Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Swing silikonform

Med Silikomart Swing silikonform kan du enkelt skapa vackra och unika kakor med en lekfull spiralform. Formen är tillverkad av högkvalitativ silikon och tål både höga och låga temperaturer, vilket gör den perfekt för både bakning och frysning.

236 kr

Köksredskap
Bakformar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Brödform i silikon - Funktion
195 kr
Lyckas med mat
Brödformen kan användas i kyl, ugn, frys och mikrovågsugn och tål från -20 grader upp till 220 grader.
Corallo silikonform 24,5 cm
331 kr
Bagaren och Kocken

Formen på Corallo silikonform från Silikomart är perfekt för att skapa eleganta, böljande desserter. Den består av två delar som ger ett fint resultat både för mousse och för bakade mjuka kakor. Snyggt, gott och enkelt – vad mer behöver man i köket?

Corallo silikonform är 24,5 centimeter lång, 9 centimeter bred och 9 centimeter hög. Den klarar temperaturer från -60°C till +230°C och tål ugn, frys, mikro och diskmaskin.

Silikonform kupoler 8 st
129 kr
Bagaren och Kocken

Silikonformen kan användas till att baka portionskakor i ugn eller gjuta desserter i frys, vad sägs om en hallon och chokladmoussebakelse på krispig nötbotten?

Silikon är ett non-stick, elastiskt material som är resistent mot åldrande. Silikomart har kontinuerligt strävat efter att kunna erbjuda sina kunder den bästa kvaliteten på bakprodukter.

Produkterna tillverkas i Italien med hårda krav på kvalitetskontroller och utveckling. 

Materialet är kisel (gjord av 100% platina flytande silikon) helt giftfri, luktfritt och smaklöst. Jämfört med andra typer av kisel, är platina kisel den renaste och garanterar fullständig livsmedelsproduktsäkerhet. Silikonet innehåller inga giftiga komponenter. 

Silikonformen klarar temperaturintervaller mellan -60° C och + 230° C 

Storlek: Ø 50 h 25 mm

Volym: 8x30 ml, tot 240 ml 

Mini Intereccio N.6 bakform
228 kr
Bagaren och Kocken

Denna vackra 3D silikonbakform ger en raffinerande dekoration till dina desserter. Bakformen garanterat ett felfritt resultat för inte bara mousse men också till bakverk. Den kan göra 6 fina kakor där du kan vara kreativ med smak och färg. Formen tål frys, ugn och mikrovågsugn.

Sandwichbröd bakfrom
199 kr
Bagaren och Kocken

Njut av traditionellt hembakat bröd med denna silikonform från Silikomart, du kan göra perfekt bröd till dina mackor eller rostade brödskivor. Formens mönster tillåter fri cirkulation av värme utan kondens, vilket ger en spröd yta.

Genoise silikonform 18 cm
199 kr
Bagaren och Kocken

Letar du efter den perfekta formen för tårtbottnar? Då är Silikomart Genoise ett bra val för dig. Den är tillverkad av högkvalitativt silikon som tål både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C, och klarar ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin.

Genoise silikonform ingår i serien Classic, som kännetecknas av sina enkla och rena former. Där kan du baka kakor som blir en perfekt grund för såväl en klassisk jordgubbstårta som för mer avancerade kreationer.

Donuts bakform
206 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart kakform av högkvalitets silikon som tål temperaturer från -60°C till -260°C. Med denna form kan du baka upp till 6 fina donuts per gång.

Varje form har en diameter på 7,5 cm., och är därför perfekt till donuts men kan självklart användas till annat, så som is. Dessutom tål formen att användas i ugnen, frysen och mikrovågsugnen.

Bolle bakform
308 kr
Bagaren och Kocken

Denna form ger en vacker 3D effekt och den flexibla silikonen gör det enkelt att lossa kakorna då de inte fastnar. Bakformen kan användas till att göra de vackraste kakorna och endast fantasin sätter gränsen. Produkten är tillverkad i Italien precis som Silikomarts andra produkter, vilket ställer höga krav på kvalitet och utveckling. Silikonen som används följer standarder för användning med mat, är helt giftfri, luktfri och utan smak vilket gör den till den renaste silikon man hittar. Formen tål användning i frysen, ugnen och mikrovågsugnen.

Dreamy silikonform 25 cm
375 kr
Bagaren och Kocken

Dreamy silikonform från italienska Silikomart är tillverkad av 100% premiumsilikon. Den tål temperaturer från -60°C till 230°C och klarar utan problem ugn, mikrovågsugn och frys. Den är enkel att rengöra, tål maskindisk och kan förvaras effektivt eftersom den alltid återgår till sin originalform även när du vikt ihop den. Formen är 25 centimeter lång, 8 centimeter bred och 8 centimeter hög. Kapacitet 1200 milliliter.

Silikonform Vinile, Ø 19,5cm
322 kr
Bagaren och Kocken

Det är bara fantasin som sätter gränserna för vad du kan skapa med en silikonform från Silikomart. Varför inte görglassdessert perfekt för att framhäva det spiralformade mönstret i bakformen när du använder två olika sorters glass. Produkten rymmer upp till 1,4 liter kaksmet eller annat gott. 

Intreccio silikonform 21 cm
336 kr
Bagaren och Kocken

Intreccio silikonform från italienska Silikomart har en elegant design som påminner om sammanvävda trådar, vilket ger dina bakverk en intressant look som tilltalar både öga och gom. Formen är tillverkad av silikon som tål både låga och höga temperaturer (från -60°C till +230°C) och klarar ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin. Den kommer alltså väl till pass både för frysta bakverk, mousse och bakade varianter. Formen har en diameter på 21 centimeter och är 7 centimeter hög.

Tower silikonform 12 cm
330 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart Tower silikonform är ett resultat av ett samarbete mellan tårtkonstnären Maja Vase och italienska Silikomart. Formen ger dina bakverk en klassisk och minimalistisk form som lämnar utrymme för vackra och lyxiga dekorationer. Perfekt när du vill ta dina kreationer till nästa nivå och bjuda dina nära och kära på fina hemlagade tårtor.

Formen är tillverkad av högkvalitativt silikon som tål både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C. Den tål ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin.

Savarin silikonform
128 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart Savarin silikonform ger små munkformade kakor i portionsstorlek – bra såväl som snyggt snacks till kaffet som att duka fram på barnkalaset. Formen ingår i serien Classic, framtagen med fokus på rena linjer som kan inspirera dig till att plocka fram kreativiteten i köket och skapa vackra dekorationer.

Formen är tillverkad av högkvalitativ silikon som tål både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C. Klarar ugn, mikrovågsugn, frys och maskindisk.

Form Dia 28 cm Silikon
193 kr
Bagaren och Kocken
Silikomart Silikonform dia 28 cm x 4 cm
Silikonet tål -60 grader upp till + 260 grader
Bakverket släpper lätt utan smörjning tack vare silikonets unika egenskaper

Tillverkad i italien
Skumtoppar Silikonform
230 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart Puff silikonbakformen är som skapt till att från hembakade kokosboll / skumboll, skumtoppar, desserter och is till vackra kakor. Perfekt till kakor som till exempel ska täckas med glaze. En populär 3D-form som garanterar ett perfekt resultat varje gång, tillverkad av den höga kvalitet som vi förväntar oss från italienska Silikomart.

Tål både ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin.

Kapacitet: 8 x 125 ml. (1000 ml.)
Diameter: 6,2 cm.
Höjd: 5,2 cm.

Silikomart Silikonform Garden
109 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart GARDEN är en mångsidig silikonform med 9 kavitéer i ett organiskt, blommigt mönster – perfekt för dig som vill skapa bakverk och desserter med visuell wow-effekt. Varje hålighet mäter 60 x 40 mm, vilket gör dem lämpliga för mindre portionsdesserter eller dekorativa inslag.

Tillverkad i 100 % silikon med naturliga non-stick-egenskaper. Formen klarar temperaturer från –60 °C till +230 °C, vilket gör den perfekt både för ugn och frys. Den är livsmedelssäker, diskmaskinsvänlig och tillverkad i Italien – en garanti för lång livslängd och pålitlig kvalitet.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.