Köpa.se Logo
x
558 535
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Rökplanka Cederträ 4-pack

Med Weber rökplanka i cederträ får du en fantastisk smakupplevelse när du grillar. Placera fisken eller osten direkt på plankan och låt den rökas på grillen. Cederträet ger en härlig arom och gör matlagningen både enklare och roligare.

219 kr

Grilltillbehör
Grillplattor
Röklådor
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Rökflis - Äpple
159 kr
Bagaren och Kocken

Rökflis av äppelträ i praktisk återförslutningsbar påse. Flisen avger en söt, kompakt och fruktig smak. Utmärkt till rökning av i synnerhet fisk, fläskkött och fågel.

Crafted Rotisserie korg
759 kr
Bagaren och Kocken

Med de praktiska tillbehören i Weber Crafted Gourmet BBQ System får du mängder av möjligheter vid grillen, på ett sätt är det som att ta med köket ut i trädgården. Den smarta rotisseriekorgen från Weber gör det lätt att tillaga perfekta rotfrukter direkt på grillen, du kan till och med poppa popcorn i den. Du behöver en Weber Crafted-kompatibel grill samt ram- och grillgaller för att använda rotisseriekorgen.

Smoking wood chips Blend - Fågel 0.7 kg
149 kr
Bagaren och Kocken

Weber har allt du behöver för att ta din grillning till nya höjder! Experimentera på ett spännande sätt genom att röka din mat på grillen. Du använder med fördel Webers Wood Chips Blend som är framtagna för att passa olika ingredienser. Den här varianten passar utmärkt när du vill tillaga fågel, exempelvis kyckling. Rökträblandningen är perfekt för nästa grillfest när du vill lyxa till det lite extra!

 

Specifikationer:

- Passar speciellt bra för rökning av fågelkött.
- Vikt: 0,7 kg.
 

Fullstor stekplatta – Q2000N-serien
1799 kr
Bagaren och Kocken

Denna fullstora stekplatta till Weber Q2000N-serien gör det enkelt att laga allt från härliga frukostar till stora grillmåltider. Porslinsemaljerat gjutjärn säkerställer optimal värmefördelning, medan non-stick-ytan förhindrar att maten fastnar. Perfekt för att grilla kött, grönsaker och skaldjur

Weber Träpellets Ek 8 kg
359 kr
Bagaren och Kocken

Med Weber träpellets i ek kan du ge dina grillrätter en markant, rökig smak med kraftfull och komplex karaktär. Ekträets höga smakintensitet är idealisk för kötträtter som nötkött, fläsk, lamm och vilt, där den rökiga smaken verkligen kommer fram och kompletterar råvarans nyanser.

Pelletsen är tillverkade av 100% rent trä utan tillsatser, vilket säkerställer en ren och autentisk röksmak för en optimal grillupplevelse. Med sin mångsidiga smakprofil, som både är kraftfull och aningen söt, passar ek perfekt för långsam tillagning där smaken får utvecklas långsamt och ge dina rätter extra djup.

Tänd upp din träpelletsgrill med Weber träpellets och upplev en ny dimension av grillsmak.

Stekplatta Q2000N-serien
999 kr
Bagaren och Kocken

Denna stekplatta i porslinsemaljerat gjutjärn ger dig ännu fler möjligheter på grillen. Den släta non-stick-ytan säkerställer enkel matlagning och rengöring, medan materialet ger optimal värmefördelning. Perfekt för dig som vill tillaga allt från saftiga burgare till krispigt bacon på din Weber-grill i Q2000N-serien.


Weber Träpellets Universal 8 kg
359 kr
Bagaren och Kocken

Upplev perfekt balanserad röksmak med Weber Universal träpellets. Den genomtänkta blandningen av bok, körsbär och lönn ger dina grillrätter en mild, kryddig och aningen söt rökprofil som framhäver matens smaknyanser utan att ta över.

Universal träpellets är idealiska för en mängd olika rätter: nötkött, kyckling, fisk, grönsaker och till och med pizza – ett mångsidigt val för både kort och lång tillagningstid. Med en medelhög smakintensitet och 100% rent trä utan tillsatser kan du vara säker på att uppnå en ren och naturlig röksmak.

Prova Weber träpellets i din pelletsgrill och ge din grillupplevelse ett extra lyft – en autentisk och välbalanserad rökighet som sätter pricken över i:et på dina grillrätter.

Gjutjärnspress
439 kr
Bagaren och Kocken

Önskar du få till en fin stekyta på tex bröd, grönsaker eller hamburgaren? Då är Webers gjutjärnspress perfekt att använda på råvaran direkt på stekbordet. Tål höga temperaturer. 

SmokeFire EPX4 träpelletsgrill
19990 kr
Bagaren och Kocken

SmokeFire-grillen ger din mat unik rökarom som ingen krydda i världen kan tillsätta. Denna pelletsgrill passar utmärkt till dig som är på jakt efter den autentiska smaken utan att behöva använda kol. Du får samma enkelhet som hos en gasolgrill utan att behöva oroa dig för att gasen ska ta slut, samtidigt som du har total kontroll över temperaturen.

Med sin stiliga svarta finish har grillen ett temperaturomfång på 95-315°C som låter dig steka, röka, baka och använda mängder av matlagningsmetoder. Grillen är utrustad med Outdoor Cooking System som ger dig obegränsade möjligheter, två stekgaller som ger dig frihet att använda både direkt och indirekt värme, samt ett sidobord i rostfritt stål. Tack vare den smarta belysningen i locket kan du laga mat när det är mörkt ute. De uppdaterade hjulen garanterar att du smidigt flyttar grillen och att den står stabilt.

Brikettraka
249 kr
Bagaren och Kocken

Weber underlättar för dig som älskar att grilla! Den här brikettrakan gör grillningen till en barnlek. Med hjälp av den flyttar du enkelt runt dina briketter utan att bränna dig. De glödande briketterna arrangeras på brikettgallret på ett professionellt sätt, antingen i en hög för en biff eller uppdelade i två högar för en hel kyckling. Den lättanvända brikettrakan är gjord i rostfritt stål, vilket gör att den blir en pålitlig kompanjon ett långt tag framöver. 

 

Specifikationer:

- Material: Rostfritt stål.
- Hjälper dig att arrangera tända briketter säkert och smidigt.
- Höjd: 4,83 cm.
- Längd: 9,91 cm.
- Djup: 53,34 cm. 

Rökflis - Whisky
169 kr
Bagaren och Kocken

Rökflis av trä från whiskyfat i praktisk återförslutningsbar påse. Flisen ger en djup och lätt syrlig smak med mycket sötma. Utmärkt till rökning av i synnerhet fläskkött och fågel.

Weber Rökplanka Cederträd 2 st
249 kr
Bagaren och Kocken
Ett set med 2 stycken rökplankor avsedda för rökning av lax, nötstek och kycklingfilé. Plankorna kan återanvändas upp till tre gånger.Medföljer: 2 stycken RökplankorMaterial: Cederträ
Träpellets – Bok, 8 kg
329 kr
Bagaren och Kocken

SmokeFire träpellets av bok är specialutvecklade för att bidra med riktigt god smak och höja dina grillrätter till nya nivåer. De är helt utan tillsatser.

Weber Rökplanka - Cederträ - Stor
399 kr
Bagaren och Kocken
I det här praktiska setet får du två stora rökplankor som gör matlagningen lite roligare! De är gjorda i härligt cederträ och finns i Webers sortiment. De används på grillen för rökning av olika slags ingredienser som lax, nötkött eller kyckling. Plankorna är hållbart utformade så att de kan återanvändas. Samla hela familjen och bjud på en middag som sent ska glömmas!    Specifikationer: - Storlek: Stor.- Kommer i set om 2. - Material: Cederträ. - Används vid rökning av mat.
Gjutjärnsplatta - Q3000
849 kr
Bagaren och Kocken

Ta grillningen till nästa nivå med spännande och innovativa tillbehör från Weber! Utforska nya sätt att använda grillen med hjälp av den här gjutjärnsplattan. Nu kan du testa att laga köttbullar, ägg, bacon, plättar, sauterade grönsaker och mycket mer på grillen. Gjutjärnsplattan blir genast omtyckt av hela familjen, och öppnar många nya dörrar. 

Plattan passar bra till grillarna Q300/3000 och 320/3200. Eftersom plattan har porslinsemalj sprids och bevaras värmen på ett optimalt sätt. Det gör att din mat tillagas jämnt!

Weber Rökwraps Cederträ
354 kr
Bagaren och Kocken
Ett set med 8 stycken praktiska rökplattor av slaget Cederträ. Vira in mindre köttstycken i plattorna när de ska rökas för en härligt rökig smak. Plattorna passar utmärkt till alla sorters fisk, kött och fågel.Medföljer: 8 stycken cederträplattor

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.