Köpa.se Logo
x
558 535
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Houcho Knivset i Balsabox 2-set Santoku Skalkniv

Detta knivset från Satake innehåller en allroundkniv och en skalkniv, båda tillverkade med japansk precision. Knivarna är tillverkade i kolstål och har handtag i magnoliaträ för ett bekvämt grepp.

669 kr

Knivset
Köksknivar
Knivar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Houcho balsabox med 5 knivar
1901 kr
Bagaren och Kocken

Satake Houcho knivset i balsabox är ett exklusivt set som erbjuder fem knivar av högsta kvalitet, perfekt för både proffskockar och ambitiösa hemmakockar. Knivarna är tillverkade av Hi Carbon-stål, vilket garanterar långvarig skärpa och styrka. Varje kniv har en slipvinkel på 15 grader, vilket ger enastående precision vid skärning. Setet inkluderar mångsidiga knivar för olika köksuppgifter, såsom en filékniv för finare arbeten och en gyuto-kockkniv för större uppgifter. Handtagen i magnoliaträ ger en bekväm och ergonomisk känsla, medan balsaboxen skyddar knivarna och ger en lyxig presentation.

Den eleganta designen och överlägsna balansen i varje kniv gör dem både funktionella och estetiskt tilltalande. Knivarna är framtagna för att klara tuffa köksuppgifter, med en hållbarhet som säkerställer att de kommer att förbli en del av ditt kök i generationer. Balsaboxen ger en vacker förvaring, vilket också gör detta set till en perfekt gåva för någon som uppskattar förstklassig köksutrustning.

Detta knivset är en investering i japansk hantverksskicklighet och precision. Med rätt underhåll, som slipning med sten eller keramiskt bryne, kommer dessa knivar att hålla skärpan under lång tid och vara en oumbärlig del av ditt kök.

Houcho Grönsakshacka Magnoliahandtag 17 cm
359 kr
Bagaren och Kocken
En av de mest populära japanska knivarna. Det höga bladet och eggens böj gör den perfekt till allt som har med grönsaker att göra.
 
Material: Hi Carbon Steel
Bladlängd: 17 cm
Slipvinkel 15 grader
Handtag i magnoliaträ
Slipas med sten eller keramiskt bryne
Kuro Petty skalkniv, 11 cm
844 kr
Bagaren och Kocken

Med kniven Kuro Petty från Satake får du en välbalanserad skalkniv som är handsmidd för för maximal kraft, skärpa och precision. Kniven har en bladlängd på 11 centimeter och är totalt 25 centimeter lång. Den vassa eggen gör maten ännu godare och nyttigare, eftersom den ger en fin snittyta som hjälper råvarorna att bibehålla sin spänst, saft, färg och smak. De håller dessutom längre, och tar inte smak av andra saker i kylskåpet. Levereras i vacker trälåda.

Knivarna i Satake Kuro-serien har blad av VG-10-damaskusstål i 67 lager som är grovt hamrat och har processats hela åtta gånger. Det gör knivarna extra vassa och ger en hårdhet på cirka 58 HRC. De har dessutom ett långt handtag av bränt trä, förstärkt av bolster och skaftände gjort av 18/8-stål. Du får knivar av premiumkvalitet med förstklassig balans, stabilitet och ett optimalt grepp – ett utmärkt val för det moderna köket.

Wood Santokukniv 16,5 cm V1
1499 kr
Bagaren och Kocken

Wood Santokukniv 16,5 cm är en mångsidig japansk kockkniv, perfekt för att skära, hacka och tärna kött, grönsaker, ost, nötter och fisk. Det breda bladet ger utmärkt kontroll, medan den skarpa eggen säkerställer rena och precisa snitt varje gång.

Kniven är handslipad och smidd av 3-lagers japanskt stål för exceptionell skärpa och slitstyrka. Det vackra HAMON-mönstret på bladet ger kniven ett traditionellt och autentiskt uttryck. Det ergonomiska handtaget i Redwood ger ett bekvämt grepp, och med rätt skötsel kommer denna kniv att vara en pålitlig följeslagare i köket i många år framöver.

För att bevara knivens kvalitet bör den diskas för hand med milt diskmedel och torkas noggrant efter användning. Regelbunden slipning säkerställer optimal prestanda – en kniv att glädjas åt under lång tid!


Professional Santoku 17 cm
1614 kr
Bagaren och Kocken
En Santokukniv ur Professional-serien, framtagen av japanska Satake i nära samarbete med svenska kockar. Ledorden i arbetet har varit balans, känsla och prestanda. Knivarna i serien är tillverkade i AUS8-stål, ett stål med extremt god förmåga att behålla skärpan och som svarar snabbt på återskärpning.
 
Den japanska kockkniven är smidd i ett stycke, med ett bolster som viger bladet med handtaget av svart pakkaträ – ett träslag som tål väta och tuffa tag.
 
Material: AUS8-stål
Bladlängd: 17 cm
Handtag av svart pakkaträ
Fabrikat: Satake
Knivset i balsabox, 3 delar
965 kr
Bagaren och Kocken

Detta knivset från Satakes Houcho-produktserie innehåller seriens grönsakskniv, universalkniv och filékniv med bladlängder på 17 cm, 17 cm och 21 cm. Knivarna är som de andra produkterna i serien tillverkade av högkvalitets rostfritt stål med högt kolinnehåll och har behagliga handtag av magnoliaträ. Knivsetet är den perfekta gåvan till en kvalitetsmedveten kock.

Wood Knivset 2 delar
2450 kr
Bagaren och Kocken

Wood-knivsetet i 2 delar från Sekiryu ger dig två oumbärliga verktyg för varierad matlagning. Setet innehåller en mångsidig gyutokniv (18 cm) och en praktisk pettykniv (12 cm), båda tillverkade med japansk precision och expertis.

Gyutokniv 18 cm
Den japanska motsvarigheten till en klassisk kockkniv, perfekt för att skära kött, fisk och grönsaker med precision och kontroll.

Pettykniv 12 cm
En mindre och smidig kniv som lämpar sig för detaljerat arbete, såsom att skära frukt, grönsaker och utföra finare precisionsuppgifter.

Båda knivarna är handslipade för exceptionell skärpa och balans. Bladen är smidda av 3-lagers japanskt stål, där kärnan består av 8A molybdenstål, omslutet av 420J2 rostfritt stål. Detta ger optimal hållbarhet och prestanda. Det vackra HAMON-mönstret på bladen är inspirerat av japanska samurajsvärd och ger knivarna en autentisk och estetisk elegans.

Handtagen är tillverkade av Redwood, ett exklusivt träslag som med tiden utvecklar en djup och vacker patina.

För att bevara knivarnas kvalitet rekommenderas handdisk och noggrann torkning efter användning. Regelbunden slipning ser till att knivarna alltid är vassa och redo att användas.


Houcho knivset i balsabox, två delar med grönsakshacka
794 kr
Bagaren och Kocken

Santoku Allroundkniv 17 cm + Grönsakshacka 17 cm

Presentset med grönsakshacka och japansk kockkniv som både hackar och skivar med japansk precision. Det höga bladet gör att dina knogar aldrig stöter mot skärbrädan. Levereras i exklusiv balsabox.

Hi Carbon steel
Bladlängd: 17 cm (båda knivarna)
Slipvinkel: 15 grader
Slipas med sten eller keramiskt bryne
Handtag i magnoliaträ

 

Houcho Gyoto kockkniv
354 kr
Bagaren och Kocken

Den uppenbara kniven att ha i köket är denna Gyoto kockkniv från japanska Satake. Kniven passar perfekt till en mängd olika skäruppgifter. Det långa bladet är perfekt för urkärning av både frukt, grönsaker, kött och mycket mer. Kniven är 21 cm och tillhör Houcho-serien.

Det stora bladet är tillverkat av rostfritt stål och är extremt vasst och solitt. Dessutom gör knivens lätta vikt att den är mycket lätt att arbeta med. Det ergonomiska handtaget är en enkel design tillverkat i mangoliaträ, som Houcho-serien kännetecknas av. 

Kaizen knivset, 3 delar
4152 kr
Bagaren och Kocken

Unna dig en otrolig knivupplevelse med det här lyxiga knivsetet från serien Satake Kaizen. I setet ingår tre knivar: en Gyuto kockkniv, en Santoku japansk kockkniv och en Petty skalkniv. Knivarna är utrustade med tunna damaskusblad i 32 lager på var sida om kärnan. Skaften är gjorda av åldrat olivträ, och är både vackra och bekväma att hålla i.

Med knivar från Satake Kaizen får du knivar av premiumkvalitet från knivarnas huvudstad, Seki City i Japan. Ordet Kaizen symboliserar en ständig strävan mot förbättring, och knivarna lever verkligen upp till sitt namn. Du får ett ergonomiskt grepp, en estetisk form och högkvalitativa blad.

Mått:
Gyuto kockkniv – bladlängd 21 centimeter, totallängd 33 centimeter.
Santoku japansk kockkniv – bladlängd 18 centimeter, totallängd 30 centimeter.
Petty skalkniv – bladlängd 12 centimeter, totallängd 23 centimeter.

Kuro knivset 3 delar (brödsåg, petty, santoku)
2799 kr
Bagaren och Kocken

Om du vill ha ett komplett och kvalitativt knivset som kan hantera alla typer av matlagning, så är Satake Knivset 3 delar (brödsåg, petty, santoku) ett utmärkt alternativ. Detta knivset består av tre olika knivar som är tillverkade i Japan av Satake, ett företag som har lång erfarenhet och tradition av att göra högklassiga knivar.

Satake Knivset 3 delar (brödsåg, petty, santoku) innehåller följande knivar:

  • Satake Kuro Brödsåg 25 cm: En kraftfull och vacker brödsåg som har ett blad av 5CR15MOV stål. Detta stål är hårt och rostfritt, och har en vacker hamrad yta. Brödsågen har ett långt handtag av bränt trä med bolster och skaftände av 18/8 stål, som ger dig ett perfekt grepp, balans och stabilitet. Brödsågen kan skära igenom alla sorters bröd med lätthet, utan att smula eller klämma ihop brödet.
  • Satake Kuro Santoku 18 cm: En mångsidig och elegant santokukniv som har ett blad av VG-10 stål. Detta stål är processat åtta gånger, vilket ger det extra skärpa och en hårdhet på ca 58 HRC. Bladet har också 67 lager av damaskusstål, som ger det en unik och vacker mönstring. Santokukniven har ett långt handtag av bränt trä med bolster och skaftände av 18/8 stål, som ger dig ett perfekt grepp, balans och stabilitet. Santokukniven kan användas för att skära, hacka och tärna alla sorters mat, som kött, fisk, grönsaker och frukt.
  • Satake Kuro Petty 11 cm: En liten och smidig pettykniv som har ett blad av VG-10 stål. Detta stål är processat åtta gånger, vilket ger det extra skärpa och en hårdhet på ca 58 HRC. Bladet har också 67 lager av damaskusstål, som ger det en unik och vacker mönstring. Pettykniven har ett kort handtag av bränt trä med bolster och skaftände av 18/8 stål, som ger dig ett bra grepp och kontroll. Pettykniven kan användas för att skära mindre bitar av mat, som ost, skinka, örter och vitlök.

Satake Knivset 3 delar (brödsåg, petty, santoku) är inte bara praktiska, utan också snygga och exklusiva. De levereras i en vacker trälåda, som du kan använda för att förvara eller presentera dina knivar. De är också enkla att underhålla, eftersom de bara behöver brynas med ett keramiskt bryne då och då för att behålla sin skärpa. De tål inte maskindisk, så undvik att lägga dem i diskmaskinen.

Om du vill ha ett knivset som är både funktionellt och estetiskt, så är Satake Knivset 3 delar (brödsåg, petty, santoku) det rätta valet för dig. Beställ det idag och njut av din matlagning på ett nytt sätt!

Houcho knivset med knivblock, 4 delar
1499 kr
Bagaren och Kocken

Med det här knivsetet i serien Huocho från Satake får du allt du behöver i knivväg – tre högkvalitativa japanska knivar och ett praktiskt knivblock. En utmärkt presentidé till en matlagare du tycker om, eller varför inte till dig själv?

De tre knivarna är tillverkade av carbonstål, med handtag i magnoliaträ. I setet ingår en santoku, en skalkniv och en brödkniv, alla passande till en bred repertoar av uppgifter i köket. Knivarna levereras i en vacker balsalåda, som både skyddar knivarna och kan användas som dekoration i köket.

Knivblocket är tillverkad av stabilt björkträ, med fyllnadsstrån i svart plast som gör att du enkelt kan sticka ner knivarna hur du vill. Perfekt för stålknivar, keramiska knivar, saxar och andra köksredskap. Blocket har en vikt på 1,8 kilo, så att det står stabilt på köksbänken.

Houcho bunka allroundkniv 17 cm
599 kr
Bagaren och Kocken

Satake Houcho Bunka 17 cm är en kniv som förenar japanskt hantverk med modern precision och mångsidighet. Tillverkad av Hi Carbon-stål, ger bladet på 17 cm en imponerande skärpa och hållbarhet. Den karakteristiska Kaku-tipen gör kniven idealisk för både grova och detaljerade uppgifter, som att skära genom senor eller utföra precisionsarbete. Handtaget i magnoliaträ erbjuder ett bekvämt grepp och tidlös elegans. Med rätt skötsel, inklusive slipning med sten eller keramiskt bryne, kommer denna kniv att vara en trogen följeslagare i köket under många år.

Den diskreta designen och rakbladsvassa eggen gör Bunka-kniven till en del av Satakes mest sålda serie, Houcho. Den är utformad för att hantera allt från grövre arbete till finhackning med precision och lätthet. Bunkans spetsiga Kaku-tip ger ett hårdare, rakare blad som gör den extra lämplig för tunga köksuppgifter, samtidigt som den bibehåller en utmärkt balans mellan funktion och stil.

Denna kniv är ett oumbärligt verktyg för alla köksentusiaster och en långvarig investering som kan föras vidare i generationer.

Houcho Knivset i Balsabox, sex knivar
1718 kr
Bagaren och Kocken

Det här knivsetet från Satakes Houcho-serie är ett måste för dig som inte vill dra ner på köksredskapen. Knivarna levereras i en läcker balsabox som är klädsam för hela köket, och det finns dessutom hela sex knivar i setet. Det här garanterar dig en mångsidighet i köket. Handtagen är tillverkade i magnoliaträ, vilket ger knivarna en rustik design. Knivarna är även bekväma och ergonomiska att hålla i.

Santoku/Kockkniv 17 cm
Grönsakshacka 17 cm
Sashimikniv 21 cm
Gyoto/Köttkniv 17 cm
Brödkniv 20 cm
Skalkniv 12 cm

Houcho Petty Skalkniv Magnoliahandtag 12 cm
304 kr
Bagaren och Kocken
En liten behändig skalkniv med japansk skärpa. Idealisk när du vill arbeta med ett kortare blad.
 
Material: Hi Carbon Steel
Bladlängd: 12 cm
Slipvinkel 15 grader
Handtag i magnoliaträ
Slipas med sten eller keramiskt bryne


Fresh Kid Gallerfilt (Grå)
99 kr
Stor & Liten
Fresh Kid Gallerfilt är ett måste när det gäller att hålla din bebis bekväm och säker.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.