Köpa.se Logo
x
558 535
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Tapasboard 36 cm Medium Oak

Denna tapasbräda är tillverkad i massiv ek och är perfekt för att servera pizza, tapas eller andra smårätter. Eken är skonsam mot knivar och har naturliga antibakteriella egenskaper. Brädan har ett praktiskt handtag som gör den lätt att flytta.

496 kr

Köksredskap
Serveringstänger
Skärbrädor
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Eva Solo Nordic Kitchen Skärbräda Bambu 35cm
799 kr
Bagaren och Kocken
Eva Solo Nordic Kitchen Skärbräda Bambu 35cm
Wood wall Shelf 30 x 18 x 24 cm Liten Oak
949 kr
Bagaren och Kocken
Vacker hylla med härlig personlighet!
 
För danska Andersen är alla möbler, stora som små, värda en egen personlighet och ett unikt uttryck. Wood Wall-hyllan är tillverkad i massiv ek och utrustad med remmar i äkta kärnläder. Den moderna designen hämtar inspiration från det klassiska och får hyllan att passa in på flera olika platser i hemmet. Montera den i vardagsrummet, hallen eller i köket och upptäck dess praktiska fördelar!
 
Äkta hantverk skapas med hjärtat. Med historia, passion och kärlek till gott hantverk har Andersen i över 100 år kombinerat eleganta designval med högsta möjliga kvalité för att skapa vackra möbler och dekorativa produkter. Här skapas möjligheten att göra hemmet personligt och fyllt av stark karaktär! 
 
Specifikationer:
- Färg: Ek. 
- Material: Ek.
- Höjd: 24 cm.
- Bredd: 30 cm.
- Djup: 18 cm. 
- Remmar i äkta kärnläder! 
Kockums Skärbräda 37x18x1,5
149 kr
Kockums jernverk
Skärbräda i bok med ett rejält handtag och hål för upphängning. Brädan fungerar också för servering eller som tapasbricka till ostar, plockmat och annat gott. En fin inredningsdetalj på bordet och i köket. Den naturliga variationen i träet gör varje skärbräda unik. Diska alltid dina träredskap för hand och torka med handduk. Undvik blötläggning av träredskap. För bästa hållbarhet, återfetta dina redskap med jämna mellanrum genom att smörja in dem med matolja.
Tapasboard 45 cm Large Oak
979 kr
Bagaren och Kocken
Läckert tapas- och pizzabord från Andersen!
 
En elegant servering är ofta minst lika viktigt som matlagningen. Med tapasbrädan från Andersen garanterar du ett vackert upplägg och kan enkelt bjuda familjen eller gästerna på hemmagjord pizza eller vackra tapas. Tillverkad i massiv ek håller brädan hög kvalité och har lång livslängd. Andersen har alltid stått för smart tillverkning och brädan är avputsad i ena änden för att den enkelt ska kunna stå lutad mot väggen. Smart, elegant och smidigt!
 
Med en diameter på 45 cm har du möjlighet att både baka stora pizzor och servera en uppsjö av olika tapasrätter och plockmat. Behandla gärna brädan med solros- eller rapsolja regelbundet efter användning för att säkerställa kvalitén och goda materialegenskaper.  
ARC skärbräda large, 50 x 27 cm
844 kr
Bagaren och Kocken

Om du älskar att servera mat med stil och elegans, kommer du att falla för ARC serveringsbrädorna. ARC Serveringsbrädor är designade av Rakel Villesen, en formgivare som har ett öga för detaljer och kvalitet. Dessa brädor är inte bara praktiska utan också vackra. De är gjorda av akaciaträ som har ett naturligt fiskbensmönster som ger dem en unik karaktär. Akaciaträet har också olika nyanser och strukturer som ger liv åt brädorna.

På baksidan av varje bräda finns en smart fördjupning som gör det lätt att lyfta och flytta dem. ARC skärbräda har dessutom en ränna som samlar upp saften från köttet när du skär det. Perfekt för att undvika spill och kladd!

Du kan även använda ARC skärbrädorna som en serveringsbräda för att skapa en härlig tapasbuffé eller för att presentera din stek på ett aptitligt sätt. Brädorna kommer att ge din dukning en varm och inbjudande känsla.

Skötsel
För att ta hand om dina brädor på bästa sätt, bör du olja in dem med ofärgad matolja innan du använder dem första gången. Detta skyddar träet mot fläckar och gör det mer glansigt. Du kan upprepa oljebehandlingen då och då för att hålla brädorna i toppskick. Om du märker att träfibrerna reser sig efter användning, kan du slipa ner dem med fint sandpapper.

Andersen är ett danskt designföretag som grundades 1916 och tillverkar möbler och inredningsdetaljer av hög klass inom skandinavisk design.

Skärbräda M 40x28x3 cm, akaciaträ
499 kr
Bagaren och Kocken

Robust skärbräda från Mareld i tidlös design tillverkad i slitstarkt akaciaträ. Skärbrädan är skårad för att fånga upp köttsaft och smulor på båda sidor, detta för att främja användning av skärbrädans båda sidor. Om du använder och diskar båda sidor håller den längre och risken att skärbrädan skulle spricka eller slå sig minskar. Skärbrädan passar både till att förbereda maten och till att servera på. Bygg en härlig ost och charkbricka eller servera den hemgjorda pizzan. 

Tips att lägga en antiglid matta under skärbrädan så ligger den still på bänken, samma typ du lägger under mattan på golvet. Innan första användningen, tvätta din skärbräda med varmt vatten med diskmedel och skölj den noggrant. Torka med en ren diskhandduk och låt den lufttorka helt.

För att hålla din träskärbräda i gott skick och förhindra att den spricker eller böjer sig, är det viktigt att olja den regelbundet. Applicera en livsmedelsklassad mineralolja eller bivaxbalsam på brädan någon gång i månaden eller vid behov. Låt oljan tränga in i träet i några timmar, sedan torka av eventuellt överskott med en ren trasa. För att förlänga livslängden på din skärbräda, använd båda sidorna. Detta förhindrar överdrivet slitage på en sida och främjar jämn användning. Kom ihåg att tvätta och olja båda sidorna regelbundet för att bibehålla hållbarhet.

Herringbone rektangulär skärbräda, 38 x 28 x 2 cm, akaciaträ
399 kr
Bagaren och Kocken

Skärbrädan Herringbone från danska Aida har en klassisk design med tidlös känsla som gör sig otroligt bra i många olika typer av kök. Den är inte bara praktisk som skärbräda – du kan även använda den som en elegant serveringsbricka för till exempel ost och chark eller andra snacks. Den vackra skärbrädan har ett fiskbensmönster i högkvalitativt akaciaträ. Snygg design och funktionalitet i ett. Finns i flera storlekar och former.

Skärbrädan behöver diskas för hand, och kan ej gå i diskmaskinen. Vi rekommenderar att du torkar av den noga med en kökshandduk och låter den lufttorka ordentligt mellan användningarna. För att undvika att träet torkar ut kan du olja brädan regelbundet med en passande olja. Eventuell kvardröjande lukt från livsmedel blir du enkelt av med på naturlig väg genom att strö en tesked salt på skärbrädan och gnida runt det med en halv citron.

Tapas-/Pizzabräda, akaciaträ
376 kr
Bagaren och Kocken

Den här praktiska brickan i akaciaträ från danska Aida passar perfekt för att servera många härliga rätter – alltifrån pizza till tapas eller ost och chark. Med sina generösa mått på 48 x 35 x 2 centimeter ger brickan gott om utrymme för att servera många härliga smaker.

Det unika fiskbensmönstret ger brickan en elegant och modern look, perfekt för vackra dukningar när du bjuder nära och kära på middag. Det slitstarka akaciaträet säkerställer hög kvalitet och lång livslängd. För att förlänga hållbarheten kan du då och då behandla skivan med olja – en enkel process som säkerställer att din skiva håller sig i toppskick.

U3 Skärbräda 46 x 24 cm Medium Oak
699 kr
Bagaren och Kocken
Smart skärbräda i ek!
 
Med en smart design och unik personlighet kommer denna skärbräda garanterat göra matlagningen lite smidigare elegantare. Produktionen i ek medför höga halter av garvsyra vilket gör skärbrädan antibakteriell och utmärkt till livsmedel. Det smarta fingerhålet gör den lätt att hantera och att den går att hänga upp på väggen för smidigt förvaring. Detta är en skärbräda att lita på!
 
Danska Andersen tror på det extraordinära och på att äkta hantverk tillverkas med hjärtat. Deras passion för hantverk har funnits i över 100 år, och med skärbrädan visar de att även hemmets mindre tillbehör förtjänar en egen personlighet. Utmärkt för dig som är på jakt efter det där lilla extra!  
 
Specifikationer:
- Färg: Ek. 
- Material: Ek.
- Längd: 46 cm.
- Bredd: 24 cm. 
- Diskmaskin: Nej.   
Serveringsbräda 42x15 cm, akaciaträ
399 kr
Bagaren och Kocken

Marelds serveringsbrädor passar perfekt när du serverar charkbricka, tapas eller till och med krispig nygräddad pizza. Serveringsbrädorna är tillverkade av akaciaträ, vilket ger varje bräda en unik karaktär. De finns i flera former och storlekar för att passa olika typer av serveringar och presentationer. För att hålla din bräda i toppskick rekommenderas att du smörjer in den regelbundet med matolja.

Servingboard No.2 40 x 25 cm Large Oak
540 kr
Bagaren och Kocken
Med denna serveringsbricka kombinerar du praktiskt hackning med servering och tillför en naturlig och autentisk känsla i köket. Tillverkad i massiv ek har serveringsbrickan goda materialegenskaper och höga halter av garvsyra vilket ger en antibakteriell effekt. Du diskar den enkelt för hand med diskmedel och gör den snabbt redo för ny användning!
 
Den smarta stålringen gör att du kan hänga upp serveringsbrickan väggkroken, annars ställer du den smidigt mot väggen på köksbänken. Tillverkaren Andersen har sedan starten strävat efter stark karaktär och unik personlighet i alla deras produkter. Här kombineras "fresh design" med "solid work", vilket skapar hållbarhet och estetisk utstrålning!
 
Specifikationer:
- Färg: Ek. 
- Material: Ek.
- Längd: 40 cm.
- Bredd: 25 cm.     
- Diskmaskin: Nej.      
Skärbräda 30x15 cm
149 kr
Bagaren och Kocken

Den här skärbrädan från danska AIDA har en elegant fiskbensmönstrad design i akaciaträ, vilket ger den ett klassiskt och tidlöst utseende. Den mångsidiga skärbrädan är mycket praktisk i köket, men kan även användas som elegant serveringsbräda för många olika typer av rätter.

För optimalt underhåll rekommenderas att du alltid diskar skärbrädan för hand och torkar av den med en kökshandduk innan du låter den lufttorka. För att bevara träets naturliga skönhet rekommenderas regelbunden behandling med en livsmedelsgodkänd olja. Om skärbrädan skulle dra åt sig oönskad lukt kan du strö salt på området och gnugga med en halv citron – en enkel lösning för att hålla den fräsch och redo att användas.

Små Döskallar
69 kr
Partyhallen.se
Tuffa små döskallar i vitt och svart med handtag som enkelt kan liva upp och snygga till din Halloween fest. Dessa döskallar är ett utmärkt val av Halloween pynt för dig som vill ha en enkel, men ändå passande dekoration till festen. Små Döskallar består av 6 stycken vita ihåliga döskallar med svarta detaljer och svarta små handtag. Dekorera med döskallarna som de är eller lägg ner något passande i dem. Tillverkade av plast. Mått: ca 6 cm höga. Säljs i 6-pack.
Box CanDIY Gör din egen Enhörningsterrarium
179 kr
Stor & Liten
Box CanDIY Gör din egen Enhörningsterrarium – Skapa ditt Magiska Enhörningland
Serveringsbräda ø30 cm, akaciaträ
199 kr
Bagaren och Kocken

Marelds serveringsbrädor passar perfekt när du serverar charkbricka, tapas eller till och med krispig nygräddad pizza. Serveringsbrädorna är tillverkade av akaciaträ, vilket ger varje bräda en unik karaktär. De finns i flera former och storlekar för att passa olika typer av serveringar och presentationer. För att hålla din bräda i toppskick rekommenderas att du smörjer in den regelbundet med matolja.

Paddle Board Rund
586 kr
Bagaren och Kocken

Rund snygg serveringsbricka med handtag i akaciaträ från Ironwood Gourmet.  

 

Passar perfekt som bricka för kallskuret och tapas, och med handtaget blir det smidigare att servera. 

 

Mått: 30,5 cm i diameter, 1,2 cm tjock 

 

Material: Akaciaträ 

 

Skärbrädan ska aldrig diskas i maskin eller blötläggas utan endast diskas för hand, och då under varmt vatten. Låt sedan skärbrädan torka, för att sedan applicera Ironwood Gourmet Butcher Block oil för att förlänga livslängden av träet. Innan första användningen är det även lämpligt att smörja in träet med oljan och låta den dra in ordentligt.    

 

OBS. Ironwood Gourmet Butcher Block Oil medföljer ej utan säljs separat. 

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.