr
Batteriexperten
XT60 3.5mm Kontaktpar – Guldpläterad & Värmetålig XT60-kontakter är ett pålitligt val för högeffektsapplikationer inom RC, drönare och andra elektroniska projekt. Dessa kontakter är tillverkade av guldpläterad mässing för minimal resistans och maximal strömtålighet, samt har en värmetålig polyamidhölje som klarar temperaturer från -20°C till 200°C. Med en maximal konstant belastning på 60A och en extremt låg resistans på 0.55 mΩ, säkerställer XT60-kontakterna en stabil och säker anslutning, även vid höga strömmar.
Specifikationer:
  • Material: Guldpläterad mässing
  • Resistans: 0.55 mΩ
  • Max belastning (konstant): 60A
  • Diameter: 3.5 mm
  • Max kabeldiameter: 12AWG
  • Hölje: Polyamid (Nylon)
  • Temperaturtålighet: -20°C till 200°C

Paketet innehåller:
  • 1 par XT60-kontakter (hane + hona)

Perfekt för RC-fordon, drönare, batteripaket och andra högströmsapplikationer där en säker och pålitlig anslutning krävs.
Laddare till Mavic 3 Pro, ,
549 kr
Batteriexperten
Laddare till Mavic 3 Pro, ,
Batteri till DJI FC40 mfl
799 kr
Batteriexperten
Batteri till DJI FC40 mfl
SkyRC S65 XT60 Laddare 240VAC 65W 6A
559 kr
Batteriexperten
Denna professionella laddare / urladdare sticker ut för sin vinklade design och kompakta storlek genom en stor effekt på 65 watt i ett så litet fodral. Kompatibel med ett komplett utbud av de mest populära batterityperna, inklusive den nya generationen LiHV så håller S65 batterierna laddade med 6 ampere laddningskraft.
SkyRC S65 kan ladda AGM-batteri och kan också användas för att ladda PB-batteri vid mycket låga temperaturer.
Genom att bädda in XT60-batterikontakten i laddaren blir det bekvämare och säkrare för att ladda det mest populära batteriet med XT60-kontakt och undvika möjligheterna till omvänd polaritet för det.
Laddarens firmware är mycket optimerad genom att visa batterispänningen med tre decimaler under laddningsprocessen och batterispänningsmätningen.
Denna produkt är lämplig för laddning och urladdning av LiFe / Lilon / LiPo / LiHV / NiMH / NiCd / PB-batterier. För Pb-batteri finns AGM-laddning och kallladdningsläge tillgängliga.

Ändringar från SkyRC S60:
65W laddningseffekt
Visning av batterispänningen med högre noggrannhet
Nya lägen för laddning av olika PB-batterier
Inbyggd XT60-kontakt

Size and Weight:
Case Material: Plastic
Case Size: 118 x 115 x 45mm
Weight: 315g

Power:
Input Voltage: AC 100-240V
Charge Wattage: 65W
Discharge Wattage: 10W

Battery Types/Cells:
LiPo/LiFe/LiIon/LiHV: 2-4 cells
NiMH/NiCd: 6-8 cells
Pb: 3-6 cells

Battery Capacity Range:
NiMH/NiCd: 100-50000mAh
LiPo/LiIon/LiFe/LiHV: 100-50000mAh
Pb: 100-50000mAh

Charge and Discharge:
NiMH/NiCd: Delta peak detection
LiPo: 4.18-4.25V/cell
LiFe: 3.58-3.7V/cell
LiIon: 4.08-4.2V/cell
LiHV: 4.25-4.35V/cell
Charge Current: 0.1A-6.0A
Discharge Current: 0.1A-2.0A
Balance Cells: 2-4 cells
Balance Current: 1000mA/cell Max
Safety Timer: 1-720minutes / off
Charge Method: CC/CV for lithium types and lead (Pb) batteries Delta-peak Sensitivity for NiMH/NiCd

Discharge Cut-off Voltage:
NiMH/NiCd:0.1-1.1V/cell
LiPo:3.0-3.3V/cell
LiFe:2.6-2.9V/cell
LiIon: 2.9-3.2V/cell
LiHV: 3.1-3.4V/cell
Laddare till WX516
379 kr
Batteriexperten
Laddaren passar följande modeller
OBS! Batteri ingår ej.
Laddare till Mavic, ,
569 kr
Batteriexperten
Laddare till Mavic, ,
Batteri till DJI Phantom 4 mfl
1699 kr
Batteriexperten
Batteri till DJI Phantom 4 mfl
LADDARE DC40RA XGT CARTON | Beijerbygg Byggmaterial
2145 kr
Beijer byggmaterial
Snabbladdare för 40V max XGT-batterier.
Laddkabel XT90 med 4mm banankontakter
129 kr
Batteriexperten
Laddkabel XT90 med 4mm banankontakter
Laddkabel Tamiya Hona till XT60 14AWG 500mm
129 kr
Batteriexperten
DynoMAX B9662 - Tamiya Laddkabel för Laddare med XT60-utgång DynoMAX B9662-laddkabel är designad för att enkelt ladda batterier med Tamiya-kontakt via laddare som har en XT60-utgång, inklusive de senaste SkyRC-laddarna.

Med 14AWG högkvalitativa kablar och en längd på 500mm, säkerställer denna laddkabel effektiv strömöverföring och pålitlig anslutning för smidig och säker laddning.
Specifikationer:
  • Batterikontakt: Tamiya
  • Laddarkontakt: XT60
  • Kabel: 14AWG
  • Längd: 500mm

Perfekt för att ladda batterier med Tamiya-kontakt på moderna XT60-kompatibla laddare!
Laddare till BWX260-5000-15.4 för Dji, ,
549 kr
Batteriexperten
Laddare till BWX260-5000-15.4 för Dji, ,
Laddare till DJI Mavic Mini 2 mfl
379 kr
Batteriexperten
Laddare till DJI Mavic Mini 2 mfl

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.